Rusza nabór do Pracowni Europejskiego Forum Literackiego

Biu­ro Lite­rac­kie wraz z szes­na­sto­ma mię­dzy­na­ro­do­wy­mi insty­tu­cja­mi lite­rac­ki­mi reali­zu­je mię­dzy 16 a 18 wrze­śnia w sta­cji nar­ciar­skiej Czar­na Góra w Sien­nej oraz byłej sta­cji PKP w Stro­niu Ślą­skim Euro­pej­skie Forum Lite­rac­kie i festi­wal Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21. W ramach wyda­rzeń zapla­no­wa­no tak­że Pra­cow­nie: kadro­wą, kry­tycz­ną, twór­czą i prze­kła­do­wą – popro­wa­dzo­ne przez uzna­nych wykła­dow­ców. Spo­tka­nia, wykła­dy i zaję­cia warsz­ta­to­we odby­wać się będą w warun­kach domo­wych – w miesz­ka­niach znaj­du­ją­cych się w kom­plek­sie Apar­ta­men­ty Czar­na Góra. Wła­śnie rusza nabór. Przy ukła­da­niu list uczest­ni­ków decy­do­wać będzie m.in. kolej­ność reje­stra­cji, dla­te­go war­to już dzi­siaj prze­słać swo­je zgło­sze­nie.

 

nabor_top

 

W ramach Pra­cow­ni kadro­wej zaję­cia dla orga­ni­za­to­rów festi­wa­li, imprez i reali­za­to­rów pro­jek­tów lite­rac­kich prze­pro­wa­dzą: Paweł Poto­ro­czyn (Jak roz­po­zna­wać potrze­by), Michał Mer­czyń­ski (Mul­ti­me­dia / Komu­ni­ka­cja / Kon­wer­gen­cja) i Beata Sta­siń­ska (Jak roz­ma­wiać z auto­ra­mi). Wykła­dy dla blo­ge­rów i kry­ty­ków popro­wa­dzą: Adam Lip­szyc (Jak czy­tać, żeby pisać o książ­kach), Arka­diusz Żychliń­ski (Warsz­tat kry­ty­ka) i Pau­li­na Mało­chleb (Pisa­nie a zara­bia­nie). Uczest­ni­ka­mi Pra­cow­ni twór­czej będą poeci przed debiu­tem książ­ko­wym, dla któ­rych prak­tycz­ne wska­zów­ki prze­ka­żą: Tade­usz Dąbrow­ski (Czym jest pisa­nie), Kac­per Bart­czak (Jak się uczyć od innych, żeby wyjść na swo­je) i Mar­ta Pod­gór­nik (Co trze­ba wykre­ślić. Kie­dy wiersz jest wier­szem).

 

Pra­cow­nia prze­kła­do­wa adre­so­wa­na jest do osób para­ją­cych się lite­rac­ki­mi tłu­ma­cze­nia­mi – począt­ku­ją­cych oraz mają­cych na swo­im kon­cie publi­ka­cje. Spe­cjal­ne wykła­dy i zaję­cia przy­go­to­wu­ją: Jerzy Jar­nie­wicz (Tłu­ma­czyć czy prze­kła­dać), Anna Wasi­lew­ska (Róż­ni­ce w języ­kach) i Tomasz Pin­del (Zawód tłu­macz). Ponad­to uczest­ni­cy wszyst­kich pra­cow­ni będą mogli sko­rzy­stać z wykła­dów oraz dys­ku­sji z udzia­łem zagra­nicz­nych agen­tów, wydaw­ców, orga­ni­za­to­rów festi­wa­li, dyrek­to­rów insty­tu­cji, pro­mo­to­rów ksią­żek i tłu­ma­czy, któ­rzy pod­czas Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go posta­ra­ją się odpo­wie­dzieć na pyta­nia: „Jak wyszu­ki­wać lite­rac­kie talen­ty?”, „Jak wspie­rać mło­dych auto­rów?” i „Jak zosta­je się mię­dzy­na­ro­do­wym auto­rem?”.

 

Wśród gości Forum znaj­dą się tak wybit­ne posta­ci, jak: Jür­gen Jacob Bec­ker, Cri­sti­na Fuen­tes La Roche, Anto­nia Lloyd-Jones, David Lopez-del Amo, Roman Simić, Beata Sta­siń­ska. Deba­ty popro­wa­dzą: Mika Bul­je­vić, Ale­xan­dra Büchler, Dio­go Coel­ho oraz Michał Cha­ciń­ski. Uczest­nic­two w Pra­cow­niach będzie tak­że oka­zją do obec­no­ści na pozo­sta­łych wyda­rze­niach Forum oraz festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21, w trak­cie któ­re­go pozna­my naj­cie­kaw­sze Nowe gło­sy z Euro­py i Pol­ski, przy­gląd­nie­my się dru­gim książ­kom w dorob­ku auto­rów, dowie­my się, jak to jest ponow­nie debiu­to­wać w nie­co innej lite­rac­kiej roli, oraz prze­ana­li­zu­je­my, jak debiu­to­wa­no daw­niej.

 

Udział w wykła­dach i zaję­ciach warsz­ta­to­wych nie wią­że się z żad­ną opła­tą. Orga­ni­za­to­rzy gwa­ran­tu­ją prze­jaz­dy na tra­sach ze Stro­nia Ślą­skie­go do Sien­nej. Do dys­po­zy­cji będzie kil­ka­dzie­siąt miejsc noc­le­go­wych w bar­dzo atrak­cyj­nych cenach. Do każ­dej Pra­cow­ni zakwa­li­fi­ko­wa­nych zosta­nie dwa­dzie­ścia pięć osób. Uczest­ni­ka­mi Pra­cow­ni twór­czej będą lau­re­aci trwa­ją­cej wła­śnie 11. edy­cji pro­jek­tu Połów. Poeci przed debiu­tem książ­ko­wym mają czas na prze­sła­nie zgło­sze­nia jesz­cze tyl­ko do 19 czerw­ca. By zna­leźć się w gro­nie uczest­ni­ków Pra­cow­ni twór­czej, nale­ży przy­go­to­wać zestaw 12–13 wier­szy. W przy­pad­ku pozo­sta­łych Pra­cow­ni pod­sta­wą do zakwa­li­fi­ko­wa­nia się do udzia­łu będzie kolej­ność zgło­sze­nia, załą­czo­ne mate­ria­ły oraz kom­plet­nie wypeł­nio­ny for­mu­larz.

 

Pra­cow­nia kry­tycz­na adre­so­wa­na jest do kry­ty­ków, blo­ge­rów, stu­den­tów kie­run­ków kre­atyw­ne­go pisa­nia i osób pla­nu­ją­cych utrzy­my­wa­nie się z pisa­nia tek­stów. By zna­leźć się w gro­nie dwu­dzie­stu pię­ciu uczest­ni­ków, nale­ży do zgło­sze­nia dołą­czyć dwa dowol­ne tek­sty (esej, szkic, recen­zja, roz­mo­wa). Pra­cow­nia prze­kła­do­wa zorien­to­wa­na zosta­ła na oso­by przed debiu­tem trans­la­tor­skim i po nim, chcą­ce roz­sze­rzyć swo­je umie­jęt­no­ści i wie­dzę na temat sztu­ki tłu­ma­cze­nia wier­szy i pro­zy. I w tym przy­pad­ku do zgło­sze­nia nale­ży dodać wła­sne prób­ki prac (od 3 do 5 wier­szy lub zwar­ty frag­ment pro­zy od 5 do 10 tys. zna­ków) uzu­peł­nio­ne o ory­gi­na­ły tek­stów do porów­na­nia. Ci, któ­rzy mają na kon­cie wyda­ne książ­ki, powin­ni załą­czyć pli­ki PDF.

 

Oso­by zaj­mu­ją­ce się orga­ni­za­cją wyda­rzeń lite­rac­kich (spo­tkań, festi­wa­li i kon­kur­sów), reali­za­cją pro­jek­tów zwią­za­nych z lite­ra­tu­rą, współ­pra­cą z auto­ra­mi oraz pro­mo­cją ksią­żek i ini­cja­tyw to uczest­ni­cy Pra­cow­ni kadro­wej. W tym przy­pad­ku wystar­czy zwy­kłe zgło­sze­nie z zazna­cze­niem dorob­ku orga­ni­za­cyj­ne­go lub aktu­al­nym zatrud­nie­niem. Nabo­ry trwać będą aż do zamknię­cia koń­co­wych list. Nazwi­ska pierw­szych uczest­ni­ków ogło­szo­ne zosta­ną 27 czerw­ca. For­mu­larz do wysył­ki zgło­szeń znaj­du­je się pod adre­sem http://biuroliterackie.pl/formularz/web/. By uzy­skać dodat­ko­we infor­ma­cje, nale­ży pisać na adres mail@biuroliterackie.pl.

 

Inne wiadomości z kategorii