Rusza nabór do Pracowni Stacji Literatura 22
Jesteś autorem piosenek, bibliotekarzem, blogerem, czytelnikiem, początkującym poetą, tłumaczem? Weź udział 8 i 9 września w jednej z siedmiu Pracowni Stacji Literatura 22, towarzyszących najstarszemu polskiemu festiwalowi literackiemu, który od roku rezyduje na granicy polsko-czeskiej w Stroniu Śląskim oraz Siennej i wraz z Europejskim Forum Literackim jest organizowany przez kilkanaście międzynarodowych instytucji.
W tym roku grupy będą mniejsze, więcej zaplanowano zajęć praktycznych, pojawią się także konsultacje indywidualne. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udział w zajęciach będzie bezpłatny, a uczestnicy będą mogli skorzystać z atrakcyjnej cenowo oferty bezpośredniego transportu (z Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia) oraz noclegów na miejscu realizacji zajęć w kompleksie Czarna Góra Resort w Siennej.
Zamiast trzech dni warsztaty potrwają dwa, a ci, którzy skorzystają z festiwalowej bazy noclegowej, będą mogli uczestniczyć w dodatkowych wydarzeniach (dwa koncerty i wernisaż). Wszystkie zaproszone do udziału w Pracowniach osoby będą mogły także wziąć udział w wydarzeniach Stacji Literatura oraz debatach Europejskiego Forum Literackiego (w tym roku pod hasłem „Mecenat dla literatury”) w Stroniu Śląskim.
Czy biblioteki powinny być ośrodkami skupiającymi życie kulturalne miejscowości, w których funkcjonują? Czy powinny rozbudzać szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką, choćby z poezją? Jaka powinna być rola i zawodowa specyfika pracy współczesnych bibliotekarzy? Czy biblioteka jest dzisiaj atrakcyjnym miejscem pracy? Na te i inne pytania spróbują w PRACOWNI BIBLIOTECZNEJ odpowiedzieć Piotr Matywiecki i Piotr Śliwiński.
Jak czytać współczesne książki? Co zrobić, by lektura była przyjemnością? Czytać w domu czy w podróży? Z rana, a może wieczorem? Zaczynając od końca czy jednak od początku? Z kim i gdzie dzielić się swoimi wrażeniami z lektury? Jak zachować się w towarzystwie bardziej oczytanych osób? Oto wątki, które pojawią się w trakcie zajęć Justyny Bargielskiej („Jak czytać prozę”) i Andrzeja Sosnowskiego („Jak czytać poezję”) w PRACOWNI OTWARTEJ.
Laureaci konkursu „Klasyka od nowa” na przekłady dzieł twórców, którzy zmarli przed 1947 rokiem, dostaną się do PRACOWNI PRZEKŁADOWEJ – poprowadzą ją Kacper Bartczak i Jacek Dehnel. Preferowane będą przekłady tekstów dotąd nietłumaczonych na język polski, jak i nowe wersje znanych utworów. Nagrodą będzie możliwość wydania w przyszłości swoich tłumaczeń w Biurze Literackim.
Paulina Małochleb i Marcin Wilk w PRACOWNI INTERNETOWEJ zaproponują blogerom i młodym krytykom zajęcia praktyczne, w trakcie których dokonają m.in. przeglądu klasycznych strategii pisania. Przyjrzą się (krytycznie) kształtowi współczesnego rynku, opracują sposoby przedstawienia kultury wysokiej. Omówią (na konkretnych przykładach) najczęściej popełniane błędy. Zajmą się także szlifowaniem języka wypowiedzi krytycznej.
Tegorocznym gościem festiwalu będzie Kora. Zaplanowane zostały także specjalne wydarzenie i publikacje książek Leonarda Cohena, Boba Dylana oraz Patti Smith. To dobre powody, by dla autorów tekstów piosenek oraz twórców parających się tłumaczeniami śpiewanych tekstów uruchomić PRACOWNIĘ PIOSENKI. Zajęcia dla nowej grupy poprowadzą doskonali specjaliści: Filip Łobodziński i Daniel Wyszogrodzki.
Nabór do PRACOWNI PIERWSZEJ KSIĄŻKI ma charakter zamknięty i ograniczony jest wyłącznie do laureatów Połowu, którymi są autorzy zestawów wierszy opublikowanych w arkuszach wydawanych w latach 2007–2009 oraz almanachach z lat 2010–2016. Zajęcia i konsultacje indywidualne poprowadzą Roman Honet i Joanna Mueller. Efektem tej Pracowni staną się premierowe książki, z których część będzie miała szansę na wydanie w Biurze Literackim.
Ogłoszony właśnie dwunasty Połów stawia sobie za główny cel zauważenie i wyróżnienie najciekawszych początkujących twórców oraz ułatwienie im literackiego startu. Wiersze laureatów trafią do tradycyjnego almanachu, który ukaże się na początku przyszłego roku. Nad jego kształtem z autorami pracować będą Marta Podgórnik i Marcin Sendecki, którzy poprowadzą zajęcia w PRACOWNI TWÓRCZEJ dla maksymalnie szesnastu uczestników.
Informacje dotyczące każdej z Pracowni znajdują się na stronach internetowych Biura Literackiego (adresy poniżej). Podstawą do zakwalifikowania będą: kompletnie wypełniony formularz (dostępny tutaj: https://www.biuroliterackie.pl/formularz/) oraz materiały zgodne z wytycznymi dla każdej z Pracowni. Nabory potrwają do 20 czerwca lub do zamknięcia końcowych list. By uzyskać dodatkowe informacje, należy pisać na adres akcje@biuroliterackie.pl.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
PRACOWNIA BIBLIOTECZNA: Biblioteka z poezją
PRACOWNIA OTWARTA: Czytam naturalnie
PRACOWNIA PRZEKŁADOWA: Klasyka od nowa
PRACOWNIA INTERNETOWA: Kultura w Internecie
PRACOWNIA PIOSENKI: Muzyka z poezją
PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI: Pierwsza książka
PRACOWNIA TWÓRCZA: Dwunasta edycja Połowu
WYŚLIJ SWOJE ZGŁOSZENIE
FORMULARZ
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FB
Strona wydarzenia na FB