Rusza nabór do Pracowni Stacji Literatura 22

Jesteś auto­rem pio­se­nek, biblio­te­ka­rzem, blo­ge­rem, czy­tel­ni­kiem, począt­ku­ją­cym poetą, tłu­ma­czem? Weź udział 8 i 9 wrze­śnia w jed­nej z sied­miu Pra­cow­ni Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22, towa­rzy­szą­cych naj­star­sze­mu pol­skie­mu festi­wa­lo­wi lite­rac­kie­mu, któ­ry od roku rezy­du­je na gra­ni­cy pol­sko-cze­skiej w Stro­niu Ślą­skim oraz Sien­nej i wraz z Euro­pej­skim Forum Lite­rac­kim jest orga­ni­zo­wa­ny przez kil­ka­na­ście mię­dzy­na­ro­do­wych insty­tu­cji.

 

Stacja_Literatura_GRAFIKI__2017.05.17 Rusza nabór do Pracowni Stacji Literatura 22__biuletyn_top

 

W tym roku gru­py będą mniej­sze, wię­cej zapla­no­wa­no zajęć prak­tycz­nych, poja­wią się tak­że kon­sul­ta­cje indy­wi­du­al­ne. Dzię­ki dota­cji z Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go udział w zaję­ciach będzie bez­płat­ny, a uczest­ni­cy będą mogli sko­rzy­stać z atrak­cyj­nej ceno­wo ofer­ty bez­po­śred­nie­go trans­por­tu (z Kra­ko­wa, Pozna­nia, War­sza­wy i Wro­cła­wia) oraz noc­le­gów na miej­scu reali­za­cji zajęć w kom­plek­sie Czar­na Góra Resort w Sien­nej.

 

Zamiast trzech dni warsz­ta­ty potrwa­ją dwa, a ci, któ­rzy sko­rzy­sta­ją z festi­wa­lo­wej bazy noc­le­go­wej, będą mogli uczest­ni­czyć w dodat­ko­wych wyda­rze­niach (dwa kon­cer­ty i wer­ni­saż). Wszyst­kie zapro­szo­ne do udzia­łu w Pra­cow­niach oso­by będą mogły tak­że wziąć udział w wyda­rze­niach Sta­cji Lite­ra­tu­ra oraz deba­tach Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go (w tym roku pod hasłem „Mece­nat dla lite­ra­tu­ry”) w Stro­niu Ślą­skim.

 

Czy biblio­te­ki powin­ny być ośrod­ka­mi sku­pia­ją­cy­mi życie kul­tu­ral­ne miej­sco­wo­ści, w któ­rych funk­cjo­nu­ją? Czy powin­ny roz­bu­dzać szla­chet­ny sno­bizm obco­wa­nia z kul­tu­rą wyso­ką, choć­by z poezją? Jaka powin­na być rola i zawo­do­wa spe­cy­fi­ka pra­cy współ­cze­snych biblio­te­ka­rzy? Czy biblio­te­ka jest dzi­siaj atrak­cyj­nym miej­scem pra­cy? Na te i inne pyta­nia spró­bu­ją w PRACOWNI BIBLIOTECZNEJ odpo­wie­dzieć Piotr Maty­wiec­ki i Piotr Śli­wiń­ski.

 

Jak czy­tać współ­cze­sne książ­ki? Co zro­bić, by lek­tu­ra była przy­jem­no­ścią? Czy­tać w domu czy w podró­ży? Z rana, a może wie­czo­rem? Zaczy­na­jąc od koń­ca czy jed­nak od począt­ku? Z kim i gdzie dzie­lić się swo­imi wra­że­nia­mi z lek­tu­ry? Jak zacho­wać się w towa­rzy­stwie bar­dziej oczy­ta­nych osób? Oto wąt­ki, któ­re poja­wią się w trak­cie zajęć Justy­ny Bar­giel­skiej („Jak czy­tać pro­zę”) i Andrze­ja Sosnow­skie­go („Jak czy­tać poezję”) w PRACOWNI OTWARTEJ.

 

Lau­re­aci kon­kur­su „Kla­sy­ka od nowa” na prze­kła­dy dzieł twór­ców, któ­rzy zmar­li przed 1947 rokiem, dosta­ną się do PRACOWNI PRZEKŁADOWEJ – popro­wa­dzą ją Kac­per Bart­czak i Jacek Deh­nel. Pre­fe­ro­wa­ne będą prze­kła­dy tek­stów dotąd nie­tłu­ma­czo­nych na język pol­ski, jak i nowe wer­sje zna­nych utwo­rów. Nagro­dą będzie moż­li­wość wyda­nia w przy­szło­ści swo­ich tłu­ma­czeń w Biu­rze Lite­rac­kim.

 

Pau­li­na Mało­chleb i Mar­cin Wilk w PRACOWNI INTERNETOWEJ zapro­po­nu­ją blo­ge­rom i mło­dym kry­ty­kom zaję­cia prak­tycz­ne, w trak­cie któ­rych doko­na­ją m.in. prze­glą­du kla­sycz­nych stra­te­gii pisa­nia. Przyj­rzą się (kry­tycz­nie) kształ­to­wi współ­cze­sne­go ryn­ku, opra­cu­ją spo­so­by przed­sta­wie­nia kul­tu­ry wyso­kiej. Omó­wią (na kon­kret­nych przy­kła­dach) naj­czę­ściej popeł­nia­ne błę­dy. Zaj­mą się tak­że szli­fo­wa­niem języ­ka wypo­wie­dzi kry­tycz­nej.

 

Tego­rocz­nym gościem festi­wa­lu będzie Kora. Zapla­no­wa­ne zosta­ły tak­że spe­cjal­ne wyda­rze­nie i publi­ka­cje ksią­żek Leonar­da Cohe­na, Boba Dyla­na oraz Pat­ti Smith. To dobre powo­dy, by dla auto­rów tek­stów pio­se­nek oraz twór­ców para­ją­cych się tłu­ma­cze­nia­mi śpie­wa­nych tek­stów uru­cho­mić PRACOWNIĘ PIOSENKI. Zaję­cia dla nowej gru­py popro­wa­dzą dosko­na­li spe­cja­li­ści: Filip Łobo­dziń­ski i Daniel Wyszo­grodz­ki.

 

Nabór do PRACOWNI PIERWSZEJ KSIĄŻKI ma cha­rak­ter zamknię­ty i ogra­ni­czo­ny jest wyłącz­nie do lau­re­atów Poło­wu, któ­ry­mi są auto­rzy zesta­wów wier­szy opu­bli­ko­wa­nych w arku­szach wyda­wa­nych w latach 2007–2009 oraz alma­na­chach z lat 2010–2016. Zaję­cia i kon­sul­ta­cje indy­wi­du­al­ne popro­wa­dzą Roman Honet i Joan­na Muel­ler. Efek­tem tej Pra­cow­ni sta­ną się pre­mie­ro­we książ­ki, z któ­rych część będzie mia­ła szan­sę na wyda­nie w Biu­rze Lite­rac­kim.

 

Ogło­szo­ny wła­śnie dwu­na­sty Połów sta­wia sobie za głów­ny cel zauwa­że­nie i wyróż­nie­nie naj­cie­kaw­szych począt­ku­ją­cych twór­ców oraz uła­twie­nie im lite­rac­kie­go star­tu. Wier­sze lau­re­atów tra­fią do tra­dy­cyj­ne­go alma­na­chu, któ­ry uka­że się na począt­ku przy­szłe­go roku. Nad jego kształ­tem z auto­ra­mi pra­co­wać będą Mar­ta Pod­gór­nik i Mar­cin Sen­dec­ki, któ­rzy popro­wa­dzą zaję­cia w PRACOWNI TWÓRCZEJ dla mak­sy­mal­nie szes­na­stu uczest­ni­ków.

 

Infor­ma­cje doty­czą­ce każ­dej z Pra­cow­ni znaj­du­ją się na stro­nach inter­ne­to­wych Biu­ra Lite­rac­kie­go (adre­sy poni­żej). Pod­sta­wą do zakwa­li­fi­ko­wa­nia będą: kom­plet­nie wypeł­nio­ny for­mu­larz (dostęp­ny tutaj: https://www.biuroliterackie.pl/formularz/) oraz mate­ria­ły zgod­ne z wytycz­ny­mi dla każ­dej z Pra­cow­ni. Nabo­ry potrwa­ją do 20 czerw­ca lub do zamknię­cia koń­co­wych list. By uzy­skać dodat­ko­we infor­ma­cje, nale­ży pisać na adres akcje@biuroliterackie.pl.

 


 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

PRACOWNIA BIBLIOTECZNA: Biblio­te­ka z poezją
PRACOWNIA OTWARTA: Czy­tam natu­ral­nie
PRACOWNIA PRZEKŁADOWA: Kla­sy­ka od nowa
PRACOWNIA INTERNETOWA: Kul­tu­ra w Inter­ne­cie
PRACOWNIA PIOSENKI: Muzy­ka z poezją
PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI: Pierw­sza książ­ka
PRACOWNIA TWÓRCZA: Dwu­na­sta edy­cja Poło­wu

 


WYŚLIJ SWOJE ZGŁOSZENIE
FORMULARZ


DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FB
Stro­na wyda­rze­nia na FB

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii