Silesius za całoksztatałt dla Krynickiego i trzy nominacje dla książek BL
Trzy nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 dla książek wydanych w Biurze Literackim. W kategorii Debiut roku wyróżniono Katarzynę Szwedę za tom Bosorka i Aleksandra Trojanowskiego za Parkingi podziemne jako miasta spotkań. Jedną z pięciu książek nominowanych w kategorii Książka roku są Zakłady holenderskie Radosława Jurczaka. Nagrodą za całokształt twórczości uhonorowano Ryszarda Krynickiego. Autora czterech wydanych w Biurze Literackim książek. Wielokrotnego uczestnika Fortów, Portów i Stacji Literatura oraz zagranicznych wydarzeń Biura Literackiego. Gratulujemy naszym autorom i wszystkim nominowanym!
Debiutancka książka Trojanowskiego to poetycki loop o miejscach. Mieszkańcy jego wierszy próbują opuszczać swoje rdzenne dzielnice, ale ścieżki (muzyczne?) zwijają się w pętle, fugi okazują się rondami, a gorączkowe ucieczki kończą się w punkcie wyjścia – gdzieś we wrocławskim „moim Winnipeg”. To wiersze śniące, ale śniące w języku, tętniące niespokojnym rytmem, rozwibrowane erotyką gramatyki, która pozwala pochwycić relacje intymne na gorącym uczynku polityczności. Usłyszawszy „ścieżkę wojenną wszystkich ze wszystkimi”, Trojanowski przełożył ją na oryginalny liryczny soundtrack.
Bosorka Katarzyny Szwedy to książka o wysiedleńcach, zakorzeniona w łemkowskim doświadczeniu rodzinnym samej autorki. Wsłuchujemy się w zagłuszane głosy krzywdzonych kobiet, podglądamy je, gdy zanurzają się w potokach pozostawionych na utraconej ziemi. Towarzyszymy też mężczyznom, którzy głęboki lej wspomnień zalewają księżycówką, a przemoc doznaną przez siebie powtarzają, zadając ją innym. Zapisane w wierszach łemkowskie opowieści zostają uzupełnione wykonanymi na ziemiach pogranicza fotografiami autorki, dla której beskidzki krajobraz wciąż jest naznaczony rodzinną raną i traumą.
W swoich Zakładach holenderskich Radosław Jurczak zabiera nas w kosmos i funduje nam mało optymistyczną przyszłość. W swoim drugim tomie laureat Silesiusa za najlepszy debiut 2017 roku sampluje naukę z popkulturą, pokoleniowy rap miksuje z żargonem programistów, a hard sci-fi przełamuje tradycyjną frazą Miłosza (lub nawet Kochanowskiego). W posthumanistycznej wizji Jurczaka mrugają litościwie lampki ledowe i diody routerów, nad głowami podmiotów rozbitych na bajty latają drony, a wszystko zostaje wessane przez logikę algorytmów i obklejone przez „cichy, bezradny plastik”.
Wyboru nominowanych książek dokonało jury w składzie: Andrzej Zawada (przewodniczący kapituły), Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska. Zwycięzców poznamy jesienią podczas wspólnej gali Nagrody Poetyckiej Silesius i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.