Stacja Literatura 22: „Spodziewajcie się niespodziewanego!”

Za 100 dni festi­wal, któ­ry od dwóch dekad, na prze­kór popkul­tu­ro­wej rze­czy­wi­sto­ści, przy­cią­ga publicz­ność, jakiej pozaz­dro­ścić mogą inne wyda­rze­nia kul­tu­ral­ne. Jeśli nie było Ci dane zawi­nąć do legen­dar­ne­go For­tu Legni­ca, a potem Por­tu Wro­cław, to w dru­gim tygo­dniu wrze­śnia koniecz­nie udaj się do Sta­cji Lite­ra­tu­ra w Stro­niu Ślą­skim, gdzie zaczy­na­ją się kole­jo­we tory i gdzie swój począ­tek ma wie­le lite­rac­kich histo­rii.

 

BL Img 2017.05.31 Stacja Literatura 22 za 100 dni_www

 

8 i 9 wrze­śnia w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej odbę­dzie się 22. edy­cja naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce. Odważ­na decy­zja o wypro­wadz­ce impre­zy z Wro­cła­wia (i to w roku, gdy mia­sto było Euro­pej­ską Sto­li­cą Kul­tu­ry), loka­li­za­cja na pogra­ni­czu pol­sko-cze­skim, nowa for­mu­ła pod­kre­ślo­na zmia­ną nazwy z Por­tu Lite­rac­kie­go na Sta­cję Lite­ra­tu­ra – to wszyst­ko spra­wi­ło, że uda­ło się przy­wró­cić wyda­rze­niu coś, co zatra­ci­ły Port i wie­le imprez orga­ni­zo­wa­nych w dużych mia­stach. W liczą­cej sześć tysię­cy miesz­kań­ców gmi­nie, w obec­no­ści czte­ry­stu osób z trzy­dzie­stu kra­jów, naj­waż­niej­sza była lite­ra­tu­ra: auto­rzy, książ­ki i czy­tel­ni­cy.

 

Festi­wal wymy­ślo­ny i orga­ni­zo­wa­ny od poło­wy lat 90. przez Artu­ra Bursz­tę i Biu­ro Lite­rac­kie zno­wu z powo­dze­niem bro­nił pozy­cji uzna­wa­nych przez medial­no-poli­tycz­ny main­stre­am kul­tu­ral­ny za nie­odwo­łal­nie stra­co­ne. Dba­jąc o naj­wyż­szy poziom este­tycz­ny, nie schle­biał uła­twio­nym gustom, pro­mo­wał zupeł­nie nowe zja­wi­ska, przy­po­mi­nał nie­słusz­nie zapo­mnia­ne, szu­kał nie­od­kry­tych jesz­cze pól funk­cjo­no­wa­nia i pre­zen­to­wa­nia mowy wią­za­nej, pene­tru­jąc pogra­ni­cze poezji i pro­zy, roz­sze­rza­jąc prze­strzeń lite­rac­kich doznań na obsza­ry tłu­ma­czeń pisa­rzy obco­ję­zycz­nych, czę­sto będą­cych waż­ny­mi oso­bo­wo­ścia­mi pisar­stwa świa­to­we­go, a w Pol­sce kom­plet­nie nie­zna­nych.

 

Impre­za zyska­ła też nowych part­ne­rów w posta­ci szes­na­stu mię­dzy­na­ro­do­wych insty­tu­cji zrze­szo­nych w plat­for­mie Lite­ra­ry Euro­pe Live, lokal­ne­go Cen­trum Edu­ka­cji, Tury­sty­ki i Kul­tu­ry oraz Czar­nej Góry Resort. Finan­so­wa­nie wyda­rzeń zapew­nia­ją: Unia Euro­pej­ska w ramach pro­jek­tu Kre­atyw­na Euro­pa, Mini­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go oraz mia­sto i gmi­na Stro­nie Ślą­skie. Dzię­ki unij­ne­mu patro­na­to­wi waż­nym uzu­peł­nie­niem festi­wa­lu sta­ło się Euro­pej­skie Forum Lite­rac­kie, któ­re przed rokiem zaj­mo­wa­ło się pomo­cą dla począt­ku­ją­cych auto­rów, a w tym roku zapre­zen­tu­je wzor­co­we euro­pej­skie ini­cja­ty­wy i zagad­nie­nia zwią­za­ne z „Mece­na­tem dla lite­ra­tu­ry”.

 

Na impre­zie od zawsze muzy­cy śpie­wa­ją­cy nie­przy­pad­ko­we tek­sty trak­to­wa­ni byli jako poeci. W tym roku zapla­no­wa­no dwa spe­cjal­ne wyda­rze­nia. Pierw­sze z nich zwią­za­ne będzie z pre­mie­ra­mi ksią­żek Boba DYLANA Dusz­ny kraj, Leonar­da COHENA Księ­ga miło­sier­dzia i Pat­ti SMITH Tań­czę boso w prze­kła­dach Fili­pa ŁOBODZIŃSKIEGO i Danie­la WYSZOGRODZKIEGO. Spo­tka­nie „Muzy­ka z poezją” popro­wa­dzi Kamil SIPOWICZ. Dru­gie­go dnia festi­wa­lu swo­ją pre­mie­rę będzie mieć nowe wyda­nie książ­ki Sto­ję, czu­ję się świet­nie KORY, a roz­mo­wę z artyst­ką pt. „Życie w pio­sen­ce” popro­wa­dzi Olga TOKARCZUK.

 

Jak przed rokiem pozna­my „Nowe gło­sy z Euro­py”. Tym razem będzie to trój­ka poetów z Bośni i Her­ce­go­wi­ny, Bel­gii oraz Walii: Asja BAKIĆ, Char­lot­te VAN DEN BROECK, Llŷr Gwyn LEWIS. Spo­tka­nie „Intym­ność w wier­szu” popro­wa­dzi Kac­per BARTCZAK. Kolej­nym zagra­nicz­nym akcen­tem będzie nowy cykl „Jeden aka­pit”. To kil­ku­mi­nu­to­we wyda­rze­nie, w trak­cie któ­re­go tłu­macz ma za zada­nie opo­wie­dzieć o książ­ce w opar­ciu o jeden wybra­ny aka­pit. W takiej for­mu­le Jacek DEHNEL zapre­zen­tu­je Zimo­we kró­le­stwo Phi­li­pa LARKINA, a Andrzej SOSNOWSKI Kocha­jąc Hen­ry­’e­go GREENA.

 

Tego­rocz­ny lau­re­at Nagro­dy Sile­sius za cało­kształt twór­czo­ści otwo­rzy „Jed­nym aka­pi­tem” festi­wal, nato­miast zamknie go – w ramach cyklu „Muzy­ka sło­wa” – kon­cer­tem z zespo­łem CHAIN SMOKERS (któ­ry zade­biu­to­wał w Por­cie Lite­rac­kim dzie­sięć lat temu), pre­zen­tu­jąc pre­mie­ro­wy tom Tra­wers. W tym samym cyklu Mar­cin SENDECKI wraz z Olem WALICKIM przed­sta­wi nagro­dzo­ny przez mie­sięcz­nik „Odra” tom W. Gdań­ski muzyk, zna­ny m.in. z wystę­pów z Lesz­kiem Moż­dże­rem, Zbi­gnie­wem Namy­słow­skim i Muń­kiem Stasz­czy­kiem, napi­sze muzy­kę do wszyst­kich tego­rocz­nych wyda­rzeń lite­rac­kich i wyko­na ją na żywo.

 

Aż osiem pre­mie­ro­wych ksią­żek poetyc­kich zosta­nie zapre­zen­to­wa­nych w ramach cyklu „Sta­cja nowa książ­ka”. Pierw­sze­go dnia pozna­my: Jarz­moZim­ną książ­kę Mar­ty PODGÓRNIK, Dar Mene­li Rober­ta RYBICKIEGO i Pala­me­de­sa Pio­tra MATYWIECKIEGO. Tema­tem spo­tka­nia, któ­re popro­wa­dzi Piotr ŚLIWINSKI, będzie „Lite­ra­tu­ra na wysy­pi­sku kul­tu­ry”. Tomy: Pokarm suwe­ren Kac­pra BARTCZAKA, wizyj­na Mar­ty­ny BULIŻAŃSKIEJ, ciche psy Roma­na HONETA i Lata­kia Szy­mo­na SŁOMCZYŃSKIEGO w ramach spo­tka­nia „Symu­la­cja świa­ta” przy­bli­ży Karo­li­na FELBERG-SENDECKA.

 

Kolej­nym wyjąt­ko­wym wyda­rze­niem będzie wie­czór poświę­co­ny tra­gicz­nie zmar­łe­mu przed pię­cio­ma laty Toma­szo­wi PUŁCE, któ­ry stał się obok Kon­ra­da GÓRY jed­nym z naj­waż­niej­szych punk­tów odnie­sie­nia dla nowe­go poko­le­nia poetów. Biu­ro Lite­rac­kie wyda z tej oka­zji wier­sze zebra­ne auto­ra Wybie­ga­nie z raju (2006–2012), a w spo­tka­niu pod tytu­łem „Nie­śmier­tel­ność” popro­wa­dzo­nym przez Dawi­da MATEUSZA udział wezmą sio­stra poety Mag­da­le­na PUŁKA, przy­ja­ciel i kole­ga z gru­py lite­rac­kiej Łuka­sza PODGÓRNI, a tak­że ubie­gło­rocz­ny debiu­tant wyróż­nio­ny Nagro­dą Sile­siu­sa Rado­sław JURCZAK.

 

Wszyst­kie te wyda­rze­nia odby­wać się będą w Stro­niu Ślą­skim w byłej sta­cji PKP mię­dzy godzi­ną 12:00 a 20:00. Przed połu­dniem oraz wie­czo­rem Sta­cja Lite­ra­tu­ra będzie rezy­do­wać w Sien­nej w kom­plek­sie Czar­na Góra Resort, gdzie zapla­no­wa­no m.in. sie­dem Pra­cow­ni (biblio­tecz­ną, inter­ne­to­wą, otwar­tą, pierw­szej książ­ki, twór­czą, pio­sen­ki oraz prze­kła­do­wą). Podob­nie jak przed rokiem zaję­cia będą prze­bie­gać w warun­kach domo­wych, ale nowo­ścią będą mniej­sze gru­py, indy­wi­du­al­ne kon­sul­ta­cje czter­na­stu wykła­dow­ców, publi­ka­cje nagra­dza­nych tek­stów oraz gło­sy w dys­ku­sjach na stro­nach orga­ni­za­to­ra festi­wa­lu jako for­ma wyróż­nie­nia dla zakwa­li­fi­ko­wa­nych.

 

Każ­dy dzień zamknie cykl „Czar­na Góra Lite­ra­tu­ry”. Już 7 wrze­śnia (w czwar­tek) odbę­dzie się wer­ni­saż wysta­wy obra­zów KORY. Dzień póź­niej Filip ŁOBODZIŃSKI & Jacek WĄSOWSKI zapre­zen­tu­ją pio­sen­ki z pły­ty zespo­łu Dylan.pl, a w sobo­tę wystą­pi duet SZAMBURSKI/WALICKI. Dopeł­nie­niem festi­wa­lo­wych wyda­rzeń będzie „Lek­cja języ­ka poetyc­kie­go”, któ­rą w pią­tek do połu­dnia dla dzie­ci ze szko­ły pod­sta­wo­wej w Stro­niu Ślą­skim prze­pro­wa­dzi Justy­na BARGIELSKA wraz z cór­ką. Punk­tem wyj­ścia będzie nie­daw­no wyda­na książ­ka dla naj­młod­szych „Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy”.

 

Moty­wem wszyst­kich wyda­rzeń będzie hasło „Życie, miłość, śmierć”, a zatem trzy naj­waż­niej­sze tema­ty lite­ra­tu­ry. Opra­wę festi­wa­lo­wych wyda­rzeń sta­no­wić będą zdję­cia z kolek­cji Jac­ka DEHNELA opra­co­wa­ne przez Artu­ra BURSZTĘ. Dotar­cie do Stro­nia Ślą­skie­go oka­że się w tym roku znacz­nie łatwiej­sze. Orga­ni­za­to­rzy zapla­no­wa­li spe­cjal­ny trans­port z Kra­ko­wa, Pozna­nia i War­sza­wy. Gościom festi­wa­lu oraz uczest­ni­kom zapro­po­no­wa­ne zosta­ną noc­le­gi w tym samym miej­scu, by wytwo­rzyć jesz­cze lep­szą festi­wa­lo­wą atmos­fe­rę. Nabór do Pra­cow­ni odby­wa się poprzez por­tal biuroliterackie.pl, gdzie znaj­du­je się też stro­na festi­wa­lo­wa.

 

Festi­wal Biu­ra Lite­rac­kie­go, na prze­kór popkul­tu­ro­wej rze­czy­wi­sto­ści, wciąż przy­cią­ga publicz­ność, jakiej pozaz­dro­ścić mogą inne wyda­rze­nia kul­tu­ral­ne. Wyzna­cza tren­dy, współ­two­rzy pro­jek­ty, któ­re są pre­zen­to­wa­ne na innych impre­zach w kra­ju i za gra­ni­cą, a wyda­wa­ne przez ofi­cy­nę książ­ki dosta­ją naj­waż­niej­sze nagro­dy. Przed rokiem w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej zade­biu­to­wa­ła Bron­ka Nowic­ka, a już dwa tygo­dnie póź­niej odbie­ra­ła Nagro­dę Nike za festi­wa­lo­wą pre­mie­rę „Nakar­mić kamień”. Orga­ni­za­to­rzy zno­wu dekla­ru­ją: „Spo­dzie­waj­cie się nie­spo­dzie­wa­ne­go!”. Cokol­wiek tym razem wyda­rzy się w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej, bądź­cie czę­ścią tej histo­rii!

 

Ofi­cjal­na stro­na Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22
STRONA

 

Dołącz do wyda­rze­nia na FB
WYDARZENIE

 

Wyślij swo­je zgło­sze­nie do Pra­cow­ni
PRACOWNIE

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii