Stacja Literatura 22: „Miłość, życie, śmierć”
Kilkadziesiąt zaplanowanych wydarzeń, jakie będą miały miejsce podczas trzech dni wrześniowego festiwalu Biura Literackiego Stacja Literatura 22, łączy wspólny tematyczny mianownik: „Miłość, życie, śmierć”.
Motywem przewodnim 22. edycji festiwalu Biura Literackiego będzie „Miłość, życie, śmierć” – trzy najważniejsze i najbardziej tajemnicze tematy literatury, które staną się punktem wyjścia do kilkunastu rozmów i dyskusji. Festiwal, którego inicjatorami i realizatorami od połowy lat 90. są Artur Burszta i Biuro Literackie, tym razem skieruje uwagę uczestników na sprawy pierwsze: najbardziej uniwersalne i dotykające nas wszystkich.
Najpierw Piotr Śliwiński zainicjuje rozmowę „Literatura na wysypisku kultury”, w której wezmą udział uznani autorzy: Przemysław Owczarek, Marta Podgórnik, Robert Rybicki oraz Piotr Matywiecki. Drugiego dnia kolejne cztery premierowe książki poetyckie będą pretekstem do dyskusji „Symulacja świata” udziałem Kacpra Bartczaka, Martyny Buliżańskiej, Romana Honeta i Szymona Słomczyńskiego. Rozmowę poprowadzi Karolina Felberg-Sendecka.
Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu, również i w tym roku poznamy „Nowe głosy z Europy”. Z Asją Bakić, Charlotte Van den Broeck oraz Llŷr Gwyn Lewisem Kacper Bartczak porozmawia o „Intymności w wierszu”. „Nieśmiertelność” będzie motywem przewodnim rozmowy przy okazji wieczoru dedykowanego Tomaszowi Pułce z udziałem Dawida Mateusza, Radosława Jurczaka, Łukasza Podgórniego oraz Magdaleny Pułki.
„Muzyka z poezją” oraz „Życie w piosence” to tematy spotkań związanych z premierami książek Boba Dylana Duszny kraj, Leonarda Cohena Księga miłosierdzia i Patti Smith Tańcząc boso oraz Stoję, czuję się świetnie Kory. Spotkanie z udziałem Filipa Łobodzińskiego oraz Daniela Wyszogrodzkiego poprowadzi Kamil Sipowicz, a „pierwszą damę polskiego rocka” sprowokuje do rozmowy Olga Tokarczuk.
Dwadzieścia dwie sekundy trwa film zapowiadający 22. edycję festiwalu i motyw „Miłość, życie, śmierć”. Organizatorzy deklarują w nim, że przyjazd do Stronia Śląskiego to okazja do tego, by dowiedzieć się więcej o sobie. Już dawno na imprezie Biura Literackiego premierowe książki nie prowokowały do podjęcia tylu ciekawych tematów, nie wchodziły równie głęboko w dialog i wzajemnie się tak nie uzupełniały. Warto doświadczyć tego wszystkie osobiście w drugim tygodniu września.