Stacja Literatura 22: „Uczestnicy Pracowni”

Na stro­nie festi­wa­lo­wej opu­bli­ko­wa­ne zosta­ły listy uczest­ni­ków sied­miu Pra­cow­ni Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22. W gro­nie zapro­szo­nych osób zna­la­zło się ponad sto osób.

 

STACJA~2

 

Na stro­nie festi­wa­lo­wej opu­bli­ko­wa­ne zosta­ły listy uczest­ni­ków sied­miu Pra­cow­ni Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22. Do udzia­łu w zaję­ciach zgło­si­ło się bli­sko trzy­stu chęt­nych. W gro­nie zapro­szo­nych osób zna­la­zło się nie­co ponad sto osób. W tym roku Biu­ro Lite­rac­kie zde­cy­do­wa­ło się na mniej­sze gru­py (szes­na­sto­oso­bo­we), rezy­gna­cję z typo­wych wykła­dów na rzecz spo­tkań warsz­ta­to­wych i uzu­peł­nie­nie zajęć o indy­wi­du­al­ne kon­sul­ta­cje. Pra­cow­nie jak przed rokiem odby­wać się będą w warun­kach domo­wych, w pry­wat­nych miesz­ka­niach w Sien­nej odda­lo­nej 7 kilo­me­trów od Stro­nia Ślą­skie­go, gdzie zapla­no­wa­ne są głów­ne festi­wa­lo­we wyda­rze­nia.

 

Z auto­ra­mi przed debiu­tem książ­ko­wym w Pra­cow­ni twór­czej w pią­tek spo­tka się Mar­cin Sen­dec­ki (temat „Za dużo albo za mało, czy­li jak nie tra­fić w zło­ty śro­dek”) a w sobo­tę Mar­ta Pod­gór­nik („Zmo­ra i radość pisa­nia”). Jeśli cho­dzi o indy­wi­du­al­ne kon­sul­ta­cje, to w gru­pie Sen­dec­kie­go zna­leź­li się: Paweł Bień, Patryk Kosen­da, Nata­lia Kubi­cius, Pau­li­na Pidzik, Janek Rojew­ski, Anna Skwa­rek, Prze­my­sław Sucha­nec­ki. Z Pod­gór­nik spo­tka­ją się: Maciej Konar­ski, Mar­cin Kró­li­kow­ski, Nina Manel, Mar­cin Radwan, Krzysz­tof Scho­dow­ski, Grze­gorz Smo­liń­ski, Kata­rzy­na Szwe­da, Klau­dia Wier­ci­groch-Woź­niak.

 

„Wiatr i flau­ta w poezji. Żeglu­ga czy dryf?” to temat zajęć Roma­na Hone­ta w Pra­cow­ni pierw­szej książ­ki. Omó­wio­ne zosta­ną m.in. naj­czę­ściej popeł­nia­ne błę­dy w kon­struk­cji oraz tema­ty­ce wier­sza (np. nad­uży­wa­nie meta­fo­ry dopeł­nia­czo­wej, nie­wła­ści­we sto­so­wa­nie form narzęd­ni­ko­wych, nie­za­mie­rzo­ne rymy, nie­spój­ność kul­tu­ro­wa wier­sza). W trak­cie sobot­nich zajęć Joan­ny Muel­ler „Pierw­sza książ­ka – kon­cept bez prze­kom­bi­no­wa­nia” mowa będzie m.in. o tym, jak uczy­nić z książ­ki poetyc­kiej coś wię­cej niż przy­pad­ko­wy zbiór wier­szy, jak ją skon­stru­ować jako spój­ną całość – i co tej cało­ścio­wej kon­struk­cji poma­ga, a co może jej zaszko­dzić.

 

Redak­tor­ka Biu­ra Lite­rac­kie­go opo­wie też o tym, co dzie­je się z książ­ką na dal­szych eta­pach prac wydaw­ni­czych (skład, opra­co­wa­nie gra­ficz­ne, okład­ka, druk, pro­mo­cja). Jeśli cho­dzi o indy­wi­du­al­ne kon­sul­ta­cje, to podział wyglą­da nastę­pu­ją­co. W gru­pie lau­re­ata Nagro­dy Szym­bor­skiej zna­leź­li się: Seba­stian Brej­nak, Syl­wia Gry­ciuk, Robert Jóź­wik, Kuba Kira­ga, Grze­gorz Mar­cin­kow­ski, Adrian­na Ole­jar­ka, Adrian Tujek, Bar­tek Zdu­nek. W gru­pie Joan­ny Muel­ler: Pau­la Gotsz­lich, Michał Doma­gal­ski, Zuzan­na Jabłoń­ska, Maciej Kulis, Piotr Nita, Domi­ni­ka Par­szew­ska, Jakub Pszo­niak, Syl­wia Rzą­ca.

 

W Pra­cow­ni pio­sen­ki zaję­cia popro­wa­dzą: w pią­tek Daniel Wyszo­grodz­ki („Mariaż tek­stu z muzy­ką w ska­li makro”), w sobo­tę Filip Łobo­dziń­ski („Prze­kład pio­sen­ki jako akt twór­czy”). Mowa będzie m.in. o gra­ni­cach swo­bo­dy w tłu­ma­cze­niach i adap­ta­cjach, róż­nych for­mach pio­sen­ki, oglą­da­niu się na poprzed­ni­ków, wsłu­chi­wa­niu w róż­ne reje­stry pio­sen­ki, pol­skich kon­tek­stach pod­czas pra­cy nad tek­stem. Gru­pa Wyszo­grodz­kie­go to: Jadwi­ga Gra­boś, Kamil Kwi­dziń­ski, Justy­na Sie­niuć, Kry­sty­na Sła­wiń­ska, Piotr Try­sła. Gru­pa Łobo­dziń­skie­go: Paweł Biliń­ski, Prze­mko Janisz­ko, Patryk Król­czyk, Michał Kozłow­ski, Anna Luber­da-Kowal, Andrzej Mro­kow­ski, Janusz Siu­daj, Jakub Skwar­ło.

 

Z uczest­ni­ka­mi pro­jek­tu „Kla­sy­ka od nowa” w Pra­cow­ni prze­kła­do­wej spo­tka się w pią­tek 8 wrze­śnia ame­ry­kań­ski tłu­macz Lynn Suh. Temat roz­mo­wy „Sły­szę gło­sy wszę­dzie”. Dia­lo­gicz­ne wyobra­że­nie w pro­zie i poezji. W sobo­tę zaję­cia „Współ­cze­sne ame­ry­kań­skie mini­ma­li­zmy w poezji” popro­wa­dzi Kac­per Bart­czak. Aga­ta Chwi­rot, Agniesz­ka Fuliń­ska, Mag­da­le­na Klesz­czew­ska, Rado­sław Kozak, Moni­ka Naczk, Filip Kaź­mier­czak, Agniesz­ka Śli­wiń­ska – to gru­pa Kac­pra Bart­cza­ka. Gra­ży­na Cha­mie­lec, Rena­ta Kili­chow­ska, Judy­ta Klim­kie­wicz, Juliusz Pie­li­chow­ski, Alek­san­dra Weksej, Alek­san­dra Wie­czor­kie­wicz, Julia Wier­ny, Mar­le­na Zien­kie­wicz – z tymi oso­ba­mi spo­tka się Lynn Suh.

 

Czy w inter­ne­cie trze­ba wybie­rać pomię­dzy popu­lar­no­ścią a kom­pe­ten­cją? Jak pod­no­sić poziom mery­to­rycz­ny i nie tra­cić czy­tel­ni­ków? Jak dobie­rać tytu­ły? Jak wypra­co­wy­wać wła­sny styl? Na te pyta­nia w Pra­cow­ni inter­ne­to­wej w ramach zajęć „Jak pisać o książ­kach, żeby się wyróż­niać?” odpo­wie Pau­li­na Mało­chleb. Jak two­rzyć, budo­wać i utrzy­my­wać mar­kę wła­sne­go blo­ga? Jak budo­wać jego wize­ru­nek? Jak zama­wiać tek­sty, dzie­lić się pra­cą z inny­mi? Jak pra­co­wać z wydaw­ca­mi i auto­ra­mi, by zacho­wać nie­za­leż­ność, ale też nie zra­żać? Co robić, by nie łamać praw autor­skich? To zagad­nie­nia zajęć „Jak wypra­co­wać wła­sną mar­kę?” Macie­ja Jaku­bo­wia­ka.

 

Do udzia­łu w Pra­cow­ni inter­ne­to­wej zapro­szo­ne zosta­ły oso­by pro­wa­dzą­ce blo­gi oraz redak­to­rzy ser­wi­sów i por­ta­li inter­ne­to­wych a tak­że mło­dzi kry­ty­cy. Pau­li­na Mało­chleb na co dzień pra­cu­ją­ca w Fun­da­cji im. Wisła­wy Szym­bor­skiej roz­ma­wiać będzie indy­wi­du­al­nie z: Paw­łem Cybul­skim, Anną Dut­ką, Gra­ży­ną Latos, Ali­cją Łuka­sik, Sonią Nowac­ką, Anną Siu­dak, Moni­ką Wit­czak i Pau­li­ną Żebrow­ską. Redak­tor Dwutygonika.com Maciej Jaku­bo­wiak spo­tka się z nastę­pu­ją­cy­mi oso­ba­mi: Agniesz­ką Błasz­czyk, Miko­ła­jem Bor­kow­skim, Łucją Dudziń­ską, Andrze­jem Frą­czy­stym, Wero­ni­ką Janecz­ko i Kata­rzy­ną Wiśniew­ską.

 

„Jak czy­tać poezję” to tytuł zajęć Andrze­ja Sosnow­skie­go, a „Jak czy­tać pro­zę” to wystą­pie­nie Justy­ny Bar­giel­skiej. Punk­tem wyj­ścia obu spo­tkań są gło­sy uczest­ni­ków publi­ko­wa­ne w biBLio­te­ce w ramach deba­ty „Czy­tam natu­ral­nie”. Wśród zapro­szo­nych osób wie­le zna­nych nazwisk: Anna Ada­mo­wicz, Joan­na Bociąg, Karol Bosek, Kata­rzy­na Buczyń­ska, Nata­lia Dziu­ba, Zofia Jur­czak-Kopo­ciń­ska, Nata­lia Koczy, Paweł Kubisz, Alek­san­dra Kuchar­ska, Maria Pastwa, Mag­da­le­na Przy­bo­row­ska, Zuzan­na Sala, Kata­rzy­na Skrzy­nec­ka, Mał­go­rza­ta Skwa­rek-Gałę­ska, Sła­wo­mir Szo­piń­ski, Joan­na Szwe­da.

 

W pią­tek zaję­cia Jac­ka Deh­ne­la „Jesteś tyl­ko jed­ną z rze­czy wie­lu”, pod­czas któ­rych pro­wa­dzą­cy odpo­wie, jak zna­leźć swo­je miej­sce na ryn­ku wydaw­ni­czym, jak nego­cjo­wać umo­wy oraz warun­ki publi­ka­cji i jej pro­mo­cji, jak i z kim przy­go­to­wać książ­kę do dru­ku, a tak­że co z nią robić, kie­dy tra­fi już do księ­garń. W sobo­tę poga­dan­ka Pio­tra Maty­wiec­kie­go „Po debiu­cie trud­niej niż przed” z taki­mi wąt­ka­mi jak: sztu­ka kom­po­no­wa­nia książ­ki, odpo­wie­dzi na pyta­nia, jak korzy­stać z kry­ty­ki, jak ją przyj­mo­wać, jak się do niej dystan­so­wać, a tak­że kwe­stia ambi­cji zwią­za­nych z lite­rac­ką hie­rar­chią.

 

Nabór był krót­ki, chęt­nych dwa razy wię­cej niż miejsc. Na pora­dy Jac­ka Deh­ne­la liczyć mogą pro­za­icy i poeci: Nina Igiel­ska, Woj­ciech Klę­czar, Mał­go­rza­ta Kuli­sie­wicz, Tomasz Par­ki­ta, Piotr Rut­kow­ski, Tomasz Smo­gór, Anna Maria Wierz­chuc­ka, Kata­rzy­na Zwol­ska-Płu­sa. Gru­pa Pio­tra Maty­wic­kie­go to poeci: Moni­ka Brą­giel, Robert (Robur) Feszak, Maciej Fili­pek, Kaje­tan Her­dyń­ski, Anna Mochal­ska, Maciej Raś, Rafał Rut­kow­ski, Domi­nik Żybur­to­wicz.

 

Uczest­ni­cy Pra­cow­ni zapre­zen­tu­ją się tak­że festi­wa­lo­wej publicz­no­ści. W pią­tek w wyda­rze­niu „Zna­ny motyw oglą­da­nia wie­lo­krot­nie oglą­da­nych zdjęć” wystą­pią fina­li­ści Pra­cow­ni twór­czej oraz pierw­szej książ­ki. W sobo­tę „Kie­dy tra­pią mnie lęki, że ist­nieć prze­sta­nę” i czy­ta­nia uczest­ni­ków Pra­cow­ni pio­sen­ki, po debiu­cie i prze­kła­do­wej. Wszyst­kim wybra­nym orga­ni­za­to­rzy gra­tu­lu­ją a tych, któ­rzy spóź­ni­li się ze zgło­sze­nia­mi zapra­sza­ją do Pra­cow­ni otwar­tej gdzie zosta­ła roz­sze­rzo­na lista uczest­ni­ków do dwu­dzie­stu osób.

 

Ofi­cjal­na stro­na Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22
STRONA

 

Dołącz do wyda­rze­nia na FB
WYDARZENIE

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii