Stacja Literatura 22: „Uczestnicy Pracowni”
Na stronie festiwalowej opublikowane zostały listy uczestników siedmiu Pracowni Stacji Literatura 22. W gronie zaproszonych osób znalazło się ponad sto osób.
Na stronie festiwalowej opublikowane zostały listy uczestników siedmiu Pracowni Stacji Literatura 22. Do udziału w zajęciach zgłosiło się blisko trzystu chętnych. W gronie zaproszonych osób znalazło się nieco ponad sto osób. W tym roku Biuro Literackie zdecydowało się na mniejsze grupy (szesnastoosobowe), rezygnację z typowych wykładów na rzecz spotkań warsztatowych i uzupełnienie zajęć o indywidualne konsultacje. Pracownie jak przed rokiem odbywać się będą w warunkach domowych, w prywatnych mieszkaniach w Siennej oddalonej 7 kilometrów od Stronia Śląskiego, gdzie zaplanowane są główne festiwalowe wydarzenia.
Z autorami przed debiutem książkowym w Pracowni twórczej w piątek spotka się Marcin Sendecki (temat „Za dużo albo za mało, czyli jak nie trafić w złoty środek”) a w sobotę Marta Podgórnik („Zmora i radość pisania”). Jeśli chodzi o indywidualne konsultacje, to w grupie Sendeckiego znaleźli się: Paweł Bień, Patryk Kosenda, Natalia Kubicius, Paulina Pidzik, Janek Rojewski, Anna Skwarek, Przemysław Suchanecki. Z Podgórnik spotkają się: Maciej Konarski, Marcin Królikowski, Nina Manel, Marcin Radwan, Krzysztof Schodowski, Grzegorz Smoliński, Katarzyna Szweda, Klaudia Wiercigroch-Woźniak.
„Wiatr i flauta w poezji. Żegluga czy dryf?” to temat zajęć Romana Honeta w Pracowni pierwszej książki. Omówione zostaną m.in. najczęściej popełniane błędy w konstrukcji oraz tematyce wiersza (np. nadużywanie metafory dopełniaczowej, niewłaściwe stosowanie form narzędnikowych, niezamierzone rymy, niespójność kulturowa wiersza). W trakcie sobotnich zajęć Joanny Mueller „Pierwsza książka – koncept bez przekombinowania” mowa będzie m.in. o tym, jak uczynić z książki poetyckiej coś więcej niż przypadkowy zbiór wierszy, jak ją skonstruować jako spójną całość – i co tej całościowej konstrukcji pomaga, a co może jej zaszkodzić.
Redaktorka Biura Literackiego opowie też o tym, co dzieje się z książką na dalszych etapach prac wydawniczych (skład, opracowanie graficzne, okładka, druk, promocja). Jeśli chodzi o indywidualne konsultacje, to podział wygląda następująco. W grupie laureata Nagrody Szymborskiej znaleźli się: Sebastian Brejnak, Sylwia Gryciuk, Robert Jóźwik, Kuba Kiraga, Grzegorz Marcinkowski, Adrianna Olejarka, Adrian Tujek, Bartek Zdunek. W grupie Joanny Mueller: Paula Gotszlich, Michał Domagalski, Zuzanna Jabłońska, Maciej Kulis, Piotr Nita, Dominika Parszewska, Jakub Pszoniak, Sylwia Rząca.
W Pracowni piosenki zajęcia poprowadzą: w piątek Daniel Wyszogrodzki („Mariaż tekstu z muzyką w skali makro”), w sobotę Filip Łobodziński („Przekład piosenki jako akt twórczy”). Mowa będzie m.in. o granicach swobody w tłumaczeniach i adaptacjach, różnych formach piosenki, oglądaniu się na poprzedników, wsłuchiwaniu w różne rejestry piosenki, polskich kontekstach podczas pracy nad tekstem. Grupa Wyszogrodzkiego to: Jadwiga Graboś, Kamil Kwidziński, Justyna Sieniuć, Krystyna Sławińska, Piotr Trysła. Grupa Łobodzińskiego: Paweł Biliński, Przemko Janiszko, Patryk Królczyk, Michał Kozłowski, Anna Luberda-Kowal, Andrzej Mrokowski, Janusz Siudaj, Jakub Skwarło.
Z uczestnikami projektu „Klasyka od nowa” w Pracowni przekładowej spotka się w piątek 8 września amerykański tłumacz Lynn Suh. Temat rozmowy „Słyszę głosy wszędzie”. Dialogiczne wyobrażenie w prozie i poezji. W sobotę zajęcia „Współczesne amerykańskie minimalizmy w poezji” poprowadzi Kacper Bartczak. Agata Chwirot, Agnieszka Fulińska, Magdalena Kleszczewska, Radosław Kozak, Monika Naczk, Filip Kaźmierczak, Agnieszka Śliwińska – to grupa Kacpra Bartczaka. Grażyna Chamielec, Renata Kilichowska, Judyta Klimkiewicz, Juliusz Pielichowski, Aleksandra Weksej, Aleksandra Wieczorkiewicz, Julia Wierny, Marlena Zienkiewicz – z tymi osobami spotka się Lynn Suh.
Czy w internecie trzeba wybierać pomiędzy popularnością a kompetencją? Jak podnosić poziom merytoryczny i nie tracić czytelników? Jak dobierać tytuły? Jak wypracowywać własny styl? Na te pytania w Pracowni internetowej w ramach zajęć „Jak pisać o książkach, żeby się wyróżniać?” odpowie Paulina Małochleb. Jak tworzyć, budować i utrzymywać markę własnego bloga? Jak budować jego wizerunek? Jak zamawiać teksty, dzielić się pracą z innymi? Jak pracować z wydawcami i autorami, by zachować niezależność, ale też nie zrażać? Co robić, by nie łamać praw autorskich? To zagadnienia zajęć „Jak wypracować własną markę?” Macieja Jakubowiaka.
Do udziału w Pracowni internetowej zaproszone zostały osoby prowadzące blogi oraz redaktorzy serwisów i portali internetowych a także młodzi krytycy. Paulina Małochleb na co dzień pracująca w Fundacji im. Wisławy Szymborskiej rozmawiać będzie indywidualnie z: Pawłem Cybulskim, Anną Dutką, Grażyną Latos, Alicją Łukasik, Sonią Nowacką, Anną Siudak, Moniką Witczak i Pauliną Żebrowską. Redaktor Dwutygonika.com Maciej Jakubowiak spotka się z następującymi osobami: Agnieszką Błaszczyk, Mikołajem Borkowskim, Łucją Dudzińską, Andrzejem Frączystym, Weroniką Janeczko i Katarzyną Wiśniewską.
„Jak czytać poezję” to tytuł zajęć Andrzeja Sosnowskiego, a „Jak czytać prozę” to wystąpienie Justyny Bargielskiej. Punktem wyjścia obu spotkań są głosy uczestników publikowane w biBLiotece w ramach debaty „Czytam naturalnie”. Wśród zaproszonych osób wiele znanych nazwisk: Anna Adamowicz, Joanna Bociąg, Karol Bosek, Katarzyna Buczyńska, Natalia Dziuba, Zofia Jurczak-Kopocińska, Natalia Koczy, Paweł Kubisz, Aleksandra Kucharska, Maria Pastwa, Magdalena Przyborowska, Zuzanna Sala, Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Skwarek-Gałęska, Sławomir Szopiński, Joanna Szweda.
W piątek zajęcia Jacka Dehnela „Jesteś tylko jedną z rzeczy wielu”, podczas których prowadzący odpowie, jak znaleźć swoje miejsce na rynku wydawniczym, jak negocjować umowy oraz warunki publikacji i jej promocji, jak i z kim przygotować książkę do druku, a także co z nią robić, kiedy trafi już do księgarń. W sobotę pogadanka Piotra Matywieckiego „Po debiucie trudniej niż przed” z takimi wątkami jak: sztuka komponowania książki, odpowiedzi na pytania, jak korzystać z krytyki, jak ją przyjmować, jak się do niej dystansować, a także kwestia ambicji związanych z literacką hierarchią.
Nabór był krótki, chętnych dwa razy więcej niż miejsc. Na porady Jacka Dehnela liczyć mogą prozaicy i poeci: Nina Igielska, Wojciech Klęczar, Małgorzata Kulisiewicz, Tomasz Parkita, Piotr Rutkowski, Tomasz Smogór, Anna Maria Wierzchucka, Katarzyna Zwolska-Płusa. Grupa Piotra Matywickiego to poeci: Monika Brągiel, Robert (Robur) Feszak, Maciej Filipek, Kajetan Herdyński, Anna Mochalska, Maciej Raś, Rafał Rutkowski, Dominik Żyburtowicz.
Uczestnicy Pracowni zaprezentują się także festiwalowej publiczności. W piątek w wydarzeniu „Znany motyw oglądania wielokrotnie oglądanych zdjęć” wystąpią finaliści Pracowni twórczej oraz pierwszej książki. W sobotę „Kiedy trapią mnie lęki, że istnieć przestanę” i czytania uczestników Pracowni piosenki, po debiucie i przekładowej. Wszystkim wybranym organizatorzy gratulują a tych, którzy spóźnili się ze zgłoszeniami zapraszają do Pracowni otwartej gdzie została rozszerzona lista uczestników do dwudziestu osób.
Oficjalna strona Stacji Literatura 22
STRONA
Dołącz do wydarzenia na FB
WYDARZENIE