Stacja Literatura 23 za 100 dni

Na 100 dni przed pierw­szym wyda­rze­niem Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23 Biu­ro Lite­rac­kie ogła­sza pro­gram impre­zy, któ­ra po wypro­wadz­ce z Wro­cła­wia potrze­bo­wa­ła led­wie dwóch lat, by odzy­skać opi­nię naj­waż­niej­sze­go kra­jo­we­go wyda­rze­nia lite­rac­kie­go. Festi­wal stro­nią­cy od gwiazd, kreu­ją­cy nowe nazwi­ska i zja­wi­ska lite­rac­kie, budu­ją­cy swój pro­gram na pre­mie­rach książ­ko­wych, nie­rzad­ko takich, któ­rych nie chcą publi­ko­wać inni wydaw­cy, nie­zmien­nie przy­cią­ga tłu­my. Nawet w tak nie­ty­po­we miej­sce jak liczą­ca led­wie kil­ka tysię­cy miesz­kań­ców i gra­ni­czą­ca z Cze­cha­mi miej­sco­wość. Przed rokiem mie­li­śmy „spo­dzie­wać się nie­spo­dzie­wa­ne­go”. Teraz „cza­sy nad­cho­dzą nowe”. I cytu­jąc dalej Boba Dyla­na: „daj­cie porwać się albo jeste­ście bez szans”!

 

SL2018.06.06_Stacja_Literatura_23_za_100 dni__www_top

 

Naj­star­szy pol­ski festi­wal lite­rac­ki po raz trze­ci zosta­nie zor­ga­ni­zo­wa­ny w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej mię­dzy 13 a 15 wrze­śnia. Gościem spe­cjal­nym wyda­rze­nia będzie Rae Arman­tro­ut, jed­na z naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­nych współ­cze­snych poetek ame­ry­kań­skich. Zapre­zen­to­wa­ne zosta­ną książ­ki Nic­ka Cave’a i Boba Dyla­na. Z udzia­łem naj­bliż­szej rodzi­ny Grze­go­rza Cie­chow­skie­go swo­ją pre­mie­rę będzie mieć książ­ka zbie­ra­ją­ca pio­sen­ki, nie­zna­ne ręko­pi­sy i por­tre­ty arty­sty. Bene­fis z oka­zji pięć­dzie­się­cio­le­cia debiu­tu obcho­dzić będzie Boh­dan Zadu­ra, wyróż­nio­ny w tym roku Sile­siu­sem za cało­kształt twór­czo­ści, odbę­dą się też sześć­dzie­sią­te uro­dzi­ny Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­re­go tom „Puste noce” został uho­no­ro­wa­ny tą samą nagro­dą w kate­go­rii książ­ka roku.

 

W ramach Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go Beata Sta­siń­ska będzie roz­ma­wiać o „Przy­szło­ści lite­ra­tu­ry” z Verą Michal­ski-Hof­f­mann – pre­zes gru­py wydaw­ni­czej Libel­la, zało­ży­ciel­ką Fun­da­cji im. Jana Michal­skie­go oraz sze­fo­wą Mię­dzy­na­ro­do­we­go Insty­tu­tu Wydaw­ców Fran­cu­skich. O tym, w jaki spo­sób zmie­niać się będą współ­cze­sne książ­ki, poroz­ma­wia­ją wybit­ni euro­pej­scy ilu­stra­to­rzy i pro­jek­tan­ci, z Iwo­ną Chmie­lew­ską na cze­le. Pozna­my też „nowe gło­sy z Pol­ski”, naj­cie­kaw­szych auto­rów przed debiu­tem oraz po debiu­cie, w tym nagro­dzo­ną już trze­ma wyróż­nie­nia­mi za tom „Raport wojen­ny” Aga­tę Jabłoń­ską oraz Micha­ła Doma­gal­skie­go. Wier­sze zebra­ne zapre­zen­tu­je Robert Rybic­ki, a z pre­mie­ro­wych ksią­żek czy­tać będą: Łukasz Jarosz, Joan­na Roszak i Julia Szy­cho­wiak.

 

Na tego­rocz­ne pra­cow­nie Sta­cji Lite­ra­tu­ra dla twór­ców, któ­rzy chcą wydać i zapre­zen­to­wać na kolej­nych edy­cjach impre­zy swo­je książ­ki poetyc­kie, pro­za­tor­skie oraz prze­kła­do­we, napły­nę­ło 400 zgło­szeń. Obok tra­dy­cyj­nych warsz­ta­tów – Pierw­szej książ­ki (poetyc­kie debiu­ty lau­re­atów pro­jek­tów), Po debiu­cie (dru­gi i kolej­ny tom poetyc­ki), Prze­kła­do­wej (tłu­ma­cze­nia na język pol­ski), Twór­czej (przed debiu­tem poetyc­kim) – poja­wi­ły się nowe pra­cow­nie: Gra­ficz­na (dla auto­rów okła­dek i pro­jek­tan­tów ksią­żek) oraz Pro­zy (opo­wia­da­nia i powie­ści debiu­tan­tów). Całość uzu­peł­nia­ją Pra­cow­nie otwar­te: wier­szem i pro­zą. Zaję­cia tra­dy­cyj­nie odby­wać się będą w Apar­ta­men­tach Czar­na Góra, w bazie noc­le­go­wej festi­wa­lo­wych gości oraz publicz­no­ści.

 

W zna­nej już for­mu­le Live Setów, pomy­śla­nych jako oka­zja do pre­zen­ta­cji uczest­ni­ków pra­cow­ni i osób, któ­re wybie­ra­ją się na festi­wal, pozna­my tym razem auto­rów „Wier­sza doraź­ne­go 2018”. To efekt ogło­szo­ne­go przez Biu­ro Lite­rac­kie Naro­do­we­go Pisa­nia Wier­szy, któ­re przy­pa­dło w tym roku na 4 czerw­ca. Pierw­sze­go i dru­gie­go dnia zapla­no­wa­no pół­fi­na­ły kon­kur­su, a w sobo­tę wiel­ki finał, kie­dy to zwy­cięz­cę wybie­rze festi­wa­lo­wa publicz­ność. Abso­lut­ną nowo­ścią tego­rocz­nej edy­cji Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23 będą zaczy­na­ją­ce się każ­de­go dnia o 22:00 After Par­ty ze wspól­nym słu­cha­niem muzy­ki. Zapra­sza­ją m.in. Filip Łobo­dziń­ski, Joan­na Muel­ler i Tade­usz Sła­wek.

 

Nie zabrak­nie tak­że Lek­cji języ­ka poetyc­kie­go. Już 11 czerw­ca dla miesz­kań­ców Stro­nia Ślą­skie­go spe­cjal­ne warsz­ta­ty przy­go­to­wu­ją­ce do udzia­łu w festi­wa­lu popro­wa­dzi Karol Mali­szew­ski. Kolej­ne zaję­cia odbę­dą się we wrze­śniu. Podob­ne warsz­ta­ty zapla­no­wa­no tak­że dla dzie­ci ze szko­ły pod­sta­wo­wej. Tego­rocz­na Sta­cja Lite­ra­tu­ra to zatem 19 wyda­rzeń oraz 22 zaję­cia w ramach pra­cow­ni. O opra­wę muzycz­ną zadba­ją muzy­cy z zespo­łów Ala­me­da 5, So Slow, T’ien Lai wystę­pu­ją­cy pod nazwą Mina. Głów­ne wyda­rze­nia tra­dy­cyj­nie zapla­no­wa­ne zosta­ły w CETiK‑u w sta­rej sta­cji kole­jo­wej w Stro­niu Ślą­skim, a wie­czor­ne w Apar­tho­te­lu w Sien­nej. Szcze­gó­ły pro­gra­mo­we i logi­stycz­ne oraz ofe­ro­wa­na baza noc­le­go­wa dostęp­ne są pod adre­sem: https://bit.ly/2kOHxqT.

 

Do małej gmi­ny w Kotli­nie Kłodz­kiej od trzech lat przy­jeż­dża­ją z kra­ju i zagra­ni­cy goście oraz poszu­ku­ją­ca lite­rac­kich wra­żeń publicz­ność, któ­rą „urze­ka nie­po­wta­rzal­ny kli­mat tego miej­sca i zupeł­nie inne, inten­syw­ne prze­ży­wa­nie wszyst­kich wyda­rzeń, z dala od codzien­ne­go zgieł­ku mia­sta”. „Odkąd festi­wal jest w Stro­niu i orga­ni­zo­wa­ny jest z tro­chę innym podej­ściem (bar­dziej lite­rac­kim, spon­ta­nicz­nym), stał się naj­lep­szym festi­wa­lem w Pol­sce, takim, na któ­ry się naj­chęt­niej wra­ca i budzi naj­więk­szy sen­ty­ment” – to opi­nia uczest­nicz­ki ubie­gło­rocz­nej edy­cji. Dostrze­ga­ją to tak­że dzien­ni­ka­rze: „Port Lite­rac­ki zamie­nio­ny w Sta­cję Lite­ra­tu­ra ma podob­ny kli­mat i poziom, a Stro­nie Ślą­skie dosko­na­le odgry­wa rolę lite­rac­kiej sto­li­cy”.

 

Orga­ni­zo­wa­ny od 1996 roku festi­wal to autor­skie dzie­ło Artu­ra Bursz­ty i pro­wa­dzo­ne­go przez nie­go wydaw­nic­twa Biu­ro Lite­rac­kie. To naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­na tego typu kra­jo­wa impre­za na świe­cie, któ­ra swój doro­bek pre­zen­to­wa­ła m.in. w Bar­ce­lo­nie, Ber­li­nie, Edyn­bur­gu, Moskwie, New Del­hi, Oslo i Pra­dze. W tym roku wspar­cia finan­so­we­go festi­wa­lo­wi udzie­li­ły: Mini­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, Fun­dusz Wyszeh­radz­ki oraz gmi­na Stro­nie Ślą­skie. Part­ne­ra­mi wyda­rze­nia są CETiK w Stro­niu Ślą­skim oraz Czar­na Góra Resort. Przed rokiem mie­li­śmy „spo­dzie­wać się nie­spo­dzie­wa­ne­go”. Teraz już „cza­sy nad­cho­dzą nowe”. I cytu­jąc dalej Boba Dyla­na: „Daj­cie porwać się albo jeste­ście bez szans”!

 

Zobacz stro­nę festi­wa­lu

 

Odwiedź pro­fil wyda­rze­nia

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii