Stacja Literatura 23: godzina po godzinie

Oto Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23 godzi­na po godzi­nie.

 

Stacja Literatura 2018.09.11 Stacja Literatura 23 godzina po godzinie__www_top

 

Pro­log Sta­cji Lite­ra­tu­ra już w naj­bliż­szy czwar­tek o 21:00. Tym razem wspól­ny toast wznie­sio­ny zosta­nie lokal­nym piwem z Bro­wa­ru Kamie­ni­ca. Chwi­lę póź­niej pozna­my pierw­szą gru­pę uczest­ni­ków kon­kur­su na „Wiersz doraź­ny 2018”. Po Live Secie cze­ka nas pierw­sze After Par­ty z muzy­ką przy­go­to­wa­ną przez Jerze­go Jar­nie­wi­cza i Fili­pa Łobo­dziń­skie­go. Pla­no­wo wspól­ne słu­cha­nie powin­no potrwać 80 minut (tyle, ile muzy­ki mie­ści pły­ta CD), ale zapew­ne nie skoń­czy się na pod­sta­wo­wym secie.

 

W pią­tek o godzi­nie 9:00 roz­po­czy­na się pierw­sza seria zajęć w dzie­wię­ciu Pra­cow­niach. Zaję­cia popro­wa­dzą: w Pierw­szej książ­ce Joan­na Muel­ler, w Po debiu­cie Robert Rybic­ki, w Pro­zy Beata Sta­siń­ska, w Prze­kła­do­wej Jerzy Jar­nie­wicz, w Twór­czej Dawid Mate­usz. Ponad­to cze­ka­ją nas wykła­dy Mar­ce­la Benčíka i Iwo­ny Chmie­lew­skiej w Pra­cow­ni gra­ficz­nej, a tak­że Karo­la Mali­szew­skie­go i Kac­pra Bar­cza­ka oraz Tade­usza Sław­ka i Joan­ny Roszak w Pra­cow­niach otwar­tych wier­szem i pro­zą. Rów­no­le­gle trwać będzie Pra­cow­nia spo­łecz­na pod prze­wod­nic­twem Maze­na Maaro­ufa.

 

W połu­dnie w pobli­skiej szko­le pod­sta­wo­wej Lek­cję języ­ka pol­skie­go popro­wa­dzi Joan­na Muel­ler. W tym samym cza­sie festi­wal ofi­cjal­nie zosta­nie otwar­ty w byłej sta­cji kole­jo­wej w Stro­niu Ślą­skim, gdzie obec­nie dzia­ła Cen­trum Edu­ka­cji, Tury­sty­ki i Kul­tu­ry. I od razu na sam począ­tek jed­no z naj­cie­kaw­szych wyda­rzeń festi­wa­lu: spo­tka­nie z Verą Michal­ski-Hof­f­mann – wła­ści­ciel­ką Wydaw­nic­twa Lite­rac­kie­go, zało­ży­ciel­ką Fun­da­cji im. Jana Michal­skie­go oraz sze­fo­wą Mię­dzy­na­ro­do­we­go Insty­tu­tu Wydaw­ców Fran­cu­skich. Roz­mo­wę zaty­tu­ło­wa­ną „Przy­szłość lite­ra­tu­ry” mode­ro­wać będzie Beata Sta­siń­ska.

 

O godzi­nie 13:30 pozna­my Nowe gło­sy z Pol­ski – dzie­wię­ciu lau­re­atów 12. edy­cji Poło­wu, któ­rzy wystą­pią w kolej­no­ści: Paweł Bień, Maciej Konar­ski, Patryk Kosen­da, Nina Manel, Pau­li­na Pidzik, Jan Rojew­ski, Krzysz­tof Scho­dow­ski, Prze­my­sław Sucha­nec­ki i Kata­rzy­na Szwe­da. Czy­ta­niom z alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2017, podob­nie jak wszyst­kim pozo­sta­łym wyda­rze­niom w tym miej­scu, towa­rzy­szyć będzie muzy­ka Łuka­sza Jędrzej­cza­ka i Miko­ła­ja Zie­liń­skie­go wystę­pu­ją­cych pod nazwą Mina.

 

O 15:00 posłu­cha­my pro­zy Nic­ka Cave’a i Boba Dyla­na z ksią­żek: Pieśń tor­by na pawia i Taran­tu­la. Odbę­dzie się też roz­mo­wa z ich tłu­ma­cza­mi: Tade­uszem Sław­kiem i Fili­pem Łobo­dziń­skim, któ­rą popro­wa­dzi Jerzy Jar­nie­wicz. O 16:30 zapla­no­wa­no pierw­sze czy­ta­nie w ramach cyklu „Muzy­ka sło­wa” z udzia­łem Aga­ty Jabłoń­skiej, Joan­ny Roszak i Julii Szy­cho­wiak. Autor­ki zapre­zen­tu­ją pre­mie­ro­we książ­ki: Raport wojen­ny, Przy­szli nie­do­ko­na­ni i Dni powsze­dnie, świę­ta.

 

O 18:00 roz­pocz­nie się bene­fis Boh­da­na Zadu­ry z mło­dzień­czy­mi wier­sza­mi z okre­su debiu­tu z 1968 roku oraz pre­mie­ro­wym tomem Po szko­dzie. Gospo­da­rza­mi wie­czo­ru będą Karol Mali­szew­ski i Dawid Mate­usz. Wie­czo­rem wyda­rze­nia prze­no­szą się do Sien­nej. O 21:00 zapla­no­wa­no tam Live Set z kolej­ną gru­pą auto­rów z kon­kur­su na „Wiersz doraź­ny”. Godzi­nę póź­niej dru­gi dzień Sta­cji Lite­ra­tu­ra zakoń­czy After Par­ty, tym razem z muzy­ką przy­go­to­wa­ną przez Joan­nę Muel­ler i Tade­usza Sław­ka.

 

Trze­ci i ostat­ni dzień festi­wa­lu zaczy­na­my o 9:00 dru­gą serią zajęć i wykła­dów w Pra­cow­niach. Obok sta­łych pro­wa­dzą­cych cze­ka­ją nas wykła­dy Davi­da Szau­de­ra i Rad­ka Pokor­ne­go w Pra­cow­ni gra­ficz­nej, Łuka­sza Jaro­sza i Boh­da­na Zadu­ry w Pra­cow­ni otwar­tej wier­szem, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go i Karo­la Mali­szew­skie­go w Pra­cow­ni otwar­tej pro­zą, a tak­że Ale­xan­dry Büchler w Pra­cow­ni spo­łecz­nej. Po nich wszy­scy festi­wa­lo­wi uczest­ni­cy prze­miesz­cza­ją się do Stro­nia Ślą­skie­go na lite­rac­ką część wyda­rzeń.

 

O godzi­nie 12:00 w CETiK‑u nastą­pi dru­ga odsło­na Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go i deba­ta „Book Design” z udzia­łem arty­stów gra­fi­ków z Czech, Pol­ski, Sło­wa­cji i Węgier (będą to: Mar­cel Benčík, Iwo­na Chmie­lew­ska, Radek Pokor­ný oraz David Szau­der). Nad prze­bie­giem wyda­rzeń czu­wać będzie Beata Sta­siń­ska. O 13:30 roz­pocz­nie się czy­ta­nie oraz roz­mo­wa z pale­styń­sko-islandz­kim pisa­rzem, poetą i tłu­ma­czem Maze­nem Maaro­ufem. Popro­wa­dzi je Joan­na Roszak.

 

Od 15:00 z oka­zji wyda­nia książ­ki „Obcy astro­nom” wspo­mi­nać będzie­my Grze­go­rza Cie­chow­skie­go. Spo­tka­nie z udzia­łem Bru­no­na Cie­chow­skie­go, Anny Skro­bi­szew­skiej i Rafa­ła Sko­niecz­ne­go popro­wa­dzi Filip Łobo­dziń­ski. Następ­nie o 16:30 Muzy­ka sło­wa i czy­ta­nia z ksią­żek: „Poza sezo­nem” Micha­ła Doma­gal­skie­go, „Sto­pień pokre­wień­stwa” Łuka­sza Jaro­sza i „Pod­ręcz­nik nauko­wy dla oni­ro­nau­tów (1998–2018)” Rober­ta Rybic­kie­go.

 

Finał wyda­rzeń w Stro­niu Ślą­skim to dwa spo­tka­nia: naj­pierw z Rae Arman­tro­ut o 18:00, póź­niej z Jerzym Jar­nie­wi­czem o 19:30. Za prze­kład książ­ki „Ciem­na mate­ria” oraz roz­mo­wę z Rae Arman­tro­ut odpo­wie­dzial­ny jest Kac­per Bart­czak. Uro­dzi­no­we spo­tka­nie z auto­rem „Pustych nocy” i „Sank­cji” popro­wa­dzą Karol Mali­szew­ski i Dawid Mate­usz. Zosta­nie wów­czas zapre­zen­to­wa­na abso­lut­na nowość wydaw­ni­cza – anto­lo­gia „100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go” w prze­kła­dzie Jar­nie­wi­cza.

 

23. edy­cję festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go zamkną: ostat­ni Live Set, w trak­cie któ­re­go wysłu­cha­my wier­szy fina­ło­wej sió­dem­ki auto­rów „Wier­sza doraź­ne­go 2018”, oraz After Par­ty z muzy­ką wybra­ną przez Aga­tę Jabłoń­ską i Rober­ta Rybic­kie­go. To będzie sym­bo­licz­ne 44 wyda­rze­nie Sta­cji Lite­ra­tu­ra, któ­re zapew­ne prze­cią­gnie się już do nie­dzie­li 16 wrze­śnia. Zapra­sza­my do udzia­łu w nim i we wszyst­kich pozo­sta­łych!

 

Zobacz stro­nę festi­wa­lu

https://bit.ly/2kOHxqT

 

Odwiedź pro­fil wyda­rze­nia

https://bit.ly/2Hs757X

 

Wyda­rze­nie z udzia­łem Maze­na Maaru­fa reali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Lite­ra­ry Euro­pe Live Plus współ­fi­nan­so­wa­ne­go w ramach pro­gra­mu Unii Euro­pej­skiej „Kre­atyw­na Euro­pa” we współ­pra­cy z Lite­ra­tu­re Across Fron­tiers.

belka_1

Inne wiadomości z kategorii