Stacja Literatura 23: godzina po godzinie
Oto Stacja Literatura 23 godzina po godzinie.
Prolog Stacji Literatura już w najbliższy czwartek o 21:00. Tym razem wspólny toast wzniesiony zostanie lokalnym piwem z Browaru Kamienica. Chwilę później poznamy pierwszą grupę uczestników konkursu na „Wiersz doraźny 2018”. Po Live Secie czeka nas pierwsze After Party z muzyką przygotowaną przez Jerzego Jarniewicza i Filipa Łobodzińskiego. Planowo wspólne słuchanie powinno potrwać 80 minut (tyle, ile muzyki mieści płyta CD), ale zapewne nie skończy się na podstawowym secie.
W piątek o godzinie 9:00 rozpoczyna się pierwsza seria zajęć w dziewięciu Pracowniach. Zajęcia poprowadzą: w Pierwszej książce Joanna Mueller, w Po debiucie Robert Rybicki, w Prozy Beata Stasińska, w Przekładowej Jerzy Jarniewicz, w Twórczej Dawid Mateusz. Ponadto czekają nas wykłady Marcela Benčíka i Iwony Chmielewskiej w Pracowni graficznej, a także Karola Maliszewskiego i Kacpra Barczaka oraz Tadeusza Sławka i Joanny Roszak w Pracowniach otwartych wierszem i prozą. Równolegle trwać będzie Pracownia społeczna pod przewodnictwem Mazena Maaroufa.
W południe w pobliskiej szkole podstawowej Lekcję języka polskiego poprowadzi Joanna Mueller. W tym samym czasie festiwal oficjalnie zostanie otwarty w byłej stacji kolejowej w Stroniu Śląskim, gdzie obecnie działa Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. I od razu na sam początek jedno z najciekawszych wydarzeń festiwalu: spotkanie z Verą Michalski-Hoffmann – właścicielką Wydawnictwa Literackiego, założycielką Fundacji im. Jana Michalskiego oraz szefową Międzynarodowego Instytutu Wydawców Francuskich. Rozmowę zatytułowaną „Przyszłość literatury” moderować będzie Beata Stasińska.
O godzinie 13:30 poznamy Nowe głosy z Polski – dziewięciu laureatów 12. edycji Połowu, którzy wystąpią w kolejności: Paweł Bień, Maciej Konarski, Patryk Kosenda, Nina Manel, Paulina Pidzik, Jan Rojewski, Krzysztof Schodowski, Przemysław Suchanecki i Katarzyna Szweda. Czytaniom z almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2017, podobnie jak wszystkim pozostałym wydarzeniom w tym miejscu, towarzyszyć będzie muzyka Łukasza Jędrzejczaka i Mikołaja Zielińskiego występujących pod nazwą Mina.
O 15:00 posłuchamy prozy Nicka Cave’a i Boba Dylana z książek: Pieśń torby na pawia i Tarantula. Odbędzie się też rozmowa z ich tłumaczami: Tadeuszem Sławkiem i Filipem Łobodzińskim, którą poprowadzi Jerzy Jarniewicz. O 16:30 zaplanowano pierwsze czytanie w ramach cyklu „Muzyka słowa” z udziałem Agaty Jabłońskiej, Joanny Roszak i Julii Szychowiak. Autorki zaprezentują premierowe książki: Raport wojenny, Przyszli niedokonani i Dni powszednie, święta.
O 18:00 rozpocznie się benefis Bohdana Zadury z młodzieńczymi wierszami z okresu debiutu z 1968 roku oraz premierowym tomem Po szkodzie. Gospodarzami wieczoru będą Karol Maliszewski i Dawid Mateusz. Wieczorem wydarzenia przenoszą się do Siennej. O 21:00 zaplanowano tam Live Set z kolejną grupą autorów z konkursu na „Wiersz doraźny”. Godzinę później drugi dzień Stacji Literatura zakończy After Party, tym razem z muzyką przygotowaną przez Joannę Mueller i Tadeusza Sławka.
Trzeci i ostatni dzień festiwalu zaczynamy o 9:00 drugą serią zajęć i wykładów w Pracowniach. Obok stałych prowadzących czekają nas wykłady Davida Szaudera i Radka Pokornego w Pracowni graficznej, Łukasza Jarosza i Bohdana Zadury w Pracowni otwartej wierszem, Filipa Łobodzińskiego i Karola Maliszewskiego w Pracowni otwartej prozą, a także Alexandry Büchler w Pracowni społecznej. Po nich wszyscy festiwalowi uczestnicy przemieszczają się do Stronia Śląskiego na literacką część wydarzeń.
O godzinie 12:00 w CETiK‑u nastąpi druga odsłona Europejskiego Forum Literackiego i debata „Book Design” z udziałem artystów grafików z Czech, Polski, Słowacji i Węgier (będą to: Marcel Benčík, Iwona Chmielewska, Radek Pokorný oraz David Szauder). Nad przebiegiem wydarzeń czuwać będzie Beata Stasińska. O 13:30 rozpocznie się czytanie oraz rozmowa z palestyńsko-islandzkim pisarzem, poetą i tłumaczem Mazenem Maaroufem. Poprowadzi je Joanna Roszak.
Od 15:00 z okazji wydania książki „Obcy astronom” wspominać będziemy Grzegorza Ciechowskiego. Spotkanie z udziałem Brunona Ciechowskiego, Anny Skrobiszewskiej i Rafała Skoniecznego poprowadzi Filip Łobodziński. Następnie o 16:30 Muzyka słowa i czytania z książek: „Poza sezonem” Michała Domagalskiego, „Stopień pokrewieństwa” Łukasza Jarosza i „Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018)” Roberta Rybickiego.
Finał wydarzeń w Stroniu Śląskim to dwa spotkania: najpierw z Rae Armantrout o 18:00, później z Jerzym Jarniewiczem o 19:30. Za przekład książki „Ciemna materia” oraz rozmowę z Rae Armantrout odpowiedzialny jest Kacper Bartczak. Urodzinowe spotkanie z autorem „Pustych nocy” i „Sankcji” poprowadzą Karol Maliszewski i Dawid Mateusz. Zostanie wówczas zaprezentowana absolutna nowość wydawnicza – antologia „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego” w przekładzie Jarniewicza.
23. edycję festiwalu Biura Literackiego zamkną: ostatni Live Set, w trakcie którego wysłuchamy wierszy finałowej siódemki autorów „Wiersza doraźnego 2018”, oraz After Party z muzyką wybraną przez Agatę Jabłońską i Roberta Rybickiego. To będzie symboliczne 44 wydarzenie Stacji Literatura, które zapewne przeciągnie się już do niedzieli 16 września. Zapraszamy do udziału w nim i we wszystkich pozostałych!
Zobacz stronę festiwalu
Odwiedź profil wydarzenia
Wydarzenie z udziałem Mazena Maarufa realizowano w ramach projektu Literary Europe Live Plus współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” we współpracy z Literature Across Frontiers.