Stacja Literatura 25: „25}25”
W drugim festiwalowym serwisie mowa będzie o okolicznościowej serii wydawniczej z książkami autorów, którzy odegrali w historii imprezy oraz wydawnictwa ważną rolę.
W dwudziestopięcioletniej historii Fortów, Portów i Stacji Literatura zapisało się wielu autorów. Niektórzy z nich pojawiali się tutaj na chwilę jak np. Jacek PODSIADŁO i Marcin ŚWIETLICKI, ale zawsze były to ważne i przełomowe lata dla tychże twórców. To tutaj w pełni docenieni byli poeci pozostający wówczas poza głównym nurtem jak Ryszard KRYNICKI, Piotr SOMMER czy Krystyna MIŁOBĘDZKA. Wielu autorów zdobywało czytelników i uznanie krytyków zanim zostało nagrodzonych najważniejszymi nagrodami (Wojciech BONOWICZ, Mariusz GRZEBALSKI, Jerzy JARNIEWICZ, Marcin SENDECKI, Andrzej SOSNOWSKI). Festiwal bywał także miejscem spektakularnych debiutów. Służyły temu projekty Odsiecz (tu prezentowani byli początkujący wówczas: Jacek DEHNEL, Barbara KLICKA, Roman HONET, Jakobe mansztajn, Tomasz RÓŻYCKI, Krzysztof SIWCZYK, Filip ZAWADA) oraz Połów (Łukasz JAROSZ, Dawid MATEUSZ, Szymon SŁOMCZYŃSKI, Julia SZYCHOWIAK).
By przypomnieć o znaczeniu festiwalowych czytań i wydarzeń oraz działalności Biura Literackiego powstała okolicznościowa seria „25}25”, w której ukazywać się będą książkami autorów, którzy w historii Fortów, Portów i Stacji odegrali najważniejszą rolę. Na początek zaplanowano sześć tomów. Serię otworzyło Credo Tadeusza RÓŻEWICZA w wyborze Jana STOLARCZYKA. To dwunasta książka autora, dla którego Biuro Literackie stało się ostatnim domem wydawniczym. W 2008 roku podczas Portu Literackiego odbywającego się w Teatrze Polskim we Wrocławiu autor odebrał Nagrodę Silesiusa (która powstała jako inicjatywa festiwalu) za całokształt twórczości. Drugą książką jest tom Gdyby ktoś o mnie pytał Eugeniusza TKACZYSZYNA-DYCKIEGO, którego czytanie w Forcie Legnica w 1999 roku było pierwszym publicznym występem. W maju ukazało się Prawdziwe życie bohatera Rafała WOJACZKA w opracowaniu Bogusława KIERCA. W pamięci festiwalowej publiczności zapisało się spotkanie inaugurujące Port Literacki w 2005, w którym uczestniczyło 700 osób, w trakcie którego kilkudziesięciu poetów z Polski i Ukrainy czytało wiersze Wojaczka.
W piętnastą rocznicę śmierci Tymoteusza KARPOWICZA w tej samej serii ukazał się tom Zmyślony człowiek w wyborze Joanny Roszak. Autor jeszcze za życia powierzył Biuru Literackiemu publikację swoich dzieł zebranych. Kilka miesięcy po śmierci autora na festiwalu w 2006 roku odbyły się premiery dwóch książek dedykowanych Karpowiczowi oraz sesja naukowa z udziałem młodych krytyków, która zainicjowana prawdziwy renesans zainteresowania twórczością wybitnego twórcy. Biuro Literackie zabiegało też o sprowadzenie prochów autorów i jego żony do Wrocławia oraz przejęcie domu poety na Krzykach na cele literackie. W tym roku w serii „25}25” ukażą się także dwie inne książki. W sierpniu poznamy Przepowieść w ścinkach Marty PODGÓRNIK, będącą podsumowaniem dwudziestoletniej współpracy autorski z festiwalem i wydawnictwem. I wreszcie w porze festiwalu ukaże się Sekcja zabójstw Bohdana ZADURY, będącego związanym z inicjatywami Artura BUSZTY od nieomal samego początku. Zanim trafiły do Legnicy, wtedy, gdy odbywały się jeszcze w Stroniu Śląskim. Ostatnią książką będzie Wojna (pieśni lisów) Konrada GÓRY – jednego z najważniejszych autorów wydawnictwa po przeprowadzce do Stronia Śląskiego.
Już po jubileuszowej edycji festiwalu, w tej samej serii wydawane będą kolejne książki. I choć to okolicznościowe publikacje będące najczęściej wyborami wierszy, to każda z nich ma bardzo autonomiczny charakter. Czyta się je jak odrębne, zupełnie nowe książki. Szczególnie ważne wydają się być wybory nieżyjących już autorów. Przygotowywane przez redaktorów, opiekunów spuścizny. Pozwalają one na nowe, zaskakujące odczytania. Łącznie w festiwalu Biura Literackiego zaprezentowana została twórczość ponad pół tysiąca autorów. Niewielu jest polskich poetów, którzy nie zaliczyli Fortów, Portów i Stacji. Ciekawie też wygląda wykaz uczestników warsztatów i pracowni towarzyszących festiwalowi. Okazuje się, że działania Biura zaliczyło wielu znanych dzisiaj poetów, prozaików, tłumaczy, krytyków, ale także późniejszych organizatorów podobnych wydarzeń oraz wydawców książek. Potwierdza to obiegową opinię, że obchodzący właśnie swoje ćwierćwiecze projekt, wpłynął na wielu polskich twórców, artystów i organizatorów, a tym samym na rodzimą literaturę oraz kulturę. Jeśli doda się do tego, że mimo swojego wieku festiwal czyni to dalej, to nie pozostaje nic innego, jak wybrać się we wrześniu do Stronia Śląskiego i Siennej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury