Stacja Literatura 26: Niezbędnik i godzina po godzinie

Już jutro pod hasłem „Ostat­nia Sta­cja” roz­po­czy­na się 26. edy­cja festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go. Po raz szó­sty impre­za gościć będzie w Stro­niu Ślą­skim oraz Sien­nej.

 

 

Już jutro pod hasłem „Ostat­nia Sta­cja” roz­po­czy­na się 26. edy­cja festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go. Po raz szó­sty impre­za gościć będzie w Stro­niu Ślą­skim oraz Sien­nej. By dotrzeć do naj­bar­dziej wysu­nię­tej na połu­dnie w tej czę­ści Pol­ski gmi­ny, uczest­ni­cy wyru­szą wcze­śnie rano, m.in. festi­wa­lo­wy­mi auto­bu­sa­mi, któ­re będą star­to­wać z Kra­ko­wa, War­sza­wy i Wro­cła­wia. Przy­jaz­dy do Sien­nej, gdzie bazę noc­le­go­wą ma zde­cy­do­wa­na więk­szość osób, spo­dzie­wa­ne są mię­dzy godzi­ną 15:00 a 17:00.

 

Tego dnia o 18:00 odbę­dą się pierw­sze, zapo­znaw­cze zaję­cia w trzy­na­stu Pra­cow­niach oraz zain­a­gu­ro­wa­ne zosta­ną dwa pro­jek­ty dla księ­ga­rzy: „Mena­dżer z księ­gar­ni” i „Nowe języ­ki poezji”. Wszy­scy uczest­ni­cy festi­wa­lu spo­tka­ją się o 21:00 na ple­ne­ro­wej sce­nie, gdzie zapla­no­wa­no kon­cert zespo­łu KIRSZENBAUM, któ­ry poprze­dzi zro­bie­nie wspól­ne­go zdję­cia, co sta­ło się tra­dy­cją impre­zy w ostat­nich latach. Pierw­szy festi­wa­lo­wy dzień zamkną „Roz­mo­wy na koniec”, któ­re zosta­ną popro­wa­dzo­ne przez Anto­ni­nę Tosiek oraz Jaku­ba Skur­ty­sA.

 

Festi­wa­lo­wy czwar­tek roz­pocz­ną o godzi­nie 9:00 zaję­cia w Pra­cow­niach oraz wykła­dy dla księ­ga­rzy, w któ­rych udział weź­mie łącz­nie bli­sko 200 osób. Po nich nastą­pi prze­jazd festi­wa­lo­wy­mi auto­bu­sa­mi do Stro­nia Ślą­skie­go, gdzie w byłej sta­cji kole­jo­wej zapla­no­wa­no pięć kolej­nych wyda­rzeń. Na począ­tek o 12:00 czy­ta­nie lau­re­atów i lau­re­atek ubie­gło­rocz­ne­go „Poło­wu. Poetyc­kich debiu­tów”. Wystą­pią: Sara AKRAM, Tomasz GROMADKA, Karo­li­na KAPUSTA, Julian ROSIŃSKI, Zuzan­na STREHL i Nina VOYTALA.

 

Kolej­nym wyda­rze­niem będzie dru­ga odsło­na „Kla­sy­ki Euro­pej­skiej Poezji” w ramach nagro­dzo­ne­go przez Unię Euro­pej­ską pro­jek­tu „Euro­pe­an Lite­ra­ry Heri­ta­ge”. Tym razem o 13:30 dzię­ki prze­kła­dom Bogu­sła­wy SOCHAŃSKIEJ, Zbi­gnie­wa MACHEJA i Lesz­ka ENGELKINGA pozna­my twór­czość Mor­te­na NIELSENA, Jána ONDRUŠA oraz Iva­na WERNISCHA. Wyda­rze­nie z udzia­łem tłu­macz­ki i tłu­ma­czy wokół ksią­żek „Bojow­ni­cy bez bro­ni”, „Prze­ły­ka­nie wło­sa” oraz „Per­nam­bu­co” popro­wa­dzą Karol MALISZEWSKI i Joan­na ORSKA.

 

O godzi­nie 15:00 roz­pocz­nie się „Muzy­ka sło­wa”. Usły­szy­my Jerze­go JARNIEWICZA, Rado­sła­wa JURCZAKA, Elż­bie­tę ŁAPCZYŃSKĄ i Kata­rzy­nę SZWEDĘ. O 18:00 w tym samym cyklu zoba­czy­my Annę ADAMOWICZ, Bron­kę NOWICKĄ, Aga­tę PUWALSKĄ i Boh­da­na ZADURĘ. Przy oka­zji tych czy­tań pozna­my osiem ksią­żek: „Mon­do cane”, „Zakła­dy holen­der­skie”, „Bestia­riusz nowo­huc­ki”, „Bosor­kę”, „Nebu­lę”, „Kodeks Pomy­lo­nych”, „hakę!” i „Puste try­bu­ny”. Ósem­kę auto­rów i auto­rek w ramach „Roz­mów na torach” o 16:00 prze­py­ta­ją Anto­ni­na Tosiek oraz Jakub Skur­tys.

 

Pół­to­rej godzi­ny prze­rwy i o 21:00 wszy­scy festi­wa­lo­wi uczest­ni­cy mel­du­ją się przy ple­ne­ro­wej sce­nie, gdzie cze­ka na nich kon­cert THE PAU. Z kolei o 22:00 dru­ga część „Roz­mów na koniec”, któ­re będą doty­czyć życia lite­rac­kie­go, tema­tów zwią­za­nych z pisa­niem oraz bie­żą­cych spraw i wyda­rzeń. For­mu­ła ma sprzy­jać aktyw­ne­mu udzia­ło­wi każ­de­go, kto w ten spo­sób zde­cy­du­je się spę­dzić kolej­ne festi­wa­lo­we wie­czo­ry. Nie będzie zapra­sza­nych gości, z góry usta­la­nych ram roz­mów. Każ­dy będzie mógł zabrać głos, żaden z wąt­ków nie zosta­nie zamknię­ty.

 

Trze­ci festi­wa­lo­wy dzień roz­pocz­nie tra­dy­cyj­na o 9:00 seria zajęć i wykła­dów. Przy dobrej pogo­dzie odby­wać się one będą na świe­żym powie­trzu, a przy złej – w apar­ta­men­tach i pobli­skich miesz­ka­niach. Dru­gi blok wyda­rzeń w CETiK‑u roz­pocz­nie o godzi­nie 12:00 czy­ta­nie z anto­lo­gii „Odwró­co­na stre­fa” z inspi­ro­wa­ny­mi twór­czo­ścią Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza i Tade­usza Róże­wi­cza wier­sza­mi, opo­wia­da­nia­mi czy dra­ma­ta­mi napi­sa­ny­mi przez zna­nych pol­skich poetów/poetki i prozaików/prozaiczki oraz laureatów/laureatki wspo­mnia­ne­go kon­kur­su „doraź­ne­go”.

 

Tego dnia o 13:30 pozna­my Addę DJØRUP i Tan­ję STUPAR-TRIFUNOVIĆ, a tak­że ich książ­ki: „Naj­mniej­szy opór” i „Zega­ry w poko­ju mat­ki”. Spo­tka­nie popro­wa­dzą Kac­per BARTCZAK i Bogu­sła­wa SOCHAŃSKA. O 15:00 „Muzy­ka sło­wa” z udzia­łem Aga­ty JABŁOŃSKIEJ, Joan­ny MUELLER, Mar­ty SOKOŁOWSKIEJ oraz Anto­ni­ny TOSIEK. Nato­miast o 18:00 na sce­nie zoba­czy­my Kac­pra BARTCZAKA, Ada­ma KACZANOWSKIEGO, Micha­ła MYTNIKA i Kirę PIETREK. Ponow­nie towa­rzy­szyć im będzie muzy­ka Wacła­wa ZIMPLA.

 

Pre­zen­to­wa­ne w CETIK‑u książ­ko­we pre­mie­ry – „dla moich dziew­czyn”, „Hista & her sista”, „Impe­rium Dzie­ci”, „sto­ry­tel­ling”, „Wido­ki wyma­zy”, „Utra­ta”, „hood­shit (grip­ta­pe)” oraz „Cze­ski zeszyt” – sta­ną się dodat­ko­wo tema­tem „Roz­mów na torach”. Te ostat­nie będą odby­wać się w miej­scu, skąd daw­niej rusza­ły pocią­gi, a gdzie przez poprzed­nie pięć lat odby­wa­ły się nie­for­mal­ne spo­tka­nia festi­wa­lo­wej publicz­no­ści. Teraz w ramach nowe­go blo­ku wyda­rzeń na torach toczyć się będą kolej­ne roz­mo­wy, tak­że na luzie i w odpo­czyn­ko­wej od głów­nych wyda­rzeń atmos­fe­rze.

 

Finał festi­wa­lu to ponow­nie Sien­na, gdzie o godzi­nie 21:00 na ple­ne­ro­wej sce­nie wystą­pi Wacław ZIMPEL. O 22:00 pod­su­mo­wa­nie „Roz­mów na koniec”, któ­re będzie oka­zją do pierw­szych reflek­sji na temat „Ostat­niej Sta­cji”. W podob­nym tonie odbę­dą się sobot­nie, przed­po­łu­dnio­we zaję­cia w Pra­cow­niach oraz wykła­dy dla biblio­te­ka­rzy. Tra­dy­cyj­nie uczest­ni­cy i uczest­nicz­ki pro­jek­tów wydaw­ni­czych sami będą reko­men­do­wać z wła­sne­go gro­na lau­re­atów lub lau­re­at­ki pro­jek­tów. Oko­ło 12:00 nastą­pi wyjazd festi­wa­lo­wych auto­bu­sów.

 

Na tym Sta­cja Lite­ra­tu­ra się nie zakoń­czy. Od nie­dzie­li na pro­fi­lach spo­łecz­no­ścio­wych Biu­ra Lite­rac­kie­go pre­zen­to­wa­ne będą pierw­sze zdję­cia i fil­my ze wszyst­kich 27 wyda­rzeń, pre­mier 23 ksią­żek i zajęć w Pra­cow­niach oraz dla księ­ga­rzy. W pią­tek 2 lip­ca o godzi­nie 20:00 zapla­no­wa­no też spe­cjal­ny odci­nek „Stro­ny A, stro­ny B”, w któ­rym uczest­ni­cy „Ostat­niej Sta­cji” opo­wie­dzą o swo­ich wra­że­niach z wyda­rze­nia, któ­re w tym roku odby­wa się w tym samym ter­mi­nie, co pierw­sza edy­cja impre­zy w 1996 roku.

 

Dołącz do wyda­rze­nia na face­bo­oku

Zobacz stro­nę Sta­cji Lite­ra­tu­ra

Wes­przyj orga­ni­za­cję festi­wa­lu

 

Inne wiadomości z kategorii