Stacja Literatura 26: Pracownie i projekty wydawnicze 2021

W tego­rocz­nych pro­jek­tach i pra­cow­niach towa­rzy­szą­cych festi­wa­lo­wi Sta­cja Lite­ra­tu­ra udział weź­mie bli­sko dwie­ście osób – poetek i poetów, pro­za­iczek i pro­za­ików, tłu­ma­czek i tłu­ma­czy, repor­ta­ży­stek i repor­ta­ży­stów oraz księ­ga­rek i księ­ga­rzy.

 

 

Efek­tem pra­cy będzie wyło­nie­nie lau­re­atów i lau­re­atek reali­zo­wa­ne­go od 2005 roku Poło­wu – tym razem będą to nie tyl­ko debiu­ty poetyc­kie, ale tak­że pro­za­tor­skie. Ponad­to pozna­my debiu­tant­ki i debiu­tan­tów z pro­jek­tów „Pierw­sza książ­ka wier­szem” oraz „Pierw­sza książ­ka pro­zą”. Rok temu było to aż sze­ścio­ro auto­rek i auto­rów. Jak będzie tym razem, prze­ko­na­my się naj­póź­niej na począt­ku wrze­śnia. Oprócz tego roz­strzy­gnię­te zosta­ną trzy inne pro­jek­ty wydaw­ni­cze: „Dru­ga książ­ka wier­szem”, „Trze­cia i kolej­na książ­ka wier­szem” oraz „Książ­ka zaan­ga­żo­wa­na spo­łecz­nie”.

 

Za pro­jek­ty dla poetów odpo­wie­dzial­ni będą: Dawid MATEUSZ i Jakub SKURTYS („Połów. Poetyc­kie debiu­ty”), Joan­na MUELLER („Pierw­sza książ­ka wier­szem”), Kac­per BARTCZAK („Dru­ga książ­ka wier­szem”), Dawid KUJAWA („Kolej­na książ­ka wier­szem”). Pro­jek­ty dla pro­za­ików popro­wa­dzą: Adam KACZANOWSKI i Jakub KORNHAUSER („Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty”), a tak­że Dariusz SOŚNICKI („Pierw­sza książ­ka pro­zą”). Kira PIETREK będzie odpo­wie­dzial­na za „Książ­kę zaan­ga­żo­wa­ną spo­łecz­nie”.

 

Dla osób, któ­rym w tym roku nie uda­ło się dostać do głów­nych Pra­cow­ni, a wyróż­ni­ły się cie­ka­wy­mi pro­po­zy­cja­mi lite­rac­ki­mi, zosta­ły przy­go­to­wa­ne tra­dy­cyj­ne Pra­cow­nie otwar­te. Zaję­cia w gru­pach „Otwar­tych wier­szem” popro­wa­dzą Karol MALISZEWSKI oraz Anna ADAMOWICZ i Rado­sław JURCZAK. W gru­pach „Otwar­tych pro­zą” poja­wią się Alek­san­dra GRZEMSKA oraz Elż­bie­ta ŁAPCZYŃSKA i Mar­ta SOKOŁOWSKA. Uczest­ni­cy i uczest­nicz­ki tych warsz­ta­tów pra­co­wać będą nad nowy­mi pro­po­zy­cja­mi, któ­re mogą być zgła­sza­ne w przy­szło­rocz­nym nabo­rze.

 

Rów­nie cie­ka­wie zapo­wia­da­ją się dwa tego­rocz­ne pro­jek­ty dla księ­ga­rzy: „Mena­dżer z księ­gar­ni” i „Nowe języ­ki poezji”. Krzysz­tof Żwir­ski poroz­ma­wia z o pro­gra­mach wspar­cia opra­co­wa­nych dla księ­ga­rzy na przy­kła­dzie pro­gra­mu Kra­ko­wa Mia­sta Lite­ra­tu­ry UNESCO. Olga Brze­ziń­ska opo­wie o zarzą­dza­niu pro­jek­ta­mi w lite­ra­tu­rze – od spo­tka­nia autor­skie­go do autor­skie­go pro­jek­tu. Spo­tka­nie z Bogu­sła­wą Sochań­ską „Patrząc na Zachód” będzie pre­tek­stem do omó­wie­nia róż­nic mię­dzy pro­wa­dze­niem księ­gar­ni w Pol­sce i w Danii.

 

Cze­go chcą czy­tel­ni­cy od poezji? Cze­go chcą poeci od czy­tel­ni­ków? Na te i inne pyta­nia odpo­wie­dzi poszu­ka wraz z uczest­ni­ka­mi zajęć Joan­na Orska. Jakub Skur­tys podej­mie temat „Nowych zagra­nicz­nych mistrzów” i spró­bu­je wyja­śnić, co przy­nie­sie poezji pol­skiej odwró­ce­nie oczu z Zacho­du na Wschód. Z kolei Karol Mali­szew­ski przy­go­tu­je prze­gląd twór­czo­ści naj­cie­kaw­szych debiu­tu­ją­cych auto­rów i auto­rek. Zapy­ta, dokąd pro­wa­dzi nas poezja naj­młod­szych poko­leń, a tak­że dla­cze­go nie trze­ba się oba­wiać współ­pra­cy z mło­dy­mi poeta­mi.

 

Pro­jek­ty wydaw­ni­cze i Pra­cow­nie są zasad­ni­czą czę­ścią festi­wa­lu, a nie – jak to bywa na innych podob­nych impre­zach – dodat­kiem do pro­gra­mu. Są po to, żeby wyła­niać autor­ki i auto­rów oraz książ­ki, któ­re będą zapre­zen­to­wa­ne pod­czas kolej­nych edy­cji festi­wa­lu. Ta uni­kal­na for­ma dzia­łań spra­wia, że Sta­cja Lite­ra­tu­ra jest od lat wyjąt­ko­wym wyda­rze­niem. Nie sta­wia na uzna­ne, roz­po­zna­wal­ne, a co za tym idzie – wystę­pu­ją­ce na nie­mal wszyst­kich festi­wa­lach oso­by, tyl­ko samo­dziel­nie szu­ka dla sie­bie nowych poetyc­kich i pro­za­tor­skich gło­sów.

 

Dołącz do wyda­rze­nia na face­bo­oku

Zobacz stro­nę Sta­cji Lite­ra­tu­ra

Wes­przyj orga­ni­za­cję festi­wa­lu

Inne wiadomości z kategorii