Stacja Literatura 26: Pracownie i projekty wydawnicze 2021
W tegorocznych projektach i pracowniach towarzyszących festiwalowi Stacja Literatura udział weźmie blisko dwieście osób – poetek i poetów, prozaiczek i prozaików, tłumaczek i tłumaczy, reportażystek i reportażystów oraz księgarek i księgarzy.
Efektem pracy będzie wyłonienie laureatów i laureatek realizowanego od 2005 roku Połowu – tym razem będą to nie tylko debiuty poetyckie, ale także prozatorskie. Ponadto poznamy debiutantki i debiutantów z projektów „Pierwsza książka wierszem” oraz „Pierwsza książka prozą”. Rok temu było to aż sześcioro autorek i autorów. Jak będzie tym razem, przekonamy się najpóźniej na początku września. Oprócz tego rozstrzygnięte zostaną trzy inne projekty wydawnicze: „Druga książka wierszem”, „Trzecia i kolejna książka wierszem” oraz „Książka zaangażowana społecznie”.
Za projekty dla poetów odpowiedzialni będą: Dawid MATEUSZ i Jakub SKURTYS („Połów. Poetyckie debiuty”), Joanna MUELLER („Pierwsza książka wierszem”), Kacper BARTCZAK („Druga książka wierszem”), Dawid KUJAWA („Kolejna książka wierszem”). Projekty dla prozaików poprowadzą: Adam KACZANOWSKI i Jakub KORNHAUSER („Połów. Prozatorskie debiuty”), a także Dariusz SOŚNICKI („Pierwsza książka prozą”). Kira PIETREK będzie odpowiedzialna za „Książkę zaangażowaną społecznie”.
Dla osób, którym w tym roku nie udało się dostać do głównych Pracowni, a wyróżniły się ciekawymi propozycjami literackimi, zostały przygotowane tradycyjne Pracownie otwarte. Zajęcia w grupach „Otwartych wierszem” poprowadzą Karol MALISZEWSKI oraz Anna ADAMOWICZ i Radosław JURCZAK. W grupach „Otwartych prozą” pojawią się Aleksandra GRZEMSKA oraz Elżbieta ŁAPCZYŃSKA i Marta SOKOŁOWSKA. Uczestnicy i uczestniczki tych warsztatów pracować będą nad nowymi propozycjami, które mogą być zgłaszane w przyszłorocznym naborze.
Równie ciekawie zapowiadają się dwa tegoroczne projekty dla księgarzy: „Menadżer z księgarni” i „Nowe języki poezji”. Krzysztof Żwirski porozmawia z o programach wsparcia opracowanych dla księgarzy na przykładzie programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Olga Brzezińska opowie o zarządzaniu projektami w literaturze – od spotkania autorskiego do autorskiego projektu. Spotkanie z Bogusławą Sochańską „Patrząc na Zachód” będzie pretekstem do omówienia różnic między prowadzeniem księgarni w Polsce i w Danii.
Czego chcą czytelnicy od poezji? Czego chcą poeci od czytelników? Na te i inne pytania odpowiedzi poszuka wraz z uczestnikami zajęć Joanna Orska. Jakub Skurtys podejmie temat „Nowych zagranicznych mistrzów” i spróbuje wyjaśnić, co przyniesie poezji polskiej odwrócenie oczu z Zachodu na Wschód. Z kolei Karol Maliszewski przygotuje przegląd twórczości najciekawszych debiutujących autorów i autorek. Zapyta, dokąd prowadzi nas poezja najmłodszych pokoleń, a także dlaczego nie trzeba się obawiać współpracy z młodymi poetami.
Projekty wydawnicze i Pracownie są zasadniczą częścią festiwalu, a nie – jak to bywa na innych podobnych imprezach – dodatkiem do programu. Są po to, żeby wyłaniać autorki i autorów oraz książki, które będą zaprezentowane podczas kolejnych edycji festiwalu. Ta unikalna forma działań sprawia, że Stacja Literatura jest od lat wyjątkowym wydarzeniem. Nie stawia na uznane, rozpoznawalne, a co za tym idzie – występujące na niemal wszystkich festiwalach osoby, tylko samodzielnie szuka dla siebie nowych poetyckich i prozatorskich głosów.
Dołącz do wydarzenia na facebooku