Biblioteka z poezją w Gdańsku
30 listopada Biuro Literackie wraz z Instytutem Kultury Miejskiej oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku zapraszają do udziału w cyklu spotkań autorskich. Wydarzenia towarzyszą finałowi projektu Biblioteka z poezją organizowanego w ramach ministerialnego programu Partnerstwo dla książki.
30 listopada Biuro Literackie wraz z Instytutem Kultury Miejskiej oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku zapraszają do udziału w cyklu spotkań autorskich. Wydarzenia stanowiące prezentację książek i autorów 23. edycji najstarszego polskiego festiwalu literackiego towarzyszy w Gdańsku finałowi Biblioteki z poezją. Wezmą w nim udział przedstawiciele wyróżniających się bibliotek z całej Polski, które aktywnie realizują inicjatywy propagujące czytelnictwo.
Stacja Literatura po godzinach została zaplanowana w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku przy Długim Targu. Na początek o 17:00 spotkanie dla dzieci z rodzicami, w ramach którego Joanna Mueller zaprezentuje Piratów dobrej roboty. O 18:00 Jerzy Jarniewicz w towarzystwie Karola Maliszewskiego czytać będzie utwory z antologii 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego. Godzinę później poznamy książkę Ciemna materia nominowanej do National Book Award Rae Armantrout, której twórczość przybliży nam jej tłumacz Kacper Bartczak.
Na finał o godzinie 20:00 spotkanie z synem lidera Republiki Brunonem Ciechowskim i rozmowa o książce Obcy astronom z piosenkami i rękopisami Grzegorza Ciechowskiego, którą poprowadzi Sylwia Chutnik. Temu i pozostałym wydarzeniom towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu Rafała Skoniecznego z zespołu RARA. Na kiermaszu będzie można kupić książki Biura Literackiego w specjalnych cenach. Na wszystkie te wydarzenia wstęp wolny.
Biblioteka z poezją to projekt nastawiony na wyszukanie najbardziej aktywnych organizatorów spotkań i wydarzeń literackich w bibliotekach w Polsce. Trzydniowy finał inicjatywy stawia sobie za cel znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: Jakie jest miejsce biblioteki wśród innych instytucji kultury? Czy biblioteki powinny być ośrodkami skupiającymi życie kulturalne miejscowości, w których funkcjonują, czy raczej mają pogłębiać swoją funkcję czytelniczą, koncentrować się na niej?
Mowa będzie też o tym, czy biblioteki powinny rozbudzać szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką, choćby z poezją, czy stawiać na popularyzowanie tego, co łatwiej przyswajalne czytelniczo? Ponadto uczestnicy wydarzenia spróbują znaleźć odpowiedzi na pytania o to, jaka powinna być rola i zawodowa specyfika pracy współczesnych bibliotekarzy, oraz czy czytanie poezji jest aktem intymnej rozmowy czytelnika z poetą i czytelnika z samym sobą?
Wraz z bibliotekarzami z całej Polski odpowiedzi na te pytania szukać będą eksperci doskonale zorientowani w realiach rynku literackiego w Polsce: Artur Burszta, Sylwia Chutnik i Karol Maliszewski. Efektem finalnym akcji będzie dyskusja, która zostanie zaprezentowana na łamach magazynu literackiego biBLioteka. Ponadto zostanie zainicjowana sieć Bibliotek z poezją, które będą objęte programem cyklicznych wydarzeń z udziałem najważniejszych polskich twórców.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.