Biblioteka z poezją w Gdańsku

15/11/2018 Wydarzenia

30 listo­pa­da Biu­ro Lite­rac­kie wraz z Insty­tu­tem Kul­tu­ry Miej­skiej oraz Woje­wódz­ką i Miej­ską Biblio­te­ką Publicz­ną w Gdań­sku zapra­sza­ją do udzia­łu w cyklu spo­tkań autor­skich. Wyda­rze­nia towa­rzy­szą fina­ło­wi pro­jek­tu Biblio­te­ka z poezją orga­ni­zo­wa­ne­go w ramach mini­ste­rial­ne­go pro­gra­mu Part­ner­stwo dla książ­ki.

 

BL_Img_2018.11.15_Stacja_Literatura_i_Biblioteka_z_poezja_w_Gdansku__www_top

 

30 listo­pa­da Biu­ro Lite­rac­kie wraz z Insty­tu­tem Kul­tu­ry Miej­skiej oraz Woje­wódz­ką i Miej­ską Biblio­te­ką Publicz­ną w Gdań­sku zapra­sza­ją do udzia­łu w cyklu spo­tkań autor­skich. Wyda­rze­nia sta­no­wią­ce pre­zen­ta­cję ksią­żek i auto­rów 23. edy­cji naj­star­sze­go pol­skie­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go towa­rzy­szy w Gdań­sku fina­ło­wi Biblio­te­ki z poezją. Wezmą w nim udział przed­sta­wi­cie­le wyróż­nia­ją­cych się biblio­tek z całej Pol­ski, któ­re aktyw­nie reali­zu­ją ini­cja­ty­wy pro­pa­gu­ją­ce czy­tel­nic­two.

 

Sta­cja Lite­ra­tu­ra po godzi­nach zosta­ła zapla­no­wa­na w Insty­tu­cie Kul­tu­ry Miej­skiej w Gdań­sku przy Dłu­gim Tar­gu. Na począ­tek o 17:00 spo­tka­nie dla dzie­ci z rodzi­ca­mi, w ramach któ­re­go Joan­na Muel­ler zapre­zen­tu­je Pira­tów dobrej robo­ty. O 18:00 Jerzy Jar­nie­wicz w towa­rzy­stwie Karo­la Mali­szew­skie­go czy­tać będzie utwo­ry z anto­lo­gii 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go. Godzi­nę póź­niej pozna­my książ­kę Ciem­na mate­ria nomi­no­wa­nej do Natio­nal Book Award Rae Arman­tro­ut, któ­rej twór­czość przy­bli­ży nam jej tłu­macz Kac­per Bart­czak.

 

Na finał o godzi­nie 20:00 spo­tka­nie z synem lide­ra Repu­bli­ki Bru­no­nem Cie­chow­skim i roz­mo­wa o książ­ce Obcy astro­nom z pio­sen­ka­mi i ręko­pi­sa­mi Grze­go­rza Cie­chow­skie­go, któ­rą popro­wa­dzi Syl­wia Chut­nik. Temu i pozo­sta­łym wyda­rze­niom towa­rzy­szyć będzie opra­wa muzycz­na w wyko­na­niu Rafa­ła Sko­niecz­ne­go z zespo­łu RARA. Na kier­ma­szu będzie moż­na kupić książ­ki Biu­ra Lite­rac­kie­go w spe­cjal­nych cenach. Na wszyst­kie te wyda­rze­nia wstęp wol­ny.

 

Biblio­te­ka z poezją to pro­jekt nasta­wio­ny na wyszu­ka­nie naj­bar­dziej aktyw­nych orga­ni­za­to­rów spo­tkań i wyda­rzeń lite­rac­kich w biblio­te­kach w Pol­sce. Trzy­dnio­wy finał ini­cja­ty­wy sta­wia sobie za cel zna­le­zie­nie odpo­wie­dzi na nastę­pu­ją­ce pyta­nia: Jakie jest miej­sce biblio­te­ki wśród innych insty­tu­cji kul­tu­ry? Czy biblio­te­ki powin­ny być ośrod­ka­mi sku­pia­ją­cy­mi życie kul­tu­ral­ne miej­sco­wo­ści, w któ­rych funk­cjo­nu­ją, czy raczej mają pogłę­biać swo­ją funk­cję czy­tel­ni­czą, kon­cen­tro­wać się na niej?

 

Mowa będzie też o tym, czy biblio­te­ki powin­ny roz­bu­dzać szla­chet­ny sno­bizm obco­wa­nia z kul­tu­rą wyso­ką, choć­by z poezją, czy sta­wiać na popu­la­ry­zo­wa­nie tego, co łatwiej przy­swa­jal­ne czy­tel­ni­czo? Ponad­to uczest­ni­cy wyda­rze­nia spró­bu­ją zna­leźć odpo­wie­dzi na pyta­nia o to, jaka powin­na być rola i zawo­do­wa spe­cy­fi­ka pra­cy współ­cze­snych biblio­te­ka­rzy, oraz czy czy­ta­nie poezji jest aktem intym­nej roz­mo­wy czy­tel­ni­ka z poetą i czy­tel­ni­ka z samym sobą?

 

Wraz z biblio­te­ka­rza­mi z całej Pol­ski odpo­wie­dzi na te pyta­nia szu­kać będą eks­per­ci dosko­na­le zorien­to­wa­ni w realiach ryn­ku lite­rac­kie­go w Pol­sce: Artur Bursz­ta, Syl­wia Chut­nik i Karol Mali­szew­ski. Efek­tem final­nym akcji będzie dys­ku­sja, któ­ra zosta­nie zapre­zen­to­wa­na na łamach maga­zy­nu lite­rac­kie­go biBLio­te­ka. Ponad­to zosta­nie zaini­cjo­wa­na sieć Biblio­tek z poezją, któ­re będą obję­te pro­gra­mem cyklicz­nych wyda­rzeń z udzia­łem naj­waż­niej­szych pol­skich twór­ców.

 

Pro­jekt reali­zo­wa­ny jest dzię­ki wspar­ciu Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go w ramach pro­gra­mu Part­ner­stwo dla książ­ki.

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii