„Stacja Nowa Książka”: Jacek Dehnel i Philip Larkin

26/01/2017 Wydarzenia

Spo­tka­nia­mi z Jac­kiem Deh­ne­lem i pre­mie­ro­wym Zimo­wym kró­le­stwem Phi­li­pa Lar­ki­na zain­au­gu­ro­wa­ny zosta­nie cykl spo­tkań autor­skich „Sta­cja nowa książ­ka”. Od 31 stycz­nia do 1 lute­go zapla­no­wa­no czte­ry spo­tka­nia.

 

BL Info 2017.0126 Stacja nowa książka Jacek Dehnel i Philip Larkin_www_top

 

Spo­tka­nia­mi z Jac­kiem Deh­ne­lem i pre­mie­ro­wym Zimo­wym kró­le­stwem Phi­li­pa Lar­ki­na zain­au­gu­ro­wa­ny zosta­nie cykl spo­tkań autor­skich „Sta­cja nowa książ­ka”. Od 31 stycz­nia do 1 lute­go zapla­no­wa­no czte­ry spo­tka­nia. 31 stycz­nia w biblio­te­kach w Świ­no­uj­ściu (godz. 11:00) i Gole­nio­wie (17:00). 1 lute­go w Gmin­nym Ośrod­ku Kul­tu­ry w Ustro­niu Mor­skim (11:00) oraz w Regio­nal­ny Cen­trum Kul­tu­ry w Koło­brze­gu (17:00).

 

Phi­lip Lar­kin to jeden z naj­wy­bit­niej­szych poetów bry­tyj­skich XX wie­ku. Uro­dził się w 1922 roku w Coven­try, ukoń­czył stu­dia w Oxfor­dzie. Został – nie­co przy­pad­ko­wo – biblio­te­ka­rzem; funk­cję tę spra­wo­wał kolej­no w Wel­ling­ton, Leice­ster, Bel­fa­ście, wresz­cie w Hull, gdzie nad­zo­ro­wał wzno­sze­nie pierw­szej biblio­te­ki uni­wer­sy­tec­kiej zbu­do­wa­nej w powo­jen­nej Anglii, a potem pro­wa­dził ją, roz­wi­jał i uno­wo­cze­śniał aż do przed­wcze­snej śmier­ci w 1985 roku.

 

Debiu­tanc­ki tomik wier­szy The North Ship (1945) został prze­oczo­ny przez kry­ty­kę, powie­ści Jill (1946) i A Girl in Win­ter (1947) zyska­ły nie­wiel­ką reno­mę; sła­wę przy­nio­sły mu dopie­ro trzy „kano­nicz­ne” tomi­ki wier­szy (The Less Dece­ived z 1955, The Whit­sun Wed­dings z 1964 i High Win­dows z 1974 roku), daw­ko­wa­ne ską­po, bo raz na deka­dę – każ­dy z nich sta­wał się lite­rac­ką sen­sa­cją.

 

Uro­dzo­ny w 1980 roku w Gdań­sku Jacek Deh­nel to pro­za­ik, poeta i tłu­macz od ponad 10 lat zwią­za­ny z Biu­rem Lite­rac­kim. Prze­ło­żył m.in. Zebra­ne Phi­li­pa Lar­ki­na (2008), Nio­słem ci kana­pecz­kę Kār­li­sa Vēr­di­ņša (2009), Hotel de Dre­am Edmun­da White’a (wspól­nie z Pio­trem Tar­czyń­skim, 2012), Wiel­kie­go Gats­by­’e­go Fran­ci­sa Scot­ta Fit­zge­ral­da (2013) i Dokrę­ca­nie śru­by Henry’ego Jame­sa (2015). Miesz­ka w War­sza­wie.

 

Orga­ni­za­to­rem wyda­rze­nia jest Biu­ro Lite­rac­kie, któ­re na począt­ku roku prze­nio­sło swo­ją głów­ną sie­dzi­bę z Wro­cła­wia do Koło­brze­gu. Wyda­nie książ­ki współ­fi­nan­so­wa­ne jest z unij­ne­go pro­gra­mu Kre­atyw­na Euro­pa, w ramach któ­re­go wydaw­nic­two reali­zu­je pro­gram Kla­sy­ka z Euro­py. Książ­ka Zimo­we kró­le­stwo Phi­li­pa Lar­ki­na, to kolej­na pozy­cja w tym cyklu po pro­zie Hen­ry­’e­go Gre­ena, Jame­sa Joy­ce­’a, Ray­mon­da Quene­au i Natha­lie Sar­rau­te.

Inne wiadomości z kategorii