„Stacja Nowa Książka”: Jacek Dehnel i Philip Larkin
Spotkaniami z Jackiem Dehnelem i premierowym Zimowym królestwem Philipa Larkina zainaugurowany zostanie cykl spotkań autorskich „Stacja nowa książka”. Od 31 stycznia do 1 lutego zaplanowano cztery spotkania.
Spotkaniami z Jackiem Dehnelem i premierowym Zimowym królestwem Philipa Larkina zainaugurowany zostanie cykl spotkań autorskich „Stacja nowa książka”. Od 31 stycznia do 1 lutego zaplanowano cztery spotkania. 31 stycznia w bibliotekach w Świnoujściu (godz. 11:00) i Goleniowie (17:00). 1 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim (11:00) oraz w Regionalny Centrum Kultury w Kołobrzegu (17:00).
Philip Larkin to jeden z najwybitniejszych poetów brytyjskich XX wieku. Urodził się w 1922 roku w Coventry, ukończył studia w Oxfordzie. Został – nieco przypadkowo – bibliotekarzem; funkcję tę sprawował kolejno w Wellington, Leicester, Belfaście, wreszcie w Hull, gdzie nadzorował wznoszenie pierwszej biblioteki uniwersyteckiej zbudowanej w powojennej Anglii, a potem prowadził ją, rozwijał i unowocześniał aż do przedwczesnej śmierci w 1985 roku.
Debiutancki tomik wierszy The North Ship (1945) został przeoczony przez krytykę, powieści Jill (1946) i A Girl in Winter (1947) zyskały niewielką renomę; sławę przyniosły mu dopiero trzy „kanoniczne” tomiki wierszy (The Less Deceived z 1955, The Whitsun Weddings z 1964 i High Windows z 1974 roku), dawkowane skąpo, bo raz na dekadę – każdy z nich stawał się literacką sensacją.
Urodzony w 1980 roku w Gdańsku Jacek Dehnel to prozaik, poeta i tłumacz od ponad 10 lat związany z Biurem Literackim. Przełożył m.in. Zebrane Philipa Larkina (2008), Niosłem ci kanapeczkę Kārlisa Vērdiņša (2009), Hotel de Dream Edmunda White’a (wspólnie z Piotrem Tarczyńskim, 2012), Wielkiego Gatsby’ego Francisa Scotta Fitzgeralda (2013) i Dokręcanie śruby Henry’ego Jamesa (2015). Mieszka w Warszawie.
Organizatorem wydarzenia jest Biuro Literackie, które na początku roku przeniosło swoją główną siedzibę z Wrocławia do Kołobrzegu. Wydanie książki współfinansowane jest z unijnego programu Kreatywna Europa, w ramach którego wydawnictwo realizuje program Klasyka z Europy. Książka Zimowe królestwo Philipa Larkina, to kolejna pozycja w tym cyklu po prozie Henry’ego Greena, Jamesa Joyce’a, Raymonda Queneau i Nathalie Sarraute.