Stacja Obcy astronom

Po poetyc­kich tek­stach pio­se­nek wyda­nych z oka­zji wizy­ty na festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go Kory (2017), Krzysz­to­fa (Gra­ba­ża) Gra­bow­skie­go, Lecha Janer­ki i Bar­to­sza (Fisza) Waglew­skie­go (2013) przy­szedł w Sta­cji Lite­ra­tu­ra czas na obszer­ną pre­zen­ta­cję twór­czo­ści Grze­go­rza Cie­chow­skie­go.

 

Stacja_Literatura_2018.08.09_Stacja_Obcy_astronom_www

 

Po poetyc­kich tek­stach pio­se­nek wyda­nych z oka­zji wizy­ty na festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go Kory (2017), Krzysz­to­fa (Gra­ba­ża) Gra­bow­skie­go, Lecha Janer­ki i Bar­to­sza (Fisza) Waglew­skie­go (2013) przy­szedł w Sta­cji Lite­ra­tu­ra czas na obszer­ną pre­zen­ta­cję twór­czo­ści Grze­go­rza Cie­chow­skie­go. Zbie­ga się ona w cza­sie z 35. rocz­ni­cą wyda­nia pły­ty Repu­bli­ki „Nowe sytu­acje”. Wyda­ny w serii „33. Pio­sen­ki na papie­rze”, liczą­cy bli­sko 400 stron zbiór wszyst­kich pio­se­nek zapre­zen­to­wa­ny zosta­nie w Stro­niu Ślą­skim w towa­rzy­stwie naj­bliż­szej rodzi­ny auto­ra, w tym żony Anny Skro­bi­szew­skiej i syna Bru­no­na Cie­chow­skie­go. W spo­tka­niu, któ­re popro­wa­dzi Filip Łobo­dziń­ski, uczest­ni­czyć będzie tak­że redak­tor książ­ki Rafał Sko­niecz­ny.

 

Grze­gorz Cie­chow­ski uro­dził się 29 sierp­nia 1957 roku w Tcze­wie. Był poetą, woka­li­stą i muzy­kiem pocho­dzą­cej z Toru­nia, legen­dar­nej Repu­bli­ki, a tak­że soli­stą wystę­pu­ją­cym jako Oby­wa­tel G.C. Na prze­strze­ni prze­szło 20 lat swo­jej aktyw­no­ści twór­czej napi­sał kil­ka­set utwo­rów, z któ­rych wie­le – ze wzglę­du na ory­gi­nal­ną for­mę i nie­tu­zin­ko­wą treść – weszło do kano­nu pol­skiej muzy­ki roz­ryw­ko­wej. „Zespół był dla mnie spo­so­bem unik­nię­cia koniecz­no­ści wyda­wa­nia kolej­nych pie­przo­nych tomi­ków wier­szy – chcia­łem ze swo­imi rze­cza­mi docie­rać sze­rzej. Dla mnie nie ma zupeł­ne­go zna­cze­nia, czy poezja jest mówio­na, czy śpie­wa­na. Muzy­ka jest dla mnie tyl­ko medium” – mówił w jed­nym z wywia­dów Grze­gorz Cie­chow­ski, któ­ry zmarł 22 grud­nia 2001 roku w War­sza­wie.

 

„Poeci roc­ka” hołu­bie­ni są w For­cie, Por­cie, a obec­nie w Sta­cji Lite­ra­tu­ra od lat. Już pod­czas pierw­szej edy­cji zespół Ser­ty Żur wyko­ny­wał pio­sen­ki z tek­sta­mi Mar­ci­na Sen­dec­kie­go. W następ­nym roku tele­wi­zja reje­stro­wa­ła festi­wa­lo­we kon­cer­ty Homo Twist, Świe­tli­ków i Pidża­my Por­no. Z oka­zji festi­wa­lu powsta­wa­ły zespo­ły: Jurij Andru­cho­wycz & Kar­bi­do (przy oka­zji Biu­ro Lite­rac­kie wyda­ło pły­tę Samo­gon), Czar­ne Cia­stecz­ka, Őszi­ba­rack, Sosnow­ski & Cha­in Smo­kers i Stra­chy na Lachy. Gościem spe­cjal­nym 22. edy­cji była Kora. Nie bra­ko­wa­ło tak­że kon­cer­tów zagra­nicz­nych twór­ców – Dona Pater­so­na i zespo­łu Lam­mas oraz Cia­ra­na Car­so­na i Deir­dre Shan­non. Oprócz tego uka­za­ły się książ­ki z pio­sen­ka­mi Boba Dyla­na i Pat­ti Smith oraz tom Lau­rie Ander­son.

 

 

Zobacz stro­nę festi­wa­lu

https://bit.ly/2kOHxqT

 

Odwiedź pro­fil wyda­rze­nia

https://bit.ly/2Hs757X

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii