W Stacji dyskusja o różnych formach niezgody w literaturze

Blok wyda­rzeń w Stro­niu Ślą­skim w ramach Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24 tra­dy­cyj­nie otwo­rzy Forum Lite­rac­kie. Tym razem będzie to pro­gra­mo­wa dys­ku­sja o róż­nych for­mach nie­zgo­dy w lite­ra­tu­rze, odwo­łu­ją­ca się do moty­wu prze­wod­nie­go tego­rocz­ne­go festi­wa­lu: „Nie godzę się”. W roz­mo­wie, któ­rą popro­wa­dzi dzien­ni­kar­ka „Dzien­ni­ka Gaze­ty Praw­nej” Mag­da­le­na Riga­mon­ti wezmą udział: Kon­rad Góra, Jan Rojew­ski, Beata Sta­siń­ska oraz Alek­san­dra Szy­mań­ska.

 

SL24_2019.07.25_Dyskusja_o_niezgodzie_w_literaturze__www_top

 

Blok wyda­rzeń w Stro­niu Ślą­skim w ramach Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24 tra­dy­cyj­nie otwo­rzy Forum Lite­rac­kie. Tym razem będzie to pro­gra­mo­wa dys­ku­sja o róż­nych for­mach nie­zgo­dy w lite­ra­tu­rze, odwo­łu­ją­ca się do moty­wu prze­wod­nie­go tego­rocz­ne­go festi­wa­lu: „Nie godzę się”. W roz­mo­wie, któ­rą popro­wa­dzi dzien­ni­kar­ka „Dzien­ni­ka Gaze­ty Praw­nej” Mag­da­le­na Riga­mon­ti, wezmą udział: Kon­rad Góra, Jan Rojew­ski, Beata Sta­siń­ska oraz Alek­san­dra Szy­mań­ska.

 

W przed­ostat­ni week­end maja już po raz dru­gi odby­ło się naro­do­we pisa­nie wier­szy i opo­wia­dań, któ­re sta­ły się swo­istą „instruk­cją mówie­nia nie” prze­mo­cy fizycz­nej i psy­chicz­nej. Powsta­ły tek­sty będą­ce nie­zgo­dą na świat, w któ­rym jest tyle wyklu­cza­nych i prze­śla­do­wa­nych grup oraz mniej­szo­ści. Sprze­ci­wem wobec hej­tu, poni­ża­nia, nie­to­le­ran­cji i łama­nia praw. Wyzy­sku i wyko­rzy­sty­wa­nia. Nisz­cze­nia i gło­du. Aktów ter­ro­ru i wojen. Teraz powsta­łe tek­sty będą punk­tem wyj­ścia do festi­wa­lo­wej roz­mo­wy.

 

Dobór uczest­ni­ków i uczest­ni­czek dys­ku­sji nie jest przy­pad­ko­wy. Kon­rad Góra to autor, któ­ry przy­wró­cił rodzi­mej poezji jej spo­łecz­ne zaan­ga­żo­wa­nie. Jan Rojew­ski z kolei jest nie­daw­nym debiu­tan­tem, któ­ry w tym roku wraz z Macie­jem Bobu­lą i Micha­łem Doma­gal­skim w akcie nie­zgo­dy na regu­la­min Wro­cław­skiej Nagro­dy Poetyc­kiej Sile­sius zde­cy­do­wał o podzia­le tego wyróż­nie­nia na wszyst­kich nomi­no­wa­nych. Beata Sta­siń­ska to nie­zwy­kle sil­ny głos śro­do­wi­ska wydaw­ców oraz agen­tów lite­rac­kich. Alek­san­dra Szy­mań­ska jest dyrek­tor­ką Insty­tu­tu Kul­tu­ry Miej­skiej z Gdań­ska i współ­or­ga­ni­za­tor­ką Nagro­dy Poety Wol­no­ści.

 

Festi­wal odby­wa się dzię­ki wspar­ciu Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go w ramach pro­gra­mów: „Part­ner­stwo dla książ­ki”, „Pro­mo­cja czy­tel­nic­twa” oraz „Ojczy­sty – dodaj do ulu­bio­nych”. Impre­zę wspie­ra­ją tak­że Unia Euro­pej­ska oraz Gmi­na Stro­nie Ślą­skie. Part­ne­ra­mi Sta­cji Lite­ra­tu­ra są ponad­to: Lite­ra­tu­re Across Fron­tiers, Cen­trum Edu­ka­cji, Tury­sty­ki i Kul­tu­ry w Stro­niu Ślą­skim, Czar­na Góra Resort, Fun­da­cja Rodzi­ny Kochań­skich, Insty­tut Kul­tu­ry Miej­skiej z Gdań­ska, Sta­ro­miej­ski Dom Kul­tu­ry z War­sza­wy oraz Biu­ro Tury­stycz­ne Mani­kar i Dwo­rek Galo­sa.

Inne wiadomości z kategorii