W Stacji dyskusja o różnych formach niezgody w literaturze
Blok wydarzeń w Stroniu Śląskim w ramach Stacji Literatura 24 tradycyjnie otworzy Forum Literackie. Tym razem będzie to programowa dyskusja o różnych formach niezgody w literaturze, odwołująca się do motywu przewodniego tegorocznego festiwalu: „Nie godzę się”. W rozmowie, którą poprowadzi dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej” Magdalena Rigamonti wezmą udział: Konrad Góra, Jan Rojewski, Beata Stasińska oraz Aleksandra Szymańska.
Blok wydarzeń w Stroniu Śląskim w ramach Stacji Literatura 24 tradycyjnie otworzy Forum Literackie. Tym razem będzie to programowa dyskusja o różnych formach niezgody w literaturze, odwołująca się do motywu przewodniego tegorocznego festiwalu: „Nie godzę się”. W rozmowie, którą poprowadzi dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej” Magdalena Rigamonti, wezmą udział: Konrad Góra, Jan Rojewski, Beata Stasińska oraz Aleksandra Szymańska.
W przedostatni weekend maja już po raz drugi odbyło się narodowe pisanie wierszy i opowiadań, które stały się swoistą „instrukcją mówienia nie” przemocy fizycznej i psychicznej. Powstały teksty będące niezgodą na świat, w którym jest tyle wykluczanych i prześladowanych grup oraz mniejszości. Sprzeciwem wobec hejtu, poniżania, nietolerancji i łamania praw. Wyzysku i wykorzystywania. Niszczenia i głodu. Aktów terroru i wojen. Teraz powstałe teksty będą punktem wyjścia do festiwalowej rozmowy.
Dobór uczestników i uczestniczek dyskusji nie jest przypadkowy. Konrad Góra to autor, który przywrócił rodzimej poezji jej społeczne zaangażowanie. Jan Rojewski z kolei jest niedawnym debiutantem, który w tym roku wraz z Maciejem Bobulą i Michałem Domagalskim w akcie niezgody na regulamin Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zdecydował o podziale tego wyróżnienia na wszystkich nominowanych. Beata Stasińska to niezwykle silny głos środowiska wydawców oraz agentów literackich. Aleksandra Szymańska jest dyrektorką Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska i współorganizatorką Nagrody Poety Wolności.
Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów: „Partnerstwo dla książki”, „Promocja czytelnictwa” oraz „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Imprezę wspierają także Unia Europejska oraz Gmina Stronie Śląskie. Partnerami Stacji Literatura są ponadto: Literature Across Frontiers, Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, Czarna Góra Resort, Fundacja Rodziny Kochańskich, Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska, Staromiejski Dom Kultury z Warszawy oraz Biuro Turystyczne Manikar i Dworek Galosa.