W Stacji Literatura 23 „Czasy nadchodzą nowe”
Już za kilka dni w Stroniu Śląskim i Siennej rozpoczyna się najstarszy i dla wielu wciąż najważniejszy festiwal literacki w Polsce. Impreza wymyślona przez Artura Bursztę i od połowy lat 90. organizowana przez niego oraz Biuro Literackie, stroniąca od gwiazd, wspierająca nowe nazwiska i zjawiska literackie, budująca swój program w oparciu o premiery książkowe, nierzadko takie, których boją się publikować inni wydawcy, niezmiennie od lat przyciąga tłumy. Nie inaczej będzie i w tym roku.
Gośćmi specjalnymi Stacji Literatura 23 między 13 a 15 września będą laureatka Nagrody Pulitzera Rae Armantrout oraz palestyńsko-islandzki poeta i prozaik Mazen Maarouf. Oprócz nich zabrzmią prozy Nicka Cave’a i Boba Dylana oraz wiersze z antologii „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego” takich poetów jak: Seamus Heaney, Philip Larkin, Malcolm Lowry, Nuala Ní Dhomhnaill, Brian Patten, Craig Raine, Christopher Reid, Charles Simic, Raymond Souster, Charles Tomlinson, Derek Walcott. Międzynarodowy zestaw gości uzupełniają: Vera Michalski-Hoffmann, Marcel Benčík, Radek Pokorný i David Szauder – uczestnicy Europejskiego Forum Literackiego odbywającego się tym razem pod hasłem „Przyszłość literatury”.
Z udziałem najbliższej rodziny Grzegorza Ciechowskiego swoją premierę będzie mieć książka zbierająca piosenki, nieznane rękopisy i portrety artysty. Benefis z okazji pięćdziesięciolecia debiutu obchodzić będzie Bohdan Zadura, wyróżniony w maju Silesiusem za całokształt twórczości, odbędą się też sześćdziesiąte urodziny Jerzego Jarniewicza, którego Puste noce zostały uhonorowane tą samą nagrodą w kategorii książka roku. Poznamy też „nowe głosy z Polski”, najciekawszych autorów przed debiutem oraz po debiucie, w tym nagrodzoną już trzema wyróżnieniami za tom Raport wojenny Agatę Jabłońską oraz Michała Domagalskiego. Wiersze zebrane zaprezentuje Robert Rybicki, a z premierowych książek czytać będą: Łukasz Jarosz, Joanna Roszak i Julia Szychowiak.
Na tegoroczne warsztaty Stacji Literatura napłynęło blisko pół tysiąca zgłoszeń. Obok tradycyjnych pracowni – Pierwszej książki (poetyckie debiuty laureatów projektów), Po debiucie (drugi i kolejny tom poetycki), Przekładowej (tłumaczenia na język polski), Twórczej (przed debiutem poetyckim) – pojawiły się nowe: Graficzna (dla projektantów książek) oraz Prozy (opowiadania i powieści debiutantów). Całość uzupełniają Pracownie otwarte: wierszem i prozą oraz Pracownia społeczna dla osób pracujących z uchodźcami. Wśród dwunastu polskich i sześciu zagranicznych wykładowców są m.in.: Alexandra Büchler, Iwona Chmielewska i Beata Stasińska. Zajęcia odbywać się będą w Apartamentach Czarna Góra.
W znanej już formule Live Setów, pomyślanych jako okazja do prezentacji uczestników pracowni i osób, które wybierają się na festiwal, poznamy tym razem ponad sześćdziesięciu autorów „Wiersza doraźnego 2018”. To efekt ogłoszonego przez Biuro Literackie Narodowego Pisania Wierszy, które przypadło w tym roku na 4 czerwca. Pierwszego i drugiego dnia zaplanowano półfinały konkursu, a w sobotę wielki finał, kiedy to zwycięzcę wybierze festiwalowa publiczność. Nowością tegorocznej edycji Stacji Literatura 23 będą zaczynające się każdego dnia po 22:00 After Party ze wspólnym słuchaniem muzyki. Zapraszają m.in. Filip Łobodziński, Joanna Mueller i Tadeusz Sławek. Nie zabraknie także Lekcji języka poetyckiego w pobliskiej szkole podstawowej.
Tegoroczna Stacja Literatura to 44 wydarzenia. O oprawę muzyczną zadbają Łukasz Jędrzejczak i Mikołaj Zieliński, muzycy z zespołów Alameda 5, So Slow oraz T’ien Lai, występujący tym razem pod nazwą Mina. Główne wydarzenia zaplanowane zostały w CETiK‑u w starej stacji kolejowej w Stroniu Śląskim (gdzie powstanie także specjalna strefa gastronomiczna obsługiwana przez lokalne firmy Dworek Galosa i Browar Kamienica), a wieczorne – w Aparthotelu w Siennej. Na festiwal będzie można dojechać specjalnymi autobusami m.in. z Krakowa i Wrocławia, a integracji służyć będzie wspólna baza noclegowa festiwalowych gości oraz publiczności. Szczegóły programowe i logistyczne dostępne są na stronie festiwalowej (adres poniżej).
Do małej gminy w Kotlinie Kłodzkiej od trzech lat przyjeżdżają z kraju i zagranicy goście oraz poszukująca literackich wrażeń publiczność, którą „urzeka niepowtarzalny klimat tego miejsca i zupełnie inne, intensywne przeżywanie wszystkich wydarzeń, z dala od codziennego zgiełku miasta”. „Odkąd festiwal jest w Stroniu i organizowany jest z trochę innym podejściem (bardziej literackim, spontanicznym), stał się najlepszym festiwalem w Polsce, takim, na który się najchętniej wraca i budzi największy sentyment” – to opinia uczestniczki ubiegłorocznej edycji. Dostrzegają to także dziennikarze: „Port Literacki zamieniony w Stację Literatura ma podobny klimat i poziom, a Stronie Śląskie doskonale odgrywa rolę literackiej stolicy”.
Organizowany od 1996 roku festiwal to autorskie dzieło Artura Burszty i redakcji Biura Literackiego. To najbardziej rozpoznawalna na świecie krajowa impreza tego typu, która swój dorobek prezentowała m.in. w Barcelonie, Berlinie, Edynburgu, Moskwie, New Delhi, Oslo i Pradze. W tym roku doświadczenia festiwalu doceniły i wsparcia tej edycji udzieliły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja im. Jana Michalskiego, Unia Europejska we współpracy z Literature Across Frontiers w ramach projektu „Literary Europe Live Plus” współfinansowanego przez program „Kreatywna Europa”, Fundusz Wyszehradzki oraz gmina Stronie Śląskie. Partnerami wydarzenia są CETiK w Stroniu Śląskim oraz Czarna Góra Resort.
„Pięćdziesiąt pięć lat temu Bob Dylan napisał ‘Czasy nadchodzą nowe’. Dzisiaj ten wiersz znowu jest aktualny, bo ‘dawny ład staje na głowie’, ‘świat nie myśli już jednakowo’ i ‘wszystko jest do bitwy gotowe’” – pisze w tekście otwierającym festiwalowy katalog Artur Burszta. I dodaje: „‘Czasy nadchodzą nowe’, dlatego ‘dajcie porwać się’, bo inaczej ‘jesteście bez szans’”. A zatem „jeśli chcecie ocalić głowy”, musicie wybrać się w kolejny weekend do Stronia Śląskiego i Siennej na „najstarszy metrykalnie, a zarazem najmłodszy duchem” festiwal literacki w Polsce.
Zobacz stronę festiwalu
Odwiedź profil wydarzenia
Wydarzenie z udziałem Mazena Maarufa realizowano w ramach projektu Literary Europe Live Plus współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” we współpracy z Literature Across Frontiers.