W Stacji Literatura 23 „Czasy nadchodzą nowe”

Już za kil­ka dni w Stro­niu Ślą­skim i Sien­nej roz­po­czy­na się naj­star­szy i dla wie­lu wciąż naj­waż­niej­szy festi­wal lite­rac­ki w Pol­sce. Impre­za wymy­ślo­na przez Artu­ra Bursz­tę i od poło­wy lat 90. orga­ni­zo­wa­na przez nie­go oraz Biu­ro Lite­rac­kie, stro­nią­ca od gwiazd, wspie­ra­ją­ca nowe nazwi­ska i zja­wi­ska lite­rac­kie, budu­ją­ca swój pro­gram w opar­ciu o pre­mie­ry książ­ko­we, nie­rzad­ko takie, któ­rych boją się publi­ko­wać inni wydaw­cy, nie­zmien­nie od lat przy­cią­ga tłu­my. Nie ina­czej będzie i w tym roku.

 

BL Img 2018.09.06  Czasy nadchodza nowe__www_top

 

Gość­mi spe­cjal­ny­mi Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23 mię­dzy 13 a 15 wrze­śnia będą lau­re­at­ka Nagro­dy Pulit­ze­ra Rae Arman­tro­ut oraz pale­styń­sko-islandz­ki poeta i pro­za­ik Mazen Maaro­uf. Oprócz nich zabrzmią pro­zy Nic­ka Cave’a i Boba Dyla­na oraz wier­sze z anto­lo­gii „100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go” takich poetów jak: Seamus Heaney, Phi­lip Lar­kin, Mal­colm Low­ry, Nuala Ní Dhomh­na­ill, Brian Pat­ten, Cra­ig Raine, Chri­sto­pher Reid, Char­les Simic, Ray­mond Souster, Char­les Tom­lin­son, Derek Wal­cott. Mię­dzy­na­ro­do­wy zestaw gości uzu­peł­nia­ją: Vera Michal­ski-Hof­f­mann, Mar­cel Benčík, Radek Pokor­ný i David Szau­der – uczest­ni­cy Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go odby­wa­ją­ce­go się tym razem pod hasłem „Przy­szłość lite­ra­tu­ry”.

 

Z udzia­łem naj­bliż­szej rodzi­ny Grze­go­rza Cie­chow­skie­go swo­ją pre­mie­rę będzie mieć książ­ka zbie­ra­ją­ca pio­sen­ki, nie­zna­ne ręko­pi­sy i por­tre­ty arty­sty. Bene­fis z oka­zji pięć­dzie­się­cio­le­cia debiu­tu obcho­dzić będzie Boh­dan Zadu­ra, wyróż­nio­ny w maju Sile­siu­sem za cało­kształt twór­czo­ści, odbę­dą się też sześć­dzie­sią­te uro­dzi­ny Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­re­go Puste noce zosta­ły uho­no­ro­wa­ne tą samą nagro­dą w kate­go­rii książ­ka roku. Pozna­my też „nowe gło­sy z Pol­ski”, naj­cie­kaw­szych auto­rów przed debiu­tem oraz po debiu­cie, w tym nagro­dzo­ną już trze­ma wyróż­nie­nia­mi za tom Raport wojen­ny Aga­tę Jabłoń­ską oraz Micha­ła Doma­gal­skie­go. Wier­sze zebra­ne zapre­zen­tu­je Robert Rybic­ki, a z pre­mie­ro­wych ksią­żek czy­tać będą: Łukasz Jarosz, Joan­na Roszak i Julia Szy­cho­wiak.

 

Na tego­rocz­ne warsz­ta­ty Sta­cji Lite­ra­tu­ra napły­nę­ło bli­sko pół tysią­ca zgło­szeń. Obok tra­dy­cyj­nych pra­cow­ni – Pierw­szej książ­ki (poetyc­kie debiu­ty lau­re­atów pro­jek­tów), Po debiu­cie (dru­gi i kolej­ny tom poetyc­ki), Prze­kła­do­wej (tłu­ma­cze­nia na język pol­ski), Twór­czej (przed debiu­tem poetyc­kim) – poja­wi­ły się nowe: Gra­ficz­na (dla pro­jek­tan­tów ksią­żek) oraz Pro­zy (opo­wia­da­nia i powie­ści debiu­tan­tów). Całość uzu­peł­nia­ją Pra­cow­nie otwar­te: wier­szem i pro­zą oraz Pra­cow­nia spo­łecz­na dla osób pra­cu­ją­cych z uchodź­ca­mi. Wśród dwu­na­stu pol­skich i sze­ściu zagra­nicz­nych wykła­dow­ców są m.in.: Ale­xan­dra Büchler, Iwo­na Chmie­lew­ska i Beata Sta­siń­ska. Zaję­cia odby­wać się będą w Apar­ta­men­tach Czar­na Góra.

 

W zna­nej już for­mu­le Live Setów, pomy­śla­nych jako oka­zja do pre­zen­ta­cji uczest­ni­ków pra­cow­ni i osób, któ­re wybie­ra­ją się na festi­wal, pozna­my tym razem ponad sześć­dzie­się­ciu auto­rów „Wier­sza doraź­ne­go 2018”. To efekt ogło­szo­ne­go przez Biu­ro Lite­rac­kie Naro­do­we­go Pisa­nia Wier­szy, któ­re przy­pa­dło w tym roku na 4 czerw­ca. Pierw­sze­go i dru­gie­go dnia zapla­no­wa­no pół­fi­na­ły kon­kur­su, a w sobo­tę wiel­ki finał, kie­dy to zwy­cięz­cę wybie­rze festi­wa­lo­wa publicz­ność. Nowo­ścią tego­rocz­nej edy­cji Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23 będą zaczy­na­ją­ce się każ­de­go dnia po 22:00 After Par­ty ze wspól­nym słu­cha­niem muzy­ki. Zapra­sza­ją m.in. Filip Łobo­dziń­ski, Joan­na Muel­ler i Tade­usz Sła­wek. Nie zabrak­nie tak­że Lek­cji języ­ka poetyc­kie­go w pobli­skiej szko­le pod­sta­wo­wej.

 

Tego­rocz­na Sta­cja Lite­ra­tu­ra to 44 wyda­rze­nia. O opra­wę muzycz­ną zadba­ją Łukasz Jędrzej­czak i Miko­łaj Zie­liń­ski, muzy­cy z zespo­łów Ala­me­da 5, So Slow oraz T’ien Lai, wystę­pu­ją­cy tym razem pod nazwą Mina. Głów­ne wyda­rze­nia zapla­no­wa­ne zosta­ły w CETiK‑u w sta­rej sta­cji kole­jo­wej w Stro­niu Ślą­skim (gdzie powsta­nie tak­że spe­cjal­na stre­fa gastro­no­micz­na obsłu­gi­wa­na przez lokal­ne fir­my Dwo­rek Galo­sa i Bro­war Kamie­ni­ca), a wie­czor­ne – w Apar­tho­te­lu w Sien­nej. Na festi­wal będzie moż­na doje­chać spe­cjal­ny­mi auto­bu­sa­mi m.in. z Kra­ko­wa i Wro­cła­wia, a inte­gra­cji słu­żyć będzie wspól­na baza noc­le­go­wa festi­wa­lo­wych gości oraz publicz­no­ści. Szcze­gó­ły pro­gra­mo­we i logi­stycz­ne dostęp­ne są na stro­nie festi­wa­lo­wej (adres poni­żej).

 

Do małej gmi­ny w Kotli­nie Kłodz­kiej od trzech lat przy­jeż­dża­ją z kra­ju i zagra­ni­cy goście oraz poszu­ku­ją­ca lite­rac­kich wra­żeń publicz­ność, któ­rą „urze­ka nie­po­wta­rzal­ny kli­mat tego miej­sca i zupeł­nie inne, inten­syw­ne prze­ży­wa­nie wszyst­kich wyda­rzeń, z dala od codzien­ne­go zgieł­ku mia­sta”. „Odkąd festi­wal jest w Stro­niu i orga­ni­zo­wa­ny jest z tro­chę innym podej­ściem (bar­dziej lite­rac­kim, spon­ta­nicz­nym), stał się naj­lep­szym festi­wa­lem w Pol­sce, takim, na któ­ry się naj­chęt­niej wra­ca i budzi naj­więk­szy sen­ty­ment” – to opi­nia uczest­nicz­ki ubie­gło­rocz­nej edy­cji. Dostrze­ga­ją to tak­że dzien­ni­ka­rze: „Port Lite­rac­ki zamie­nio­ny w Sta­cję Lite­ra­tu­ra ma podob­ny kli­mat i poziom, a Stro­nie Ślą­skie dosko­na­le odgry­wa rolę lite­rac­kiej sto­li­cy”.

 

Orga­ni­zo­wa­ny od 1996 roku festi­wal to autor­skie dzie­ło Artu­ra Bursz­ty i redak­cji Biu­ra Lite­rac­kie­go. To naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­na na świe­cie kra­jo­wa impre­za tego typu, któ­ra swój doro­bek pre­zen­to­wa­ła m.in. w Bar­ce­lo­nie, Ber­li­nie, Edyn­bur­gu, Moskwie, New Del­hi, Oslo i Pra­dze. W tym roku doświad­cze­nia festi­wa­lu doce­ni­ły i wspar­cia tej edy­cji udzie­li­ły: Mini­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, Fun­da­cja im. Jana Michal­skie­go, Unia Euro­pej­ska we współ­pra­cy z Lite­ra­tu­re Across Fron­tiers w ramach pro­jek­tu „Lite­ra­ry Euro­pe Live Plus” współ­fi­nan­so­wa­ne­go przez pro­gram „Kre­atyw­na Euro­pa”, Fun­dusz Wyszeh­radz­ki oraz gmi­na Stro­nie Ślą­skie. Part­ne­ra­mi wyda­rze­nia są CETiK w Stro­niu Ślą­skim oraz Czar­na Góra Resort.

 

„Pięć­dzie­siąt pięć lat temu Bob Dylan napi­sał ‘Cza­sy nad­cho­dzą nowe’. Dzi­siaj ten wiersz zno­wu jest aktu­al­ny, bo ‘daw­ny ład sta­je na gło­wie’, ‘świat nie myśli już jed­na­ko­wo’ i ‘wszyst­ko jest do bitwy goto­we’” – pisze w tek­ście otwie­ra­ją­cym festi­wa­lo­wy kata­log Artur Bursz­ta. I doda­je: „‘Cza­sy nad­cho­dzą nowe’, dla­te­go ‘daj­cie porwać się’, bo ina­czej ‘jeste­ście bez szans’”. A zatem „jeśli chce­cie oca­lić gło­wy”, musi­cie wybrać się w kolej­ny week­end do Stro­nia Ślą­skie­go i Sien­nej na „naj­star­szy metry­kal­nie, a zara­zem naj­młod­szy duchem” festi­wal lite­rac­ki w Pol­sce.

 

 

 

Zobacz stro­nę festi­wa­lu

https://bit.ly/2kOHxqT

 

Odwiedź pro­fil wyda­rze­nia

https://bit.ly/2Hs757X

 

Wyda­rze­nie z udzia­łem Maze­na Maaru­fa reali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Lite­ra­ry Euro­pe Live Plus współ­fi­nan­so­wa­ne­go w ramach pro­gra­mu Unii Euro­pej­skiej „Kre­atyw­na Euro­pa” we współ­pra­cy z Lite­ra­tu­re Across Fron­tiers.

belka_1

Inne wiadomości z kategorii