Styczniowe e‑nowości w poezjem.pl

Zimo­wa aura, dłu­gie i mroź­ne wie­czo­ry, ferie za pasem – wszel­kie oko­licz­no­ści skła­nia­ją do zaopa­trze­nia się w dobre książ­ki. Stycz­nio­we nowo­ści Biu­ra Lite­rac­kie­go w mobil­nej, elek­tro­nicz­nej for­mie spraw­dzą się zarów­no w domo­wych pie­le­szach, jak i w gór­skim schro­ni­sku, zaś ener­ge­tycz­ny reper­tu­ar (Mar­ta Pod­gór­nik, Bogu­sław Kierc, Kora) pomo­że docze­kać wio­sny.

 

Biuletyn__19_01_2016__Styczniowe-e-nowości-w-poezjem

 

Mar­ta Pod­gór­nik to jed­na z czo­ło­wych przed­sta­wi­cie­lek rocz­ni­ków 70. w poezji – nomi­no­wa­na do Pasz­por­tów Poli­ty­ki, lau­re­at­ka Nagro­dy Lite­rac­kiej Gdy­nia, tłu­ma­czo­na na kil­ka języ­ków. Od 4 stycz­nia w Biu­rze Lite­rac­kim dostęp­na jest elek­tro­nicz­na reedy­cja Dwa do jeden – tomu, któ­re­go pre­mie­ra mia­ła miej­sce 10 lat temu. W cha­rak­te­ry­stycz­ny dla sie­bie, iro­nicz­ny spo­sób pod­miot tych wier­szy przed­sta­wia miło­sną rela­cję w cza­sach popkul­tu­ry. Czy utrwa­lo­ne w kul­tu­rze mode­le zacho­wa­nia mają jesz­cze zasto­so­wa­nie? Czy (tyl­ko) kochan­ko­wie prze­ży­ją?

 

11 stycz­nia, z rejo­nów pono­wo­cze­snej płyn­no­ści prze­nie­śli­śmy się w świat upo­rząd­ko­wa­nej hie­rar­chii war­to­ści. W księ­gar­ni poezjem.pl poja­wił się e‑book Bogu­sła­wa Kier­ca pt. Zaskro­niec. Zbiór pomy­śla­ny jako teatral­ny mono­dram jest zapi­sem egzy­sten­cjal­nych zma­gań w dąże­niu do Abso­lu­tu. Poważ­ny temat reali­zo­wa­ny jest w uro­kli­wy, ludz­ki spo­sób. Nie bra­ku­je reflek­sji nad cie­le­sno­ścią (rów­nież ero­ty­ką), a wśród żar­to­bli­wych tonów pobrzmie­wa­ją rów­nież echa poety­ki Leśmia­na i Przy­bo­sia.

 

Kolej­ny ponie­dzia­łek, 18 stycz­nia, nale­żał do Kory. Dwa lata temu w serii „33. Pio­sen­ki na papie­rze” nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go uka­zał się zbiór tek­stów jej pio­se­nek w wybo­rze Mar­ty Pod­gór­nik. Utwo­ry, któ­re zna i nuci cała Pol­ska, pozba­wio­ne roc­ko­we­go kon­tek­stu, oka­zu­ją się suge­styw­ny­mi liry­ka­mi o nie­co dzi­kiej, pod­le­głej dyk­ta­tu­rze uczuć, kobie­cej natu­rze. Pod­miot lirycz­ny tych wier­szo-pio­se­nek roz­pię­ty jest gdzieś mię­dzy oso­bo­wo­ścią Ewy Demar­czyk a lite­rac­ką inwen­cją Awan­gar­dy Kra­kow­skiej.

 

Zachę­ca­my do skła­da­nia zamó­wień!

 

Inne wiadomości z kategorii