„Szkoła życia” z Mariuszem Bonaszewskim i Filipem Łobodzińskim

10/12/2020 Projekty

Po roz­mo­wie z Cze­sła­wem Mozi­lem i Janu­szem Cha­bio­rem czas na kolej­ne spo­tka­nia w „Szko­le życia”. Tym razem gościem Kata­rzy­ny Sto­par­czyk będzie Mariusz Bona­szew­ski (sobo­ta, godz. 19:00), a z Fili­pem Łobo­dziń­skim w nie­dzie­lę, rów­nież o 19:00, poroz­ma­wia Mag­da­le­na Riga­mon­ti. Do „Szko­ły życia” zapra­sza­ją: mia­sto Koło­brzeg, Biu­ro Lite­rac­kie oraz Regio­nal­ne Cen­trum Kul­tu­ry w Koło­brze­gu. Spo­tka­nia odby­wać się będą na stro­nie YouTube.com/biuroliterackie i na Face­bo­oku @BLiterackie.

 

 

Po roz­mo­wie z Cze­sła­wem Mozi­lem i Janu­szem Cha­bio­rem czas na kolej­ne spo­tka­nia w „Szko­le życia”. Tym razem gościem Kata­rzy­ny Sto­par­czyk będzie Mariusz Bona­szew­ski (sobo­ta, godz. 19:00), a z Fili­pem Łobo­dziń­skim w nie­dzie­lę, rów­nież o 19:00, poroz­ma­wia Mag­da­le­na Riga­mon­ti. Do „Szko­ły życia” zapra­sza­ją: mia­sto Koło­brzeg, Biu­ro Lite­rac­kie oraz Regio­nal­ne Cen­trum Kul­tu­ry w Koło­brze­gu. Spo­tka­nia odby­wać się będą na stro­nie YouTube.com/biuroliterackie i na Face­bo­oku @BLiterackie.

 

Nie będą to stan­dar­do­we wywia­dy, ale roz­mo­wy zwra­ca­ją­ce uwa­gę na te doświad­cze­nia życio­we, któ­re były fun­da­men­tal­ne dla arty­stycz­ne­go roz­wo­ju zapro­szo­nych gości. Wró­ci­my z nimi do cza­sów dzie­ciń­stwa i wcze­snej mło­do­ści. Dowie­my się, jakie momen­ty były dla nich prze­ło­mo­we, kto na nich naj­bar­dziej wpły­nął, komu zawdzię­cza­ją karie­rę arty­stycz­ną i jakie błęd­ne decy­zje, złe wybo­ry, ale tak­że mniej­sze i więk­sze suk­ce­sy kształ­to­wa­ły ich oso­bo­wość.

 

Pyta­nia będzie mogła zada­wać rów­nież zgro­ma­dzo­na przez ekra­na­mi publicz­ność. Nie tyl­ko mło­dzi miesz­kań­cy Koło­brze­gu, dla któ­rych ten pro­jekt powstał, ale tak­że każ­dy, kto zde­cy­du­je się na udział w „Szko­le życia”. Gdy­by nie pan­de­mia i zwią­za­ne z nią ogra­ni­cze­nia, pro­jekt był­by reali­zo­wa­ny na żywo w nad­mor­skim kuror­cie. Sta­no­wił­by – obok zre­ali­zo­wa­ne­go z suk­ce­sem „Kur­su na sztu­kę” – ele­ment dzia­łań ukie­run­ko­wa­nych na oso­bi­sty roz­wój mło­dych miesz­kań­ców Koło­brze­gu.

 

Dru­ga część wyda­rze­nia to indy­wi­du­al­ne spo­tka­nia i kon­sul­ta­cje arty­stycz­ne, któ­re będą zamknię­te i ogra­ni­czo­ne do wybra­nych osób, zespo­łów oraz twór­ców z Koło­brze­gu. Żeby zgło­sić chęć udzia­łu, nale­ży prze­słać dro­gą elek­tro­nicz­ną na adres aolszewska@biuroliterackie.pl infor­ma­cje o swo­ich doświad­cze­niach aktor­skich (na kon­sul­ta­cje u Mariu­sza Bona­szew­skie­go) lub o zain­te­re­so­wa­niach z zakre­su dzien­ni­kar­stwa (na kon­sul­ta­cje u Fili­pa Łobo­dziń­skie­go).

 

Pomy­sło­daw­cą dzia­łań jest orga­ni­za­tor naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce Sta­cja Lite­ra­tu­ra (daw­ny Fort Legni­ca i Port Wro­cław) i jed­no z naj­czę­ściej wyróż­nia­nych wydaw­nictw – Biu­ro Lite­rac­kie. Obcho­dzą­ca w tym roku swo­je dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cie insty­tu­cja zna­na jest z sze­re­gu pro­jek­tów edu­ka­cyj­nych, m.in. „Lek­cji języ­ka poetyc­kie­go”, „Waka­cji z kul­tu­rą” oraz „Szko­ły z poezją”.

 

Pro­jekt jest dofi­nan­so­wa­ny ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu, Mia­sta Koło­brzeg oraz Regio­nal­ne­go Cen­trum Kul­tu­ry im. Zbi­gnie­wa Her­ber­ta w Koło­brze­gu. Wię­cej infor­ma­cji moż­na zna­leźć na stro­nach biuroliterackie.pl, rck.kolobrzeg.eu oraz na pro­fi­lach poszcze­gól­nych wyda­rzeń na: Facebook.com/BLiterackie oraz na kana­le YouTu­be Biu­ra Lite­rac­kie­go, gdzie dostęp­ne są tak­że dwa wcze­śniej­sze spo­tka­nia z cyklu.

 

BOHATEROWE PIERWSZYCH DWÓCH WYDARZEŃ

 

MARIUSZ BONASZEWSKI

Aktor teatral­ny, fil­mo­wy, tele­wi­zyj­ny, dub­bin­go­wy i radio­wy. Pierw­sze kro­ki na sce­nie sta­wiał w Słup­skim Teatrze Dra­ma­tycz­nym (1984), gdzie tra­fił zaraz po ukoń­cze­niu liceum. Absol­went Pań­stwo­wej Wyż­szej Szko­ły Teatral­nej im. Alek­san­dra Zelwe­ro­wi­cza w War­sza­wie. W latach 1988–1997 zwią­za­ny z Teatrem Dra­ma­tycz­nym w War­sza­wie. Od 1997 roku nale­ży do zespo­łu Teatru Naro­do­we­go w War­sza­wie. Współ­pra­cu­je tak­że z Teatrem Tele­wi­zji i Teatrem Pol­skie­go Radia. Lau­re­at licz­nych nagród teatral­nych i fil­mo­wych. Odzna­czo­ny Zło­tym Krzy­żem Zasłu­gi.

 

FILIP ŁOBODZIŃSKI

Ibe­ry­sta, dzien­ni­karz, muzyk i tłu­macz z języ­ków: angiel­skie­go, fran­cu­skie­go, hisz­pań­skie­go, kata­loń­skie­go, por­tu­gal­skie­go oraz ladi­no. Lau­re­at Nagro­dy Insty­tu­tu Cervan­te­sa w War­sza­wie w 2005 roku za naj­lep­szy prze­kład lite­rac­ki. Współ­za­ło­ży­ciel Zespo­łu Repre­zen­ta­cyj­ne­go oraz dylan.pl, spe­cja­li­zu­ją­ce­go się w wyko­ny­wa­niu jego prze­kła­dów pio­se­nek Boba Dyla­na. W Biu­rze Lite­rac­kim uka­za­ły się prze­tłu­ma­czo­ne przez nie­go książ­ki Dyla­na: „Dusz­ny kraj” (2016) oraz „Taran­tu­la” (2018), Pat­ti Smith: „Tań­czę boso” i „Nie gódź się”, Salva­do­ra Espriu „Skó­ra byka” oraz Joh­na Len­no­na „Prze­stwo­rzo­ne rze­czy”. Miesz­ka w War­sza­wie.

 

MAGDALENA RIGAMONTI

Dzien­ni­kar­ka pra­so­wa i radio­wa. Zdo­by­ła naj­bar­dziej pre­sti­żo­wą pol­ską nagro­dę dzien­ni­kar­ską Ficus Pri­ce w 2017 roku, a rok wcze­śniej nagro­dę Grand Press. Wraz z mężem Mak­sy­mi­lia­nem publi­ku­je swo­je wywia­dy w „Dzien­ni­ku Gaze­ta Praw­na” jako RigamontiRazy2. W 2018 roku wyda­li razem książ­kę „Echo”, któ­ra zosta­ła ogło­szo­na książ­ką foto­gra­ficz­ną roku w kon­kur­sie Pic­tu­res of the Year Inter­na­tio­nal w kate­go­rii „Pho­to­gra­phy Book of the Year”. Miesz­ka w War­sza­wie.

 

KATARZYNA STOPARCZYK

Dzien­ni­kar­ka radio­wa i tele­wi­zyj­na. Autor­ka pro­gra­mu tele­wi­zyj­ne­go „Duże dzie­ci”. W Pro­gra­mie Trze­cim Pol­skie­go Radia stwo­rzy­ła audy­cje: „Dzie­ci wie­dzą lepiej” i „Zagad­ko­wa nie­dzie­la” (wyróż­nio­na nagro­dą Kuź­nia Mistrzów Mowy Pol­skiej w 2017 roku). Od 2018 roku na ante­nie radio­wej Trój­ki pro­wa­dzi­ła audy­cję „Myśli­dziec­ka 3–5–7”. Twór­czy­ni wido­wi­ska muzycz­ne­go „Zor­ka – dziew­czyn­ka z gwiazd” oraz spek­ta­klu „Pięk­ne spoj­rze­nie”. Uho­no­ro­wa­na Nagro­dą Safo­ny (2016), zdo­byw­czy­ni pre­sti­żo­we­go tytu­łu Mistrz Mowy Pol­skiej (2018).

 

Dołącz do wyda­rze­nia z Mariu­szem Bona­szew­skim i Kata­rzy­ną Sto­par­czyk

Dołącz do wyda­rze­nia z Fili­pem Łobo­dziń­skim i Mag­da­le­ną Riga­mon­ti

Zobacz roz­mo­wę Kata­rzy­ny Sto­par­czyk z Cze­sła­wem Mozi­lem

Zobacz roz­mo­wę Beaty Tadli z Janu­szem Cha­bio­rem

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu

Inne wiadomości z kategorii