Szykuj się na Zakłady holenderskie Radosława Jurczaka
Po czterech latach od swojego debiutu Radosław Jurczak wraca z kolejnym tomem. Do kogo należy kosmos, kto wyciąga do nas niewidzialną rękę? Zakłady holenderskie, wiersze prosto z przyszłości, ukażą się nakładem Biura Literackiego.
W swoim debiucie – Pamięci zewnętrznej – Jurczak dał się poznać jako pilny obserwator teraźniejszości, proponując modele XXI-wiecznych wierszy polskich. Zakłady holenderskie to zbiór utworów o przyszłości. Autor zabiera nas w kosmos, tłumaczy systemy monitorowania behawioralnego, nad głowami latają nam drony i mrugają lampki ledowe. Podmioty Jurczaka przyjmują zakład za zakładem, strofują obiektywy, nawet choroby mają digitalną formę.
Książka przypomina zeszyt z notatkami, ciekawostkami i nawiązującymi do nich cytatami. Między wersami znalazło się miejsce dla Stephena Hawkinga, Walta Whitmana, Alana Turinga czy Elona Muska. Naukowcy, poeci, ojcowie sztucznej inteligencji i ekscentryczni przedsiębiorcy udzielają swoich głosów, ale kto tak naprawdę się zakłada, o co i z jakim skutkiem – to pozostaje w strefie pozorności. W końcu wszystkie zakłady są holenderskie.
Jaka jest przyszłość według Radosława Jurczaka? To współczucie LED-ów, bezradny plastik, postawa służebna ludzi wobec robotów. Pewne rzeczy pozostają niezmienne, hierarchie się tworzą. W tomie znajdziemy newsy i memy, które algorytmy przywieszają na naszych internetowych tablicach. „Przyszłość to też rodzaj sztuczki” – czytamy w jednym z utworów. Kolejne wiersze, jak doskonałe mechanizmy, objaśniają się same.
W książce nauka splata się z popkulturą, strategicznie rozsiewają się w niej stałe punkty odniesienia. W tej propozycji elektronicznej przyszłości są też ludzie, dzieci, tkanki, jest smutny plastik, czułość na poziomie każdej cząsteczki. Do kogo należy kosmos, kto wyciąga do nas niewidzialną rękę? W nowej publikacji autor podpowiada, jakie mogą być skutki Zakładów holenderskich.
Radosław Jurczak urodził się w 1995 roku. Mieszka w Warszawie, gdzie studiuje matematykę i filozofię. Jego Pamięć zewnętrzna została okrzyknięta jednym z najlepszych debiutów poetyckich ostatnich lat. Autor jest laureatem Nagrody Głównej XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2015), a pierwszy tom przyniósł mu wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku oraz Nagrodę Poetycką Silesius 2017.