TransPort Literacki 27: Czytania z muzyką Huberta Zemlera

„Muzy­ka sło­wa” to jeden z naj­bar­dziej cenio­nych blo­ków wyda­rzeń festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. W tym roku w jego ramach zapla­no­wa­no dwa­na­ście czy­tań, a muzy­kiem towa­rzy­szą­cym autor­kom i auto­rom będzie Hubert Zemler.

 

 

„Muzy­ka sło­wa” to jeden z naj­bar­dziej cenio­nych blo­ków wyda­rzeń festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. W pamię­ci publicz­no­ści, ale też w histo­rii pol­skiej lite­ra­tu­ry zapi­sa­ły się czy­ta­nia: Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go czy Boh­da­na Zadu­ry. Poet­kom i poetom towa­rzy­szy­ły m.in. zespo­ły Kor­mo­ra­ny czy Pust­ki, a tak­że tacy arty­ści, jak: Domi­nik Stry­char­ski, Paweł Szam­bur­ski, Miko­łaj Trza­ska, Olo Walic­ki, Ste­fan Weso­łow­ski czy Wacław Zim­pel. W tym roku zapla­no­wa­no dwa­na­ście takich czy­tań, a muzy­kiem towa­rzy­szą­cym autor­kom i auto­rom spe­cjal­nie z tej oka­zji wyda­nych ksią­żek będzie Hubert Zemler.

 

Ten uro­dzo­ny w 1980 roku w War­sza­wie muzyk to cenio­ny impro­wi­za­tor i kom­po­zy­tor. Jest absol­wen­tem Aka­de­mii Muzycz­nej im. Fry­de­ry­ka Cho­pi­na w War­sza­wie. Rów­no­le­gle z kla­sycz­ną edu­ka­cją i współ­pra­cą z orkie­stra­mi sym­fo­nicz­ny­mi (Ope­ra Naro­do­wa, Sin­fo­nia Var­so­via) udzie­la się w zespo­łach jaz­zo­wych, zgłę­bia taj­ni­ki impro­wi­za­cji i muzy­ki eks­pe­ry­men­tal­nej. Jest dzi­siaj jed­nym z naj­bar­dziej aktyw­nych per­ku­si­stów w Pol­sce, wystę­pu­je z przed­sta­wi­cie­la­mi róż­nych nur­tów muzycz­nych i roz­wi­ja wła­sne przed­się­wzię­cia per­ku­syj­ne solo lub z udzia­łem innych arty­stów tego instru­men­tu.

 

Pierw­szą oka­zją do wysłu­cha­nia tek­stów z nowych ksią­żek i napi­sa­nej oraz zagra­nej do nich muzy­ki będzie trze­cie piąt­ko­we wyda­rze­nie festi­wa­lo­we, zapla­no­wa­ne o godzi­nie 16:00. Na sce­nie poja­wią się: Jakub PSZONIAK, Tomek GROMADKA, Kata­rzy­na JAKUBIAK, Maria KRZYWDA, Jacek DEHNEL i Mar­cin MOKRY. Zapre­zen­to­wa­ne zosta­ną książ­ki poetyc­kie i pro­za­tor­skie oraz dwa zbio­ry oko­licz­no­ścio­we. Będą to: Z dnia robię noc (wybór wier­szy Miro­na Bia­ło­szew­skie­go), Komu­nizm, gów­no i może cię kocham, Obce sta­ny, Wszyst­ko dobrze, Śnieg w kwiet­nio­wą nie­dzie­lę. 44 wier­sze (wybór Phi­li­pa Lar­ki­na) i żywe linie nowe usta.

 

Dru­ga pre­zen­ta­cja zapla­no­wa­na zosta­ła na sobo­tę o tej samej porze. Lista auto­rek i auto­rów tego czy­ta­nia to: Krzysz­tof CHRONOWSKI, Jakub KORNHAUSER, Lau­ra OSIŃSKA (Anna ADAMOWICZ), Julek ROSIŃSKI, Karo­li­na SAŁDECKA, Prze­my­sław SUCHANECKI. Ich książ­ki to: Nie­obec­ność, Meska­li­na i muzy­ka (wybór wier­szy Hen­rie­go MICHAUX), zmyśl[   ]zmysł, stresz­cze­nie pie­śni, O i Rekuh­ka­ra. Jak łatwo zauwa­żyć, każ­de­go dnia na sce­nie RCK w Koło­brze­gu poja­wią się debiu­tant­ka lub debiu­tant w dzie­dzi­nie pro­zy i poezji. Aż sie­dem z pre­zen­to­wa­nych ksią­żek to lau­re­at­ki ubie­gło­rocz­nych festi­wa­lo­wych pro­jek­tów wydaw­ni­czych.

 

Hubert Zemler był gościem 67. odcin­ka pod­ca­stu „Stro­na A, stro­na B”. Obok bar­dzo cie­ka­wej roz­mo­wy z arty­stą Artur Bursz­ta zapre­zen­to­wał tak­że muzy­kę z aż trzy­na­stu płyt arty­sty. Więk­szość wspo­mnia­nych ksią­żek tak­że mia­ło swo­ją pre­zen­ta­cję w poprzed­nich odcin­kach audy­cji. War­to do nich wró­cić rów­nież z uwa­gi na czy­ta­nia auto­rek i auto­rów z muzy­ką, by mieć przed­smak tego, co cze­kać nas będzie 23 i 24 wrze­śnia w Koło­brze­gu. A ci, któ­rzy nie zdo­ła­ją dotrzeć w te dni nad morze, będą mogli obej­rzeć wszyst­kie dwa­na­ście czy­tań w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka już od 11. nume­ru pisma.

 

Zobacz festi­wa­lo­wą stro­nę

 

Zobacz festi­wa­lo­wy spot

Dołącz do wyda­rze­nia

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go

 

Inne wiadomości z kategorii