TransPort Literacki 27: Goście z zagranicy

Festi­wal Biu­ra Lite­rac­kie­go od same­go począt­ku był mię­dzy­na­ro­do­wy, cza­sa­mi ze skrom­ną, kil­ku­oso­bo­wą (nie­kie­dy szer­szą) repre­zen­ta­cją gości zagra­nicz­nych i ich ksią­żek. W tym roku będzie rów­nie boga­to. Uka­że się sie­dem­na­ście ksią­żek prze­kła­do­wych, a do Koło­brze­gu przy­je­dzie wie­lu zagra­nicz­nych gości.

 

 

Festi­wal Biu­ra Lite­rac­kie­go od same­go począt­ku był mię­dzy­na­ro­do­wy, cza­sa­mi ze skrom­ną, kil­ku­oso­bo­wą repre­zen­ta­cją gości zagra­nicz­nych i ich ksią­żek. Nie­kie­dy było ich wię­cej, jak w 2016 roku, kie­dy pod­czas pierw­szej Sta­cji Lite­ra­tu­ra w Stro­niu Ślą­skim odby­ły się finał pro­jek­tu Nowe euro­pej­skie gło­sy lite­rac­kie z udzia­łem dzie­się­cior­ga auto­rek i auto­rów oraz Euro­pej­skie Forum Lite­rac­kie, na któ­re przy­je­cha­ło kil­ku­dzie­się­ciu mena­dże­rów lite­rac­kich z całe­go świa­ta. W tym roku będzie rów­nie boga­to. Uka­że się szes­na­ście ksią­żek prze­kła­do­wych, a do Koło­brze­gu przy­bę­dzie wie­lu zagra­nicz­nych gości. Naj­star­szy festi­wal lite­rac­ki w Pol­sce i jeden z naj­dłu­żej orga­ni­zo­wa­nych w Euro­pie zapo­wia­da się w tym roku napraw­dę wyjąt­ko­wo.

 

Już pierw­sze­go dnia swo­ją świa­to­wą pre­mie­rę będzie mieć wywiad rze­ka Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia Nic­ka CAVE’A i Seana O’HAGANA. Z oka­zji tego wyda­rze­nia uka­żą się: Rewol­ta w nie­bie z prze­kła­da­mi Fili­pa Łobo­dziń­skie­go (w serii Pio­sen­ki na papie­rze) i nowe, popra­wio­ne wyda­ne Pie­śni tor­by na pawia – książ­ka, podob­nie jak wspo­mnia­ny wywiad, przy­go­to­wa­na przez Tade­usza SŁAWKA. W trak­cie otwie­ra­ją­ce­go festi­wal wyda­rze­nia, któ­re popro­wa­dzi Anna GACEK, świę­to­wać będzie­my ponad­to wyda­nie kolej­nej książ­ki nobli­sty Boba DYLANA – Prze­kra­czam Rubi­kon w prze­kła­dzie Fili­pa ŁOBODZIŃSKIEGO.

 

Dru­gie­go dnia zain­a­gu­ro­wa­ny zosta­nie Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki, dzię­ki któ­re­mu nad pol­skie morze dotrze dwa­dzie­ścia jeden auto­rek i auto­rów. Z naj­młod­szą publicz­no­ścią spo­tka się Marek VADAS, autor Uciecz­ki w prze­kła­dzie Wero­ni­ki Gogo­li. Roz­mo­wę z auto­rem popro­wa­dzi Kata­rzy­na STOPARCZYK. Dru­gim wyda­rze­niem z Kano­nu będzie spo­tka­nie z Clau­diu KOMARTINEM, Ale­šem ŠTEGEREM i Mają URBAN, auto­ra­mi i autor­ką tomów poetyc­kich: Kobalt, Księ­ga rze­czy i Sta­tua wol­no­ści w tłu­ma­cze­niach Jaku­ba KORN­Hau­se­ra, Miło­sza BIEDRZYCKIEGO oraz Miło­sza WALIGÓRSKIEGO. Gospo­da­rzem spo­tka­nia będzie Grze­gorz Jan­ko­wicz.

 

Finał tego dnia w RCK w Koło­brze­gu to Fest Ukra­ine z udzia­łem Andri­ja BONDARA, Hały­ny KRUK, Ser­hi­ja ŻADANA i Boh­da­na ZADURY, któ­ry z tej oka­zji przy­go­to­wał trzy książ­ki: anto­lo­gię 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, zbiór Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny oraz Histo­rię kul­tu­ry począt­ku stu­le­cia i inne wier­sze. Ten ostat­ni zbiór zawie­ra pierw­szy tom Ser­hi­ja Żada­na wyda­ny w Pol­sce (wzno­wio­ny i popra­wio­ny) oraz aż dwa­dzie­ścia dzie­więć nowych prze­kła­dów. Uzu­peł­nie­niem tego dnia będzie pre­mie­ra Śnie­gu w kwiet­nio­wą nie­dzie­lę Phi­li­pa LARKINA w prze­kła­dzie Jac­ka DEHNELA przy­go­to­wa­na w serii Kla­sy­cy poezji euro­pej­skiej z oka­zji set­nych uro­dzin poety.

 

W tej samej serii uka­zał się dzię­ki prze­kła­dom Wacła­wa Rapa­ka i Jaku­ba Korn­hau­se­ra tom Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go MICHAUX, któ­ry pozna­my trze­cie­go dnia impre­zy, tego same­go, w któ­rym powró­ci za spra­wą Béren­gère COURNUT, Najat EL HACHMI i Hały­ny KRUK Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki. Pod­czas spo­tka­nia popro­wa­dzo­ne­go przez Ingę IWASIÓW pozna­my trzy książ­ki pro­za­tor­skie: Z kamie­nia i kości, Ostat­ni patriar­cha oraz Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja w prze­kła­dach Han­ny IGALSON-TYGIELSKIEJ, Anny SAWICKIEJ i Boh­da­na ZADURY. Na wiel­ki finał Kim YIDEUM i jej wie­lo­krot­nie nagra­dza­na Histe­ria przy­go­to­wa­na przez Lyn­na SUHA, Ewę SUH i Kata­rzy­nę SZUSTER.

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go

 

Inne wiadomości z kategorii