TransPort Literacki 27: Kurs na czytanie

Kurs na czy­ta­nie to cykl towa­rzy­szą­cych festi­wa­lo­wi Trans­Port Lite­rac­ki 27 wyda­rzeń, któ­rych głów­ny­mi odbior­ca­mi są miesz­kań­cy Koło­brze­gu. Tego­rocz­ny pro­gram zapo­wia­da się napraw­dę atrak­cyj­nie.

 

 

Kurs na czy­ta­nie to cykl towa­rzy­szą­cych festi­wa­lo­wi Trans­Port Lite­rac­ki 27 wyda­rzeń, któ­rych głów­ny­mi odbior­ca­mi są miesz­kań­cy Koło­brze­gu. Jako pierw­sze odby­ły się jesz­cze w tam­tym roku w oko­licz­nych lice­ach Lek­cje języ­ka lite­rac­kie­go. Tuż przed wrze­śnio­wym festi­wa­lem zapla­no­wa­no kolej­ne zaję­cia. W jego trak­cie będą mia­ły miej­sce tak­że dzia­ła­nia dla naj­młod­szych osób. Ze spe­cjal­nych szko­leń sko­rzy­sta­ją lokal­ni księ­ga­rze, a w Pra­cow­ni czy­tel­ni­czej udział wezmą aktyw­ni czy­tel­ni­cy i czy­tel­nicz­ki z koło­brze­skiej biblio­te­ki.

 

Jed­nym z naj­waż­niej­szych wyda­rzeń Kur­su na czy­ta­nie będzie przy­zna­nie przez uczniów szkół śred­nich z Koło­brze­gu nagro­dy Koło pro­zy i poezji za naj­lep­szy wiersz lub tekst pro­zą z jed­nej z trzy­dzie­stu ksią­żek wyda­nych na tego­rocz­ny festi­wal. Przy­zna­nie nagro­dy poprze­dzi cykl spo­tkań w szko­łach, w trak­cie któ­rych Karol Mali­szew­ski będzie przy­go­to­wy­wać mło­dzież do udzia­łu w Trans­Por­cie Lite­rac­kim, pre­zen­tu­jąc festi­wa­lo­we nowo­ści, zapro­szo­nych do Koło­brze­gu auto­rów i autor­ki oraz naj­waż­niej­sze wyda­rze­nia.

 

W pią­tek 23 wrze­śnia o godzi­nie 10:00 w Regio­nal­nym Cen­trum Kul­tu­ry zapla­no­wa­ne zosta­ło spo­tka­nie dla naj­młod­szych czy­tel­ni­czek i czy­tel­ni­ków. Zosta­nie wów­czas zapre­zen­to­wa­na pierw­sza „dzie­cię­ca” książ­ka z Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­goUciecz­ka Mar­ka Var­da­sa ze Sło­wa­cji w prze­kła­dzie Wero­ni­ki Gogo­li. Spo­tka­nie odbę­dzie się z udzia­łem auto­ra, z muzy­ką Huber­ta Zemle­ra i pro­wa­dze­niem Kata­rzy­ny Sto­par­czyk. Ta bole­śnie aktu­al­na opo­wieść, o chłop­cu, któ­ry z psem Ala­nem musi opu­ścić dom, by zna­leźć nowe, bez­piecz­ne miej­sce do życia, uwraż­li­wia dzie­ci na los współ­cze­snych migran­tów.

 

Dla osób, któ­re szu­ka­ją w książ­kach cze­goś wię­cej niż tyl­ko przy­jem­no­ści z lek­tu­ry, sta­ra­ją się nadą­żać za naj­waż­niej­szy­mi pre­mie­ra­mi, otwie­ra­ją się na nowe obsza­ry i dozna­nia, lubią dys­ku­to­wać o lite­ra­tu­rze w dobo­ro­wym towa­rzy­stwie, cenią spo­tka­nia z tymi, któ­rzy kocha­ją czy­tać, i potra­fią z pasją opo­wia­dać o swo­ich lek­tu­rach, zapla­no­wa­na zosta­ła Pra­cow­nia czy­tel­ni­cza, w któ­rej zaję­cia popro­wa­dzą: Anna Gacek, Inga Iwa­siów, Dariusz Bugal­ski, Piotr Śli­wiń­ski i Doro­ta Wodec­ka. Są jesz­cze wol­ne miej­sca!

 

Dla naj­bar­dziej aktyw­nych księ­ga­rzy i księ­ga­rek został przy­go­to­wa­ny pro­jekt szko­le­nio­wy mają­cy na celu pod­nie­sie­nie kom­pe­ten­cji zwią­za­nych z ryn­kiem książ­ki w Pol­sce. O poten­cja­le mar­ke­tin­go­wym i pro­mo­cyj­nym ksią­żek oraz księ­gar­ni opo­wie kura­tor­ka wyda­rzeń lite­rac­kich Nata­lia Malek. Wspól­nie z uczest­ni­ka­mi i uczest­nicz­ka­mi zasta­no­wi się, jak mądrze pro­mo­wać wyma­ga­ją­cą lite­ra­tu­rę. Przy­kła­dy dobrych prak­tyk pro­mu­ją­cych czy­tel­nic­two i księ­gar­nie w Sło­we­nii przy­bli­ży Aleš Šte­ger. O współ­pra­cy księ­garń z media­mi opo­wie Dariusz BUGALSKI.

 

Kata­rzy­na Sto­par­czyk będzie prze­ko­ny­wać, że książ­ka to począ­tek roz­mo­wy z dziec­kiem. Wyja­śni, jak roz­ma­wiać z mło­dy­mi czy­tel­ni­ka­mi i jaką rolę odgry­wa w tym lite­ra­tu­ra. Kolej­nym pro­wa­dzą­cym jest Marek Vadas, któ­re­go książ­ki są oka­zją do roz­po­czę­cia roz­mów z dzieć­mi o współ­cze­snych kry­zy­sach. Finał pro­jek­tu to spo­tka­nie z Mał­go­rza­tą Naroż­ną ze szcze­ciń­skiej FiKi (wie­lo­funk­cyj­nej księ­gar­ni z misją) – opo­wie ona o budo­wa­niu śro­do­wi­ska wokół księ­gar­ni. Udział we wszyst­kich dzia­ła­niach w ramach Kur­su na sztu­kę jest bez­płat­ny.

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go

 

Inne wiadomości z kategorii