TransPort Literacki 27: Kurs na czytanie
Kurs na czytanie to cykl towarzyszących festiwalowi TransPort Literacki 27 wydarzeń, których głównymi odbiorcami są mieszkańcy Kołobrzegu. Tegoroczny program zapowiada się naprawdę atrakcyjnie.
Kurs na czytanie to cykl towarzyszących festiwalowi TransPort Literacki 27 wydarzeń, których głównymi odbiorcami są mieszkańcy Kołobrzegu. Jako pierwsze odbyły się jeszcze w tamtym roku w okolicznych liceach Lekcje języka literackiego. Tuż przed wrześniowym festiwalem zaplanowano kolejne zajęcia. W jego trakcie będą miały miejsce także działania dla najmłodszych osób. Ze specjalnych szkoleń skorzystają lokalni księgarze, a w Pracowni czytelniczej udział wezmą aktywni czytelnicy i czytelniczki z kołobrzeskiej biblioteki.
Jednym z najważniejszych wydarzeń Kursu na czytanie będzie przyznanie przez uczniów szkół średnich z Kołobrzegu nagrody Koło prozy i poezji za najlepszy wiersz lub tekst prozą z jednej z trzydziestu książek wydanych na tegoroczny festiwal. Przyznanie nagrody poprzedzi cykl spotkań w szkołach, w trakcie których Karol Maliszewski będzie przygotowywać młodzież do udziału w TransPorcie Literackim, prezentując festiwalowe nowości, zaproszonych do Kołobrzegu autorów i autorki oraz najważniejsze wydarzenia.
W piątek 23 września o godzinie 10:00 w Regionalnym Centrum Kultury zaplanowane zostało spotkanie dla najmłodszych czytelniczek i czytelników. Zostanie wówczas zaprezentowana pierwsza „dziecięca” książka z Nowego europejskiego kanonu literackiego – Ucieczka Marka Vardasa ze Słowacji w przekładzie Weroniki Gogoli. Spotkanie odbędzie się z udziałem autora, z muzyką Huberta Zemlera i prowadzeniem Katarzyny Stoparczyk. Ta boleśnie aktualna opowieść, o chłopcu, który z psem Alanem musi opuścić dom, by znaleźć nowe, bezpieczne miejsce do życia, uwrażliwia dzieci na los współczesnych migrantów.
Dla osób, które szukają w książkach czegoś więcej niż tylko przyjemności z lektury, starają się nadążać za najważniejszymi premierami, otwierają się na nowe obszary i doznania, lubią dyskutować o literaturze w doborowym towarzystwie, cenią spotkania z tymi, którzy kochają czytać, i potrafią z pasją opowiadać o swoich lekturach, zaplanowana została Pracownia czytelnicza, w której zajęcia poprowadzą: Anna Gacek, Inga Iwasiów, Dariusz Bugalski, Piotr Śliwiński i Dorota Wodecka. Są jeszcze wolne miejsca!
Dla najbardziej aktywnych księgarzy i księgarek został przygotowany projekt szkoleniowy mający na celu podniesienie kompetencji związanych z rynkiem książki w Polsce. O potencjale marketingowym i promocyjnym książek oraz księgarni opowie kuratorka wydarzeń literackich Natalia Malek. Wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami zastanowi się, jak mądrze promować wymagającą literaturę. Przykłady dobrych praktyk promujących czytelnictwo i księgarnie w Słowenii przybliży Aleš Šteger. O współpracy księgarń z mediami opowie Dariusz BUGALSKI.
Katarzyna Stoparczyk będzie przekonywać, że książka to początek rozmowy z dzieckiem. Wyjaśni, jak rozmawiać z młodymi czytelnikami i jaką rolę odgrywa w tym literatura. Kolejnym prowadzącym jest Marek Vadas, którego książki są okazją do rozpoczęcia rozmów z dziećmi o współczesnych kryzysach. Finał projektu to spotkanie z Małgorzatą Narożną ze szczecińskiej FiKi (wielofunkcyjnej księgarni z misją) – opowie ona o budowaniu środowiska wokół księgarni. Udział we wszystkich działaniach w ramach Kursu na sztukę jest bezpłatny.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego