TransPort Literacki 27: Pisz, tłumacz i czytaj
Znakiem rozpoznawczym festiwalu Biura Literackiego, który od tego roku odbywać się będzie jako TransPort Literacki w Kołobrzegu, są realizowane od ponad dwudziestu lat zajęcia warsztatowe i szkoleniowe. Skorzystało z nich dotąd kilka tysięcy osób – tworzących, a także zajmujących się zawodowo sztuką i kulturą. W tym roku do udziału w konkursach i zajęciach zgłosiło się blisko siedemset chętnych.
Znakiem rozpoznawczym festiwalu Biura Literackiego, który od tego roku odbywać się będzie jako TransPort Literacki w Kołobrzegu, są realizowane od ponad dwudziestu lat zajęcia warsztatowe i szkoleniowe. Skorzystało z nich dotąd kilka tysięcy osób – tworzących, a także zajmujących się zawodowo sztuką i kulturą.
W tym roku do udziału w konkursach i zajęciach zgłosiło się blisko siedemset chętnych. W gronie finalistek i finalistów oraz uczestniczek i uczestników poszczególnych projektów znalazło się ostatecznie tylko dwieście pięćdziesiąt osób. Ten bilans uwzględnia jeszcze trwające nabory do pięciu Pracowni: czytelniczej, księgarskiej oraz trzech przekładowych.
Jesteś czytelniczką lub czytelnikiem i szukasz w książkach czegoś więcej niż tylko przyjemności z lektury? Pragniesz zostać tłumaczem/tłumaczką? Interesujesz się współczesną literaturą ukraińską, słoweńską albo hiszpańską i katalońską? Prowadzisz kameralną, autorską księgarnię? Dołącz do grupy podnoszącej kompetencje związane z rynkiem książki w Polsce.
Gdzie dowiedzieć się, jak spędzić ostatni weekend września nad morzem wśród świetnych prowadzących (Biedrzycki, Bugalski, Gacek, Iwasiów, Łobodziński, Malek, Narożna, Stoparczyk, Śliwiński, Šteger, Vadas, Wodecka, Zadura)? Wejdź na stronę, do której link znajduje się na końcu tego tekstu.
Obok finału projektów wydawniczych („Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty”, „Pierwsza książka wierszem”, „Druga książka wierszem”, „Książka prozą”), w których nagrodami są występ na przyszłorocznej edycji festiwalu i publikacja książkowa, zaplanowano także zajęcia w dziewięciu grupach „Pracowni otwartych wierszem i prozą”.
Efektem tylko ostatnich czterech edycji projektów jest już blisko trzydzieści książek, w tym dziewiętnaście debiutów wierszem i prozą. Laureatki i laureaci projektów zostali wyróżnieni m.in.: Nagrodą im. W. Szymborskiej, Nagrodą Conrada, Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius (trzykrotnie za debiut roku), Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Dla osób przed debiutem książkowym uruchomiony został już po raz siedemnasty „Połów”. Zajęcia poprowadzą Dawid Mateusz i Jakub Skurtys oraz Adam Kaczanowski i Jakub Kornhauser. Projekty „Pierwsza książka wierszem”, „Druga książka wierszem” i „Książka prozą” odbędą się pod okiem Joanny Mueller, Romana HONETA i Katarzyny JAKUBIAK.
Zajęcia w „Pracowniach otwartych wierszem” poprowadzą: Anna ADAMOWICZ, Tomek GROMADKA i Julek ROSIŃSKI, Karol MALISZEWSKI, Marcin MOKRY i Karolina SAŁDECKA, Jakub PSZONIAK i Przemysław SUCHANECKI. Za grupy „Pracowni otwartych prozą” odpowiadać będą: Krzysztof CHRONOWSKI, Jacek DEHNEL, Maria KRZYWDA oraz Elżbieta ŁAPCZYŃSKA.
Wszystkie Pracownie zostaną ulokowane w hotelu Saltic – tym samym, w którym w tym roku będzie festiwalowa baza i gdzie zaplanowano wieczorne wydarzenia. Zajęcia odbywać się będą w największych apartamentach umiejscowionych na najniższym poziomie, co przy dobrej pogodzie umożliwi przeniesienie warsztatów na tarasy i przylegające do nich tereny zielone.
Już w najbliższy czwartek o godzinie 20:00 w festiwalowym podcaście „Strona A, strona B” specjalny odcinek „Pisz, tłumacz i czytaj” ze szczegółowymi informacjami na temat tegorocznych Pracowni. Gościnami i gośćmi Artur Burszty będą: Anna ADAMOWICZ, Dariusz BUGALSKI, Filip ŁOBODZIŃSKI i Małgorzata NAROŻNA.
Wyślij zgłoszenie w aktualnych naborach
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego