TransPort Literacki 27: Przystanek po przystanku
Już jutro początek wyczekiwanego od połowy maja TransPortu Literackiego 27. Wtedy to został ogłoszony program festiwalu Biura Literackiego, który z ledwie kilkoma drobnymi personalnymi zmianami, niemającymi wpływu na główne wydarzenia, zostanie zrealizowany w cztery kolejne dni w Kołobrzegu. Oto jak prezentuje się tegoroczny rozkład jazdy przystanek po przystanku.
Już jutro początek wyczekiwanego od połowy maja TransPortu Literackiego 27. Wtedy to został ogłoszony program festiwalu Biura Literackiego, który z ledwie kilkoma drobnymi personalnymi zmianami, niemającymi wpływu na główne wydarzenia, zostanie zrealizowany w cztery kolejne dni w Kołobrzegu. Poszerzona o Trans nazwa najstarszego festiwalu literackiego w Polsce zwiastuje bardzo atrakcyjny program, który zainaugurują w czwartek o 17:00 spotkania zapoznawcze w dwudziestu jeden tegorocznych Pracowniach – czytelniczych, księgarskich, literackich i przekładowych. To spotkanie odbędzie się na plenerowej scenie RCK, gdzie zostaną dowiezieni uczestnicy z Hotelu Saltic w Grzybowie, który jest tegoroczną bazą noclegową.
Zaraz po tym spotkaniu cała festiwalowa rodzina (w tym roku to blisko trzysta pięćdziesiąt osób) weźmie udział w otwarciu TransPortu Literackiego. Zainauguruje go związany od lat z festiwalem profesor Tadeusz Sławek, który wraz z Bogdanem Mizerskim i Hubertem ZEMLEREM – autorem muzycznej oprawy festiwalu – wykona esej o znaczeniu słowa Trans. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonają Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu Tadeusz Kielar oraz Dyrektor Biura Literackiego i festiwalu TransPort Literacki 27 Artur Burszta. Esej i oficjalne otwarcie zamkną się w trzydziestu minutach.
Wydarzenie to płynnie, bez przerwy, przejdzie w prezentację 100 wierszy wolnych z Ukrainy, Piszą, więc żyją. Sto pierwszych dni wojny oraz Historii kultury początku stulecia i inne wiersze – trzech specjalnie przygotowanych na tę okazję książek – z udziałem na żywo Ołeksandra IRWANCIA, Hałyny KRUK i Bohdana ZADURY oraz Serhija ŻADANA w formie online. Całość poprowadzi Dariusz BUGALSKI. Około godziny 20:00 zostaną podstawione festiwalowe autobusy, które przewiozą wszystkich uczestników na kolację do Hotelu Saltic. Tam w festiwalowym namiocie o 21:30 Antonina Tosiek i Jakub Skurtys poprowadzą Rozmowy na koniec z udziałem krajowych autorek i autorów, których zobaczymy kolejnego dnia na scenie RCK.
Piątkowy poranek to Rozruch wyobraźni zaplanowany już na godzinę 8:00. Taniec na plaży – rozruch taneczny z elementami rozciągania i jogi – zostanie poprowadzony przez Kamila Czarneckiego. Jazda na rowerze odbędzie się z Jakubem Kornhauserem. W planach – zwiedzanie okolicy. Joga w Grzybowie – medytacja z poezją na plaży – zostanie poprowadzona przez Joannę Roszak. Całość dopełni Nordic walking – spacery po plaży i okolicznych leśnych szlakach. Po śniadaniu, które rozpocznie się o godzinie 7:00, początek piątkowych zajęć w Pracowniach. Tym razem już w apartamentach i różnych zakamarkach Hotelu Saltic, które zdołały pomieścić aż ćwierć tysiąca osób zakwalifikowanych do finałów projektów oraz zaproszonych do udziału w zajęciach.
Równolegle z Pracowniami w RCK o 10:00 odbędzie się specjalne wydarzenie dla dzieci z kołobrzeskich szkół podstawowych. Będzie to prezentacja „Ucieczki” Marka Vadasa z udziałem Katarzyny STOPARCZYK oraz Konrada PAWICKIEGO. To jedyne wydarzenie festiwalu, które pokrywa się w czasie z innymi punktami programu. O godzinie 11:15 rozpocznie się transportowanie uczestników festiwalu do RCK na cztery kolejne wydarzenia festiwalowe. O 12:00 Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski. W tym roku to aż dwanaścioro poetek i poetów, prozaiczek i prozaików: Iwona BASSA, Aleksandra BYRSKA, Barbara FRĄCZYK, Bartosz HORYZA, Zofia KILJAŃSKA, Szymon KOWALSKI, Mirek KULISZ, Patryk KULPA, Patrick LEFTWICH, Ola LEWANDOWSKA, Marta LIPOWICZ i Alicja SAWICKA.
Godzina 14:00 to drugie po prezentacji Ucieczki wydarzenie z cyklu Nowy europejski kanon literacki. Tym razem poetyckie: z udziałem Claudiu KOMARTINA, Aleša ŠTEGERA i Mai URBAN, tłumaczy Miłosza BIEDRZYCKIEGO i Jakuba KORNHAUSERA oraz prowadzącego Grzegorza JANKOWICZA. Dwie godziny później – o 16:00 – pierwsze tegoroczne wydarzenie z cyklu Muzyka słowa z indywidualnymi czytaniami i muzyką Huberta ZEMLERA graną na żywo. Lista obecności to: Miron BIAŁOSZEWSKI (reprezentowany przez Jakuba PSZONIAKA), Tomek GROMADKA, Katarzyna JAKUBIAK, Maria KRZYWDA, Philip LARKIN (Jacek DEHNEL), Marcin MOKRY.
Finał tego dnia w RCK o godzinie 18:00 to światowa premiera książki Nicka Cave’a i Seána O’Hagana Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia w przekładzie Tadeusza Sławka z rozmowami online z Seánem O’HaganEM i Francisem BICKMORE’Em oraz czytaniem Nicka Cave’a na ekranie, poprowadzone przez dziennikarkę Radia 357 Olę BUDKĘ. Posłuchamy też Pieśni torby na pawia i premierowej Rewolty w niebie przygotowanej przez Filipa Łobodzińskiego. Dzień zakończą w Hotelu Saltic o 21:30 Rozmowy na koniec – ponownie z bohaterkami i bohaterami wydarzeń kolejnego dnia, w tym Piotrem ŚLIWIŃSKIM (kuratorem projektu Romantyczność 2022) i Hubertem ZEMLEREM.
Sobotni poranek wygląda identycznie jak piątkowy. O 7:00 śniadania, o 8:00 Rozruch wyobraźni, o 9:00 zajęcia w Pracowniach. O 12:00 w RCK zaczną się czytania dedykowane Adamowi MICKIEWICZOWI, z udziałem: Miłosza BIEDRZYCKIEGO, Dariusza BUGALSKIEGO, Heleny BURDZIŃSKIEJ, Aleksandry BYRSKIEJ, Łukasza CABAJEWSKIEGO, Jacka DEHNELA, Michała DOMAGALSKIEGO, Janki HARASIMOWICZ, Anouk HERMAN, Aleksandry KASPRZAK, Katarzyny KLEIN, Adriana KORLACKIEGO, Jakuba KORNHAUSERA, Mari KRZYWDY, Jakuba KURZYŃSKIEGO, Natalii MALEK, Joanny MUELLER, Katarzyny OŻGO, Zofii PACZEŚNEJ, Jakuba PSZONIAKA, Natalii ROGUZ, Joanny ROSZAK, Karoliny SAŁDECKIEJ, Katarzyny SZAULIŃSKIEJ, Daniela TAMKUNA, Antoniny TOSIEK i Marcina WILKOWSKIEGO.
To będzie też wielki finał piątej edycji konkursu na Wiersze i opowiadania doraźne. Poznamy również laureatkę lub laureata nowej nagrody literackiej Koło brzegu poezji i prozy, przyznawanej przez kołobrzeską młodzież za najlepszy wiersz lub opowiadanie z festiwalowej książki. Po dużych emocjach przyjdzie czas na jeszcze większe emocje. Już o 14:00 trzecia odsłona Nowego europejskiego kanonu literackiego. Tym razem z udziałem prozaiczek: Bérengère COURNUT, Najat EL HACHMI i Hałyny KRUK. Spotkanie to poprowadzi Inga IWASIÓW. O 16:00 natomiast Muzyka słowa z książkami Krzysztofa CHRONOWSKIEGO, Henriego MICHAUX (Jakub KORNHAUSER), Laury OSIŃSKIEJ (Anna ADAMOWICZ), Julka ROSIŃSKIEGO, Karoliny SAŁDECKIEJ i Przemysława SUCHANECKIEGO.
Jedenastym i ostatnim wydarzeniem w Regionalnym Centrum Kultury będzie spotkanie z jedną z najważniejszych koreańskich autorek Kim YIDEUM oraz tłumaczem jej cenionej na całym świecie Histerii – Lynnem SUHEM. To wyjątkowe wydarzenie poprowadzi Katarzyna JAKUBIAK. Początek w sobotę o godzinie 18:00. Finał tegorocznego TransPortu Literackiego 27 to koncert Huberta ZEMLERA w festiwalowym namiocie w Hotelu Saltic zaplanowany na godzinę 21:00. To już wieloletnia tradycyjna imprezy, ze zamyka ją występ tego muzyka, który oprawiał czytania wszystkich autorek i autorów. Najwybitniejszy dzisiaj polski perkusista zaprezentuje w całości wydaną niedawno płytę Drut.
Niedziela to powolne wyhamowanie z literackiego Transu. Po raz trzeci odbędzie się Rozruch wyobraźni, który stanowi ostatnią okazję do wizyty nad morzem. O 9:00 zaczną się finałowe sesje zajęć w Pracowniach, będące okazją do podsumowań. Przez trzy festiwalowe dni zajęcia prowadzić będą: dla księgarzy – Dariusz BUGALSKI, Natalia MALEK, Małgorzata NAROŻNA, Katarzyna STOPARCZYK, Aleš ŠTEGER, Marek VADAS, dla czytelników: m.in. Ola BUDKA, Inga IWASIÓW, Barbara PIEGDOŃ-ADAMCZYK i Piotr ŚLIWIŃSKI, a dla tłumaczy – Miłosz BIEDRZYCKI, Filip ŁOBODZIŃSKI oraz Bohdana ZADURA.
W południe – ostatnie pożegnania i powroty do domów. Festiwalem żyć będziemy jeszcze przez kilka dni. Tradycyjnie już wieczorem w niedzielę pojawią się pierwsze filmy z wydarzeń oraz zdjęcia, które sukcesywnie będą udostępniane na stronach Biura Literackiego. Rozsyłane będą ankiety, które jak co roku są okazją do wyrażenia opinii o festiwalu. Pojawią się przedruki recenzji i relacji. A 5 października o 20:00 w specjalnym odcinku Strony A, strony B – podsumowanie tegorocznej edycji, w którym każdy będzie mógł zabrać głos. Dowiemy się, czy festiwal sprawdził się w nowym miejscu, które książki były najczęściej kupowane w festiwalowym sklepiku, które wydarzenie zostało najwyżej ocenione. Będzie się działo!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego