TransPort Literacki 27: Przystanek po przystanku

Już jutro począ­tek wycze­ki­wa­ne­go od poło­wy maja Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go 27. Wte­dy to został ogło­szo­ny pro­gram festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­ry z led­wie kil­ko­ma drob­ny­mi per­so­nal­ny­mi zmia­na­mi, nie­ma­ją­cy­mi wpły­wu na głów­ne wyda­rze­nia, zosta­nie zre­ali­zo­wa­ny w czte­ry kolej­ne dni w Koło­brze­gu. Oto jak pre­zen­tu­je się tego­rocz­ny roz­kład jaz­dy przy­sta­nek po przy­stan­ku.

 

 

Już jutro począ­tek wycze­ki­wa­ne­go od poło­wy maja Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go 27. Wte­dy to został ogło­szo­ny pro­gram festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­ry z led­wie kil­ko­ma drob­ny­mi per­so­nal­ny­mi zmia­na­mi, nie­ma­ją­cy­mi wpły­wu na głów­ne wyda­rze­nia, zosta­nie zre­ali­zo­wa­ny w czte­ry kolej­ne dni w Koło­brze­gu. Posze­rzo­na o Trans nazwa naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce zwia­stu­je bar­dzo atrak­cyj­ny pro­gram, któ­ry zain­au­gu­ru­ją w czwar­tek o 17:00 spo­tka­nia zapo­znaw­cze w dwu­dzie­stu jeden tego­rocz­nych Pra­cow­niach – czy­tel­ni­czych, księ­gar­skich, lite­rac­kich i prze­kła­do­wych. To spo­tka­nie odbę­dzie się na ple­ne­ro­wej sce­nie RCK, gdzie zosta­ną dowie­zie­ni uczest­ni­cy z Hote­lu Sal­tic w Grzy­bo­wie, któ­ry jest tego­rocz­ną bazą noc­le­go­wą.

 

Zaraz po tym spo­tka­niu cała festi­wa­lo­wa rodzi­na (w tym roku to bli­sko trzy­sta pięć­dzie­siąt osób) weź­mie udział w otwar­ciu Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go. Zain­au­gu­ru­je go zwią­za­ny od lat z festi­wa­lem pro­fe­sor Tade­usz Sła­wek, któ­ry wraz z Bog­da­nem Mizer­skim i Huber­tem ZEMLEREM – auto­rem muzycz­nej opra­wy festi­wa­lu – wyko­na esej o zna­cze­niu sło­wa Trans. Ofi­cjal­ne­go otwar­cia festi­wa­lu doko­na­ją Pre­zy­dent Mia­sta Koło­brzeg Anna Miecz­kow­ska, Mar­sza­łek Woje­wódz­twa Zachod­nio­po­mor­skie­go Olgierd Geble­wicz, Dyrek­tor Regio­nal­ne­go Cen­trum Kul­tu­ry w Koło­brze­gu Tade­usz Kie­lar oraz Dyrek­tor Biu­ra Lite­rac­kie­go i festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27 Artur Bursz­ta. Esej i ofi­cjal­ne otwar­cie zamkną się w trzy­dzie­stu minu­tach.

 

Wyda­rze­nie to płyn­nie, bez prze­rwy, przej­dzie w pre­zen­ta­cję 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, Piszą, więc żyją. Sto pierw­szych dni woj­ny oraz Histo­rii kul­tu­ry począt­ku stu­le­cia i inne wier­sze – trzech spe­cjal­nie przy­go­to­wa­nych na tę oka­zję ksią­żek – z udzia­łem na żywo Ołek­san­dra IRWANCIA, Hały­ny KRUK i Boh­da­na ZADURY oraz Ser­hi­ja ŻADANA w for­mie onli­ne. Całość popro­wa­dzi Dariusz BUGALSKI. Oko­ło godzi­ny 20:00 zosta­ną pod­sta­wio­ne festi­wa­lo­we auto­bu­sy, któ­re prze­wio­zą wszyst­kich uczest­ni­ków na kola­cję do Hote­lu Sal­tic. Tam w festi­wa­lo­wym namio­cie o 21:30 Anto­ni­na Tosiek i Jakub Skur­tys popro­wa­dzą Roz­mo­wy na koniec z udzia­łem kra­jo­wych auto­rek i auto­rów, któ­rych zoba­czy­my kolej­ne­go dnia na sce­nie RCK.

 

Piąt­ko­wy pora­nek to Roz­ruch wyobraź­ni zapla­no­wa­ny już na godzi­nę 8:00. Taniec na pla­ży – roz­ruch tanecz­ny z ele­men­ta­mi roz­cią­ga­nia i jogi – zosta­nie popro­wa­dzo­ny przez Kami­la Czar­nec­kie­go. Jaz­da na rowe­rze odbę­dzie się z Jaku­bem Korn­hau­se­rem. W pla­nach – zwie­dza­nie oko­li­cy. Joga w Grzy­bo­wie – medy­ta­cja z poezją na pla­ży – zosta­nie popro­wa­dzo­na przez Joan­nę Roszak. Całość dopeł­ni Nor­dic wal­king – spa­ce­ry po pla­ży i oko­licz­nych leśnych szla­kach. Po śnia­da­niu, któ­re roz­pocz­nie się o godzi­nie 7:00, począ­tek piąt­ko­wych zajęć w Pra­cow­niach. Tym razem już w apar­ta­men­tach i róż­nych zaka­mar­kach Hote­lu Sal­tic, któ­re zdo­ła­ły pomie­ścić aż ćwierć tysią­ca osób zakwa­li­fi­ko­wa­nych do fina­łów pro­jek­tów oraz zapro­szo­nych do udzia­łu w zaję­ciach.

 

Rów­no­le­gle z Pra­cow­nia­mi w RCK o 10:00 odbę­dzie się spe­cjal­ne wyda­rze­nie dla dzie­ci z koło­brze­skich szkół pod­sta­wo­wych. Będzie to pre­zen­ta­cja „Uciecz­ki” Mar­ka Vada­sa z udzia­łem Kata­rzy­ny STOPARCZYK oraz Kon­ra­da PAWICKIEGO. To jedy­ne wyda­rze­nie festi­wa­lu, któ­re pokry­wa się w cza­sie z inny­mi punk­ta­mi pro­gra­mu. O godzi­nie 11:15 roz­pocz­nie się trans­por­to­wa­nie uczest­ni­ków festi­wa­lu do RCK na czte­ry kolej­ne wyda­rze­nia festi­wa­lo­we. O 12:00 Nowe poetyc­kie i pro­za­tor­skie gło­sy z Pol­ski. W tym roku to aż dwa­na­ścio­ro poetek i poetów, pro­za­iczek i pro­za­ików: Iwo­na BASSA, Alek­san­dra BYRSKA, Bar­ba­ra FRĄCZYK, Bar­tosz HORYZA, Zofia KILJAŃSKA, Szy­mon KOWALSKI, Mirek KULISZ, Patryk KULPA, Patrick LEFTWICH, Ola LEWANDOWSKA, Mar­ta LIPOWICZ i Ali­cja SAWICKA.

 

Godzi­na 14:00 to dru­gie po pre­zen­ta­cji Uciecz­ki wyda­rze­nie z cyklu Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki. Tym razem poetyc­kie: z udzia­łem Clau­diu KOMARTINA, Ale­ša ŠTEGERA i Mai URBAN, tłu­ma­czy Miło­sza BIEDRZYCKIEGO i Jaku­ba KORNHAUSERA oraz pro­wa­dzą­ce­go Grze­go­rza JANKOWICZA. Dwie godzi­ny póź­niej – o 16:00 – pierw­sze tego­rocz­ne wyda­rze­nie z cyklu Muzy­ka sło­wa z indy­wi­du­al­ny­mi czy­ta­nia­mi i muzy­ką Huber­ta ZEMLERA gra­ną na żywo. Lista obec­no­ści to: Miron BIAŁOSZEWSKI (repre­zen­to­wa­ny przez Jaku­ba PSZONIAKA), Tomek GROMADKA, Kata­rzy­na JAKUBIAK, Maria KRZYWDA, Phi­lip LARKIN (Jacek DEHNEL), Mar­cin MOKRY.

 

Finał tego dnia w RCK o godzi­nie 18:00 to świa­to­wa pre­mie­ra książ­ki Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia w prze­kła­dzie Tade­usza Sław­ka z roz­mo­wa­mi onli­ne z Seánem O’HaganEM i Fran­ci­sem BICKMORE’Em oraz czy­ta­niem Nic­ka Cave’a na ekra­nie, popro­wa­dzo­ne przez dzien­ni­kar­kę Radia 357 Olę BUDKĘ. Posłu­cha­my też Pie­śni tor­by na pawia i pre­mie­ro­wej Rewol­ty w nie­bie przy­go­to­wa­nej przez Fili­pa Łobo­dziń­skie­go. Dzień zakoń­czą w Hote­lu Sal­tic o 21:30 Roz­mo­wy na koniec – ponow­nie z boha­ter­ka­mi i boha­te­ra­mi wyda­rzeń kolej­ne­go dnia, w tym Pio­trem ŚLIWIŃSKIM (kura­to­rem pro­jek­tu Roman­tycz­ność 2022) i Huber­tem ZEMLEREM.

 

Sobot­ni pora­nek wyglą­da iden­tycz­nie jak piąt­ko­wy. O 7:00 śnia­da­nia, o 8:00 Roz­ruch wyobraź­ni, o 9:00 zaję­cia w Pra­cow­niach. O 12:00 w RCK zaczną się czy­ta­nia dedy­ko­wa­ne Ada­mo­wi MICKIEWICZOWI, z udzia­łem: Miło­sza BIEDRZYCKIEGO, Dariu­sza BUGALSKIEGO, Hele­ny BURDZIŃSKIEJ, Alek­san­dry BYRSKIEJ, Łuka­sza CABAJEWSKIEGO, Jac­ka DEHNELA, Micha­ła DOMAGALSKIEGO, Jan­ki HARASIMOWICZ, Ano­uk HERMAN, Alek­san­dry KASPRZAK, Kata­rzy­ny KLEIN, Adria­na KORLACKIEGO, Jaku­ba KORNHAUSERA, Mari KRZYWDY, Jaku­ba KURZYŃSKIEGO, Nata­lii MALEK, Joan­ny MUELLER, Kata­rzy­ny OŻGO, Zofii PACZEŚNEJ, Jaku­ba PSZONIAKA, Nata­lii ROGUZ, Joan­ny ROSZAK, Karo­li­ny SAŁDECKIEJ, Kata­rzy­ny SZAULIŃSKIEJ, Danie­la TAMKUNA, Anto­ni­ny TOSIEK i Mar­ci­na WILKOWSKIEGO.

 

To będzie też wiel­ki finał pią­tej edy­cji kon­kur­su na Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne. Pozna­my rów­nież lau­re­at­kę lub lau­re­ata nowej nagro­dy lite­rac­kiej Koło brze­gu poezji i pro­zy, przy­zna­wa­nej przez koło­brze­ską mło­dzież za naj­lep­szy wiersz lub opo­wia­da­nie z festi­wa­lo­wej książ­ki. Po dużych emo­cjach przyj­dzie czas na jesz­cze więk­sze emo­cje. Już o 14:00 trze­cia odsło­na Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­go. Tym razem z udzia­łem pro­za­iczek: Béren­gère COURNUT, Najat EL HACHMI i Hały­ny KRUK. Spo­tka­nie to popro­wa­dzi Inga IWASIÓW. O 16:00 nato­miast Muzy­ka sło­wa z książ­ka­mi Krzysz­to­fa CHRONOWSKIEGO, Hen­rie­go MICHAUX (Jakub KORNHAUSER), Lau­ry OSIŃSKIEJ (Anna ADAMOWICZ), Jul­ka ROSIŃSKIEGO, Karo­li­ny SAŁDECKIEJ i Prze­my­sła­wa SUCHANECKIEGO.

 

Jede­na­stym i ostat­nim wyda­rze­niem w Regio­nal­nym Cen­trum Kul­tu­ry będzie spo­tka­nie z jed­ną z naj­waż­niej­szych kore­ań­skich auto­rek Kim YIDEUM oraz tłu­ma­czem jej cenio­nej na całym świe­cie Histe­rii – Lyn­nem SUHEM. To wyjąt­ko­we wyda­rze­nie popro­wa­dzi Kata­rzy­na JAKUBIAK. Począ­tek w sobo­tę o godzi­nie 18:00. Finał tego­rocz­ne­go Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go 27 to kon­cert Huber­ta ZEMLERA w festi­wa­lo­wym namio­cie w Hote­lu Sal­tic zapla­no­wa­ny na godzi­nę 21:00. To już wie­lo­let­nia tra­dy­cyj­na impre­zy, ze zamy­ka ją występ tego muzy­ka, któ­ry opra­wiał czy­ta­nia wszyst­kich auto­rek i auto­rów. Naj­wy­bit­niej­szy dzi­siaj pol­ski per­ku­si­sta zapre­zen­tu­je w cało­ści wyda­ną nie­daw­no pły­tę Drut.

Nie­dzie­la to powol­ne wyha­mo­wa­nie z lite­rac­kie­go Transu. Po raz trze­ci odbę­dzie się Roz­ruch wyobraź­ni, któ­ry sta­no­wi ostat­nią oka­zję do wizy­ty nad morzem. O 9:00 zaczną się fina­ło­we sesje zajęć w Pra­cow­niach, będą­ce oka­zją do pod­su­mo­wań. Przez trzy festi­wa­lo­we dni zaję­cia pro­wa­dzić będą: dla księ­ga­rzy – Dariusz BUGALSKI, Nata­lia MALEK, Mał­go­rza­ta NAROŻNA, Kata­rzy­na STOPARCZYK, Aleš ŠTEGER, Marek VADAS, dla czy­tel­ni­ków: m.in. Ola BUDKA, Inga IWASIÓW, Bar­ba­ra PIEGDOŃ-ADAMCZYK i Piotr ŚLIWIŃSKI, a dla tłu­ma­czy – Miłosz BIEDRZYCKI, Filip ŁOBODZIŃSKI oraz Boh­da­na ZADURA.

 

W połu­dnie – ostat­nie poże­gna­nia i powro­ty do domów. Festi­wa­lem żyć będzie­my jesz­cze przez kil­ka dni. Tra­dy­cyj­nie już wie­czo­rem w nie­dzie­lę poja­wią się pierw­sze fil­my z wyda­rzeń oraz zdję­cia, któ­re suk­ce­syw­nie będą udo­stęp­nia­ne na stro­nach Biu­ra Lite­rac­kie­go. Roz­sy­ła­ne będą ankie­ty, któ­re jak co roku są oka­zją do wyra­że­nia opi­nii o festi­wa­lu. Poja­wią się prze­dru­ki recen­zji i rela­cji. A 5 paź­dzier­ni­ka o 20:00 w spe­cjal­nym odcin­ku Stro­ny A, stro­ny B – pod­su­mo­wa­nie tego­rocz­nej edy­cji, w któ­rym każ­dy będzie mógł zabrać głos. Dowie­my się, czy festi­wal spraw­dził się w nowym miej­scu, któ­re książ­ki były naj­czę­ściej kupo­wa­ne w festi­wa­lo­wym skle­pi­ku, któ­re wyda­rze­nie zosta­ło naj­wy­żej oce­nio­ne. Będzie się dzia­ło!

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go

 

Inne wiadomości z kategorii