TransPort Literacki 28: Magik
Biuro Literackie zaprasza na spotkanie poświęcone twórczości Piotra Magika Łuszcza z okazji wydania książki Excalibur. Gośćmi Filipa Łobodzińskiego będą: syn artysty Filip FEJZJESTM Łuszcz, a także Marcin Jurzysta, Arkadiusz Wilman oraz Hirek Wrona.
Pamiętny ostatni publiczny występ Kory poprowadzony przez Olgę Tokarczuk, który miał miejsce na festiwalu Biura Literackiego w 2017 roku, to jedno z wydarzeń w ramach cyklu „Piosenki na papierze”, towarzyszącego Portom, Stacjom i TransPortom już od kilku lat. W tym roku w Kołobrzegu 22 września o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości Piotra Magika Łuszcza z okazji wydania książki Excalibur. Gośćmi Filipa Łobodzińskiego będą: syn artysty Filip FEJZJESTM Łuszcz, a także Marcin Jurzysta, Arkadiusz Wilman oraz Hirek Wrona. Wstęp na wydarzenie w Regionalnym Centrum Kultury jest bezpłatny.
Excalibur to pierwsza tego typu publikacja z utworami współtwórcy Kalibra 44 i Paktofoniki, który od ponad dwóch dekad jest ikoną nie tylko polskiego hip-hopu, ale też całej współczesnej kultury. Marcin Jurzysta poprzez wybór i sugestywny układ tekstów, ale też obszerne posłowie pokazuje Magika jako świetnego poetę, mistrzowsko operującego rytmem, rymem, wyrafinowanymi środkami stylistycznymi, niestroniącego od buntu, ironii i krytycznego komentarza do świata, a zarazem niebojącego się liryzmu. Piotr Łuszcz okazuje się autorem zarówno utworów wizyjnych czy psychodelicznych, jak i współczesnych quasi-moralitetów.
„Postrzegając teksty Piotra jako prawdziwą poezję właśnie, już kilka lat temu pomyślałem o tym, że warto wyciągnąć je z ich muzycznej otoczki, pochylić się nad nimi, tak jak się to robi z wierszami, ułożyć z nich pewną opowieść i tym samym pokazać ‘Magika’ jako jednego z ciekawszych polskich poetów tworzących po 1989 roku. Im częściej czyniłem wyprawy do Katowic i Mikołowa, im częściej patrzyłem na zdjęcia, które w czasie tych wypraw robił mój brat, i im dłużej czytałem teksty Piotra, tym bardziej wiedziałem, że taka książka musiała powstać” – pisze w posłowiu do „Excalibura” Marcin Jurzysta.
W ramach cyklu „Piosenki na papierze” na festiwalu prezentowane były już teksty: Fisza, Grabaża, Lecha Janerki, Kory oraz Nicka Cave’a. Biuro Literackie opublikowało też teksty zebrane Grzegorza Ciechowskiego. Inne książki muzyków przygotowane na najstarszy festiwal literacki w Polsce to: Język przyszłości Laurie Anderson (która gościła na festiwalu w 2012 roku); Pieśń torby na pawia, Rewolta w niebie oraz Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Nicka Cave’a; Duszny kraj, Tarantula i Przekraczam Rubikon Boba Dylana; Przestworzone rzeczy Johna Lennona; Tańczę boso i Nie gódź się Patti Smith.
Realizacja festiwalu TransPort Literacki 28 możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Kołobrzeg, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Imprezę wspierają kołobrzeskie firmy i instytucje: Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta, Baltic Plaza Hotel, Coffeedesk, Pufa Design i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Posłuchaj 83. odcinka cyklu „Strona A, strona B”
Odwiedź festiwalową stronę
Dołącz do TransPortowej grupy
Posłuchaj, jak ubiegłoroczną edycję festiwalu oceniły uczestniczące w nim osoby
Poznaj opinie, które zebrała pierwsza kołobrzeska edycja festiwalu