TransPort Literacki 28: Magik

Biu­ro Lite­rac­kie zapra­sza na spo­tka­nie poświę­co­ne twór­czo­ści Pio­tra Magi­ka Łusz­cza z oka­zji wyda­nia książ­ki Exca­li­bur. Gość­mi Fili­pa Łobo­dziń­skie­go będą: syn arty­sty Filip FEJZJESTM Łuszcz, a tak­że Mar­cin Jurzy­sta, Arka­diusz Wil­man oraz Hirek Wro­na.

 

 

Pamięt­ny ostat­ni publicz­ny występ Kory popro­wa­dzo­ny przez Olgę Tokar­czuk, któ­ry miał miej­sce na festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go w 2017 roku, to jed­no z wyda­rzeń w ramach cyklu „Pio­sen­ki na papie­rze”, towa­rzy­szą­ce­go Por­tom, Sta­cjom i Trans­Por­tom już od kil­ku lat. W tym roku w Koło­brze­gu 22 wrze­śnia o godzi­nie 18:00 odbę­dzie się spo­tka­nie poświę­co­ne twór­czo­ści Pio­tra Magi­ka Łusz­cza z oka­zji wyda­nia książ­ki Exca­li­bur. Gość­mi Fili­pa Łobo­dziń­skie­go będą: syn arty­sty Filip FEJZJESTM Łuszcz, a tak­że Mar­cin Jurzy­sta, Arka­diusz Wil­man oraz Hirek Wro­na. Wstęp na wyda­rze­nie w Regio­nal­nym Cen­trum Kul­tu­ry jest bez­płat­ny.

 

Exca­li­bur to pierw­sza tego typu publi­ka­cja z utwo­ra­mi współ­twór­cy Kali­bra 44 i Pak­to­fo­ni­ki, któ­ry od ponad dwóch dekad jest iko­ną nie tyl­ko pol­skie­go hip-hopu, ale też całej współ­cze­snej kul­tu­ry. Mar­cin Jurzy­sta poprzez wybór i suge­styw­ny układ tek­stów, ale też obszer­ne posło­wie poka­zu­je Magi­ka jako świet­ne­go poetę, mistrzow­sko ope­ru­ją­ce­go ryt­mem, rymem, wyra­fi­no­wa­ny­mi środ­ka­mi sty­li­stycz­ny­mi, nie­stro­nią­ce­go od bun­tu, iro­nii i kry­tycz­ne­go komen­ta­rza do świa­ta, a zara­zem nie­bo­ją­ce­go się liry­zmu. Piotr Łuszcz oka­zu­je się auto­rem zarów­no utwo­rów wizyj­nych czy psy­cho­de­licz­nych, jak i współ­cze­snych quasi-mora­li­te­tów.

 

„Postrze­ga­jąc tek­sty Pio­tra jako praw­dzi­wą poezję wła­śnie, już kil­ka lat temu pomy­śla­łem o tym, że war­to wycią­gnąć je z ich muzycz­nej otocz­ki, pochy­lić się nad nimi, tak jak się to robi z wier­sza­mi, uło­żyć z nich pew­ną opo­wieść i tym samym poka­zać ‘Magi­ka’ jako jed­ne­go z cie­kaw­szych pol­skich poetów two­rzą­cych po 1989 roku. Im czę­ściej czy­ni­łem wypra­wy do Kato­wic i Miko­ło­wa, im czę­ściej patrzy­łem na zdję­cia, któ­re w cza­sie tych wypraw robił mój brat, i im dłu­żej czy­ta­łem tek­sty Pio­tra, tym bar­dziej wie­dzia­łem, że taka książ­ka musia­ła powstać” – pisze w posło­wiu do „Exca­li­bu­ra” Mar­cin Jurzy­sta.

 

W ramach cyklu „Pio­sen­ki na papie­rze” na festi­wa­lu pre­zen­to­wa­ne były już tek­sty: Fisza, Gra­ba­ża, Lecha Janer­ki, Kory oraz Nic­ka Cave’a. Biu­ro Lite­rac­kie opu­bli­ko­wa­ło też tek­sty zebra­ne Grze­go­rza Cie­chow­skie­go. Inne książ­ki muzy­ków przy­go­to­wa­ne na naj­star­szy festi­wal lite­rac­ki w Pol­sce to: Język przy­szło­ści Lau­rie Ander­son (któ­ra gości­ła na festi­wa­lu w 2012 roku); Pieśń tor­by na pawia, Rewol­ta w nie­bie oraz Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia Nic­ka Cave’a; Dusz­ny kraj, Taran­tu­la i Prze­kra­czam Rubi­kon Boba Dyla­na; Prze­stwo­rzo­ne rze­czy Joh­na Len­no­na; Tań­czę boso i Nie gódź się Pat­ti Smith.

 

Reali­za­cja festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28 moż­li­wa jest dzię­ki wspar­ciu finan­so­we­mu Mia­sta Koło­brzeg, Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go Woje­wódz­twa Zachod­nio­po­mor­skie­go, Komi­sji Euro­pej­skiej w ramach pro­gra­mu Kre­atyw­na Euro­pa, Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go. Impre­zę wspie­ra­ją koło­brze­skie fir­my i insty­tu­cje: Regio­nal­ne Cen­trum Kul­tu­ry im. Zbi­gnie­wa Her­ber­ta, Bal­tic Pla­za Hotel, Cof­fe­edesk, Pufa Design i Pol­skie Sto­wa­rzy­sze­nie na Rzecz Osób z Nie­peł­no­spraw­no­ścią Inte­lek­tu­al­ną.

 

 

Posłu­chaj 83. odcin­ka cyklu „Stro­na A, stro­na B”

Odwiedź festi­wa­lo­wą stro­nę

Dołącz do Trans­Por­to­wej gru­py

Zobacz festi­wa­lo­wy spot

Posłu­chaj, jak ubie­gło­rocz­ną edy­cję festi­wa­lu oce­ni­ły uczest­ni­czą­ce w nim oso­by

Poznaj opi­nie, któ­re zebra­ła pierw­sza koło­brze­ska edy­cja festi­wa­lu

 

Inne wiadomości z kategorii