TransPort Literacki 28: Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski

22 wrze­śnia o godzi­nie 12:30 czy­ta­nie wier­szy i próz z alma­na­chu Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022 otwo­rzy tego­rocz­ny Trans­Port Lite­rac­ki 28. Zapre­zen­to­wa­ne zosta­ną nagro­dzo­ne zesta­wy poetyc­kie i pro­za­tor­skie: Mar­ci­na Czer­niaw­skie­go, Aga­ty Dycz­ko, Miło­sza Fle­sza­ra, Jaku­ba Gra­bia­ka, Jaku­ba Gut­kow­skie­go, Karo­li­ny Kra­sny, Joan­ny Łępic­kiej, Ewy Ton­dys-Koh­mann, Łuka­sza Woj­ty­ski oraz Ame­lii Żyw­czak.

 

 

22 wrze­śnia o godzi­nie 12:30 czy­ta­nie wier­szy i próz z alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022 otwo­rzy tego­rocz­ny Trans­Port Lite­rac­ki 28. Przed festi­wa­lo­wą publicz­no­ścią zapre­zen­tu­ją się: Mar­cin Czer­niaw­ski (Łobu­zy), Aga­ta Dycz­ko (żuko­wo), Miłosz Fle­szar (sek­stans), Jakub Gra­biak (Ludzie w stra­żac­kich kaskach mają dzi­siaj wol­ne), Jakub Gut­kow­ski (live­stre­am), Karo­li­na Kra­sny (Love song), Joan­na Łępic­kA (Pró­ba wier­sza), Ewa Ton­dys-Koh­mann (Nie nazy­waj­my tego po imie­niu), Łukasz Wojtysk0 (Oki to pa) oraz Ame­lia Żyw­czak (mię­dzy­mia­sto­wie). Autor­kom i auto­rom towa­rzy­szyć będzie Resi­na.

 

Tego­rocz­ny alma­nach w spo­sób dobit­ny poka­zu­je, jak roz­ma­icie naj­now­sza lite­ra­tu­ra prze­kra­cza gra­ni­ce: gatun­ko­we, for­mal­ne, oby­cza­jo­we itd. Dzie­ła pro­za­tor­skie prze­cho­dzą tu swo­bod­nie w naj­czyst­szą poezję, a wer­sy są roz­sa­dza­ne i prze­kształ­ca­ne we frag­men­ty „rów­ne z pra­wej”. W tek­stach mło­dych auto­rek i auto­rów zazna­cza­ją się wraż­li­wość na krzyw­dy wszyst­kich istot, opty­ka rów­no­ścio­wa, kry­tycz­na per­spek­ty­wa reje­stru­ją­ca zmia­ny w świe­cie, a przy tym nie­sa­mo­wi­te wyczu­le­nie języ­ko­we.

 

Feno­men Poło­wu pole­ga na dobrze dopra­co­wa­nej, kil­ku­eta­po­wej for­mu­le. Z puli nade­sła­nych zgło­szeń (w tym roku było to 319 debiu­tanc­kich ksią­żek) gro­no redak­cyj­ne i redak­to­rzy-men­to­rzy czu­wa­ją­cy mery­to­rycz­nie nad daną edy­cją wybie­ra­ją naj­cie­kaw­sze pro­po­zy­cje, a ich auto­rzy i autor­ki zapra­sza­ni są do indy­wi­du­al­nej pra­cy. Jej pierw­szy etap odby­wa się w try­bie onli­ne – zarów­no w for­mie indy­wi­du­al­nych kon­sul­ta­cji czy spo­tkań w pod­gru­pach, jak i wspól­nej pra­cy nad tek­sta­mi, a zwień­cze­niem tego pro­ce­su są czte­ro­dnio­we warsz­ta­ty reali­zo­wa­ne w ramach mię­dzy­na­ro­do­we­go Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go.

 

Zaję­cia sta­ją się oka­zją do lep­sze­go pozna­nia debiu­tan­tów i ich warsz­ta­tu, dają też twór­com moż­li­wość indy­wi­du­al­nej współ­pra­cy z redak­to­ra­mi oraz pozwa­la­ją na wza­jem­ną oce­nę ksią­żek, dzię­ki cze­mu osta­tecz­ne decy­zje doty­czą­ce wybo­ru lau­re­atów są trans­pa­rent­ne. Z gro­na uczest­ni­ków zosta­je wybra­na gru­pa lau­re­atek i lau­re­atów, z któ­ry­mi pod­pi­sy­wa­ne są umo­wy na wyda­nie debiu­tanc­kiej książ­ki. Zanim to nastą­pi, pro­wa­dzo­na jest z nimi kil­ku­mie­sięcz­na pra­ca redak­cyj­na, autor­ki i auto­rzy pre­zen­to­wa­ni są w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka i czy­ta­ją na sce­nie pod­czas kolej­nej edy­cji festi­wa­lu.

 

Tego­rocz­ny alma­nach to już dwu­na­sta zbior­cza publi­ka­cja w histo­rii pro­jek­tu. Wcze­śniej przez kil­ka lat uka­zy­wa­ły się arku­sze lau­re­atek i lau­re­atów Poło­wu, wśród któ­rych zna­leź­li się m.in.: Mar­ty­na Buli­żań­ska, Sła­wo­mir Elsner, Rafał Gawin, Łukasz Jarosz, Szcze­pan Kopyt, Dawid Kuja­wa, Nina Manel, Dawid Mate­usz, Bar­tosz Sadul­ski, Szy­mon Słom­czyń­ski, Mar­ta Stach­nia­łek, Kata­rzy­na Szau­liń­ska, Kata­rzy­na Szwe­da, Julia Szy­cho­wiak, Jakub Pszo­niak, Jan Rojew­ski, Anto­ni­na Tosiek i Alek­san­der Tro­ja­now­ski. Książ­ce towa­rzy­szą lau­da­cje Alek­san­dry Grzem­skiej, Ada­ma Kacza­now­skie­go i Jaku­ba Skur­ty­sa.

 

Reali­za­cja festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28 moż­li­wa jest dzię­ki wspar­ciu finan­so­we­mu Mia­sta Koło­brzeg, Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go Woje­wódz­twa Zachod­nio­po­mor­skie­go, Komi­sji Euro­pej­skiej w ramach pro­gra­mu Kre­atyw­na Euro­pa oraz Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go. Impre­zę wspie­ra­ją koło­brze­skie fir­my i insty­tu­cje: Regio­nal­ne Cen­trum Kul­tu­ry im. Zbi­gnie­wa Her­ber­ta, Bal­tic Pla­za Hotel, Cof­fe­edesk, Pufa Design i Pol­skie Sto­wa­rzy­sze­nie na Rzecz Osób z Nie­peł­no­spraw­no­ścią Inte­lek­tu­al­ną.

 

 

Inne wiadomości z kategorii