TransPort Literacki 28: Przystanek po przystanku

Tego­rocz­ny Trans­Port Lite­rac­ki łączy w sobie dzia­ła­nia z wie­lu obsza­rów (lite­ra­tu­ra, gra­fi­ka użyt­ko­wa, film, komiks, mul­ti­me­dia, muzy­ka, teatr i sce­no­gra­fia) i po raz dru­gi na czte­ry dni zale­je Koło­brzeg wyda­rze­nia­mi z udzia­łem bli­sko sie­dem­dzie­siąt­ki arty­stek i arty­stów z dzie­się­ciu kra­jów. Tego­rocz­na – dwu­dzie­sta ósma – edy­cja liczy bli­sko sto pięć­dzie­siąt punk­tów pro­gra­mu, co czy­ni ją naj­bar­dziej roz­bu­do­wa­ną wer­sją w histo­rii impre­zy. Oto pre­zen­ta­cja festi­wa­lo­wych wyda­rzeń godzi­na po godzi­nie, przy­sta­nek po przy­stan­ku.

 

 

Tego­rocz­ny Trans­Port Lite­rac­ki łączy w sobie dzia­ła­nia z wie­lu obsza­rów (lite­ra­tu­ra, gra­fi­ka użyt­ko­wa, film, komiks, mul­ti­me­dia, muzy­ka, teatr i sce­no­gra­fia) i po raz dru­gi na czte­ry dni zale­je Koło­brzeg wyda­rze­nia­mi z udzia­łem bli­sko sie­dem­dzie­siąt­ki arty­stek i arty­stów z dzie­się­ciu kra­jów. Tego­rocz­na – dwu­dzie­sta ósma – edy­cja liczy bli­sko sto pięć­dzie­siąt punk­tów pro­gra­mu, co czy­ni ją naj­bar­dziej roz­bu­do­wa­ną wer­sją w histo­rii impre­zy. Oto pre­zen­ta­cja festi­wa­lo­wych wyda­rzeń godzi­na po godzi­nie, przy­sta­nek po przy­stan­ku.

 

Począ­tek już w czwar­tek 21 wrze­śnia. Tym razem blok wyda­rzeń dla dzie­ci pod wspól­nym hasłem „Dzie­ciar­nia” odbę­dzie się pod nowym koło­brze­skim adre­sem kul­tu­ral­nym – w Biblio­te­ce Ogro­dy przy uli­cy Żół­kiew­skie­go 6. Jako pierw­sze o godzi­nie 12:00 przed festi­wa­lo­wą publicz­no­ścią zapre­zen­tu­ją się Joan­na ŁAŃCUCKA i Joan­na MUELLER, któ­re przed­sta­wią w for­mie teatrzy­ku kami­shi­bai baj­kę Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko. O 13:30 zaś – Vio­la i Nie­bie­ski Mat­tea BUSSOLI z udzia­łem auto­ra z Włoch w for­mie onli­ne oraz tłu­macz­ki Kata­rzy­ny SKÓRSKIEJ i z pro­wa­dze­niem Joan­ny ROSZAK.

 

Na godzi­nę 18:00 wyzna­czo­ny jest począ­tek zajęć w trzy­dzie­stu gru­pach tego­rocz­nych Pra­cow­ni, któ­re zosta­ły podzie­lo­ne na czte­ry kate­go­rie: pro­jek­ty wydaw­ni­cze, warsz­ta­to­we, prze­kła­do­we oraz edu­ka­cyj­ne i szko­le­nio­we. W pierw­szych trzech zapla­no­wa­no łącz­nie 104 spo­tka­nia, w czwar­tej gru­pie 19 indy­wi­du­al­nych wykła­dów, któ­re popro­wa­dzą m.in. Andrzej SOSNOWSKI, Kim HYESOON, Inga IWASIÓW, Prze­my­sław CZAPLIŃSKI, Jakub SKURTYS, Jerzy JARNIEWICZ i Bar­ba­ra PIEGDOŃ-ADAMCZYK.

 

Udział we wszyst­kich Pra­cow­niach weź­mie ponad 300 uczest­ni­czek i uczest­ni­ków, do pro­wa­dze­nia zosta­ło zaan­ga­żo­wa­nych aż 40 osób. Nowo­ścią są Pra­cow­nie szkol­na i nauczy­ciel­ska oraz dzien­ni­kar­ska prze­zna­czo­ne dla spo­łecz­no­ści szkol­nych z Koło­brze­gu. Wśród osób pro­wa­dzą­cych są: Anna CIEPLAK, Eli­za KĄCKA, Bar­ba­ra KLICKA, Dawid KUJAWA, Grze­gorz OLSZAŃSKI, Edward PASEWICZ oraz Beata STASIŃSKA. W pią­tek, sobo­tę i nie­dzie­lę zaję­cia roz­po­czy­nać się będą o godzi­nie 9:00 i potrwa­ją do 11:00.

 

Po raz pierw­szy wszyst­kie oso­by – arty­ści i artyst­ki, uczest­ni­cy i uczest­nicz­ki Pra­cow­ni oraz publicz­ność – spo­tka­ją się o godzi­nie 21:00 w sali na pią­tym pię­trze (z wido­kiem na pano­ra­mę obrze­ży zachod­niej czę­ści Koło­brze­gu) w hote­lu Bal­tic Pla­za na „Roz­mo­wach na koniec”. Wywia­dy z boha­ter­ka­mi i boha­te­ra­mi piąt­ko­wych wyda­rzeń popro­wa­dzą Jakub SKURTYS i Anto­ni­na TOSIEK. Po raz pierw­szy w histo­rii temu wyda­rze­niu towa­rzy­szyć będzie opra­wa muzycz­na, o któ­rą zadba Mate­usz RYCHLICKI.

 

Pro­gram pierw­szych „Roz­mów” przed­sta­wia się nastę­pu­ją­co. „Nowe poetyc­kie i pro­za­tor­skie gło­sy z Pol­ski” repre­zen­to­wać będą: Mar­cin CZERNIAWSKI, Aga­ta DYCZKO, Miłosz FLESZAR, Jakub GRABIAK, Jakub GUTKOWSKI, Karo­li­na KRASNY, Joan­na ŁĘPICKA, Ewa TONDYS-KOHMANN, Łukasz WOJTYSKO oraz Ame­lia ŻYWCZAK. Tłu­macz i tłu­macz­ki – Jacek GODEK, Kata­rzy­na SKÓRSKA i Elż­bie­ta SOBOLEWSKA – przy­bli­żą publicz­no­ści „Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki”. Spo­tka­my też autor­ki i auto­rów, któ­rzy następ­ne­go dnia wystą­pią na koło­brze­skiej sce­nie w cyklu „Muzy­ka sło­wa” – będą to: Iwo­na BASSA, Kac­per BARTCZAK, Karo­li­na KAPUSTA, Andrzej SOSNOWSKI oraz Kata­rzy­na SZWEDA.

 

To nie będzie koniec pierw­sze­go dnia festi­wa­lu. Dla wytrwa­łych w festi­wa­lo­wym klu­bie zosta­ło zapla­no­wa­ne After Par­ty, któ­re przy­go­to­wu­je Hirek WRONA. Cze­ka nas oglą­da­nie tele­dy­sków i słu­cha­nie płyt winy­lo­wych pod wspól­nym tytu­łem „Zaka­za­ne pio­sen­ki”. Po kil­ku godzi­nach snu już o 8:00 rano „Roz­ruch wyobraź­ni” – zaję­cia, któ­re mają pomóc dobrze wejść w dzień. Wśród nich „Joga z poezją”, któ­rą popro­wa­dzi Joan­na Roszak. O 9:00 począ­tek zajęć w Pra­cow­niach, a chwi­lę po 11:00 zbiór­ka przed wej­ściem do nowej czę­ści hote­lu i prze­jazd na ofi­cjal­ne otwar­cie festi­wa­lu.

 

Głów­ne festi­wa­lo­we wyda­rze­nia jak przed rokiem odby­wać się będą w Regio­nal­nym Cen­trum Kul­tu­ry przy uli­cy Sol­nej 1. Na począ­tek o 12:00 Jerzy JARNIEWICZ i pre­mie­ra ese­ju o zna­cze­niu sło­wa „port”. Ubie­gło­rocz­ne­mu lau­re­ato­wi Nagro­dy Nike będzie towa­rzy­szyć, podob­nie jak kolej­nym autor­kom i auto­rom, muzy­ka RESINY. Po „Ese­ju na począ­tek” ofi­cjal­nie otwo­rzy­my festi­wal w asy­ście spe­cjal­nych gości. Następ­nie płyn­nie przej­dzie­my do pierw­sze­go czy­ta­nia z muzy­ką – tra­dy­cyj­nie będą to „Nowe poetyc­kie i pro­za­tor­skie gło­sy z Pol­ski”.

 

Wier­sze i pro­zy z książ­ki „Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022” prze­czy­ta­ją: Mar­cin CZERNIAWSKI, Aga­ta DYCZKO, Miłosz FLESZAR, Jakub GRABIAK, Jakub GUTKOWSKI, Karo­li­na KRASNY, Joan­na ŁĘPICKA, Ewa TONDYS-KOHMANN, Łukasz WOJTYSKO, Ame­lia ŻYWCZAK. O godzi­nie 14:00 pierw­sze spo­tka­nie z „Nowym euro­pej­skim kano­nem lite­rac­kim”: czy­ta­nie z ksią­żek Tru­pi bieg, Świerzb, Emi­ly fore­ver oraz roz­mo­wa z udzia­łem Bene­de­ka TOTTHA, Fríðy ÍSBERG (onli­ne) i Marii Navar­ro SKARANGER. Pro­wa­dze­nie: Inga IWASIÓW.

 

Na godzi­nę 16:00 zosta­ło wyzna­czo­ne pierw­sze spo­tka­nie z „Muzy­ką sło­wa” z udzia­łem: Kac­pra BARTCZAKA, Iwo­ny BASSY, Karo­li­ny KAPUSTY, Andrze­ja SOSNOWSKIEGO i Kata­rzy­ny SZWEDY. Cze­ka­ją nas czy­ta­nia z ksią­żek: Czas kom­post, Głod­ni, fuzja bor­do, Taxi oraz zemla vul­ga­ris. Finał wyda­rzeń tego dnia w RCK to czy­ta­nie z książ­ki „Exca­li­bur” Pio­tra MAGIKA Łusz­cza oraz roz­mo­wa z udzia­łem Fili­pa FEJZJESTM Łusz­cza, Mar­ci­na JURZYSTY, Arka­diu­sza WILMANA i Hir­ka WRONY. Pro­wa­dze­nie: Filip ŁOBODZIŃSKI.

 

Po krót­kiej prze­rwie o 21:00 w sali na pią­tym pię­trze w Bal­tic Pla­za piąt­ko­we „Roz­mo­wy na koniec” w skła­dzie: Roman HONET, Jerzy JARNIEWICZ, Mar­le­na NIEMIEC, Bron­ka NOWICKA, Pau­li­na PIDZIK, Klau­dia PIESZCZOCH, Jakub PSZONIAK, Joan­na ROSZAK, Janusz RUDNICKI oraz Alek­san­der TROJANOWSKI mówią­cy o Julia­nie TUWIMIE (cykl „Muzy­ka sło­wa”). O książ­kach poetyc­kich z „Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­go” opo­wie­dzą tłu­macz­ki: Zofia BAŁDYGA, Olga NIZIOŁEK i Alek­san­dra WOJTASZEK. W ramach epi­lo­gu wystą­pi RESINA. Potem cze­ka­ją nas After Par­ty i przy­go­to­wa­ne przez Hir­ka Wro­nę „Hym­ny poko­leń”.

 

Począ­tek sobot­nich wyda­rzeń to „Roz­ruch wyobraź­ni” i zaję­cia w Pra­cow­niach. W Regio­nal­nym Cen­trum Kul­tu­ry zaczy­na­my tra­dy­cyj­nie o godzi­nie 12:00 – tym razem dru­gą „Muzy­ką sło­wa” z udzia­łem Roma­na HONETA, Mar­le­ny NIEMIEC, Pau­li­ny PIDZIK, Janu­sza RUDNICKIEGO i Alek­san­dra TROJANOWSKIEGO (Julian TUWIM). Cze­ka­ją nas czy­ta­nia z muzy­ką RESINY z pre­mie­ro­wych ksią­żek: żal, może on, cierp­kie, (miej­sca ich jesio­ny), Czło­wiek na ron­dzie, Któ­ra godzi­na, gów­nia­rzu?.

 

O 14:00 „Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki” – czy­ta­nie z ksią­żek: Roz­cier­ki z zie­mi, Moja mama wie, co się wypra­wia w mia­stach i Real. Roz­mo­wę z udzia­łem Char­lot­te VAN DEN BROECK, Rad­mi­ly PETROVIĆ i Jana ŠKROBA popro­wa­dzi Grze­gorz JANKOWICZ. Trze­cie spo­tka­nie z „Muzy­ką sło­wa” o 16:00. Odbę­dzie się wów­czas czy­ta­nie z pre­mie­ro­wych ksią­żek: Bagaż, Kodeks Pomy­lo­nych, ruń, lorem ipsum oraz om z udzia­łem Jerze­go JARNIEWICZA, Bron­ki NOWICKIEJ, Klau­dii PIESZCZOCH, Jaku­ba PSZONIAKA i Joan­ny ROSZAK.

 

Lite­rac­ki finał festi­wa­lu to spo­tka­nie z Kim HYESOON i pre­mie­ra książ­ki Auto­bio­gra­fia śmier­ci z dodat­ko­wym udzia­łem autor­ki rysun­ków i festi­wa­lo­wej wysta­wy Fi Jae LEE oraz tłu­ma­cza Lyn­na SUHA. Pro­wa­dze­nie: Kac­per BARTCZAK. Epi­log tra­dy­cyj­nie w hote­lu – to tam o 21:00 pozna­my lau­re­at­kę lub lau­re­ata nagro­dy „Koło brze­gu poezji i pro­zy 2023”. W tym roku to wyróż­nie­nie tra­fi do autor­ki lub auto­ra naj­cie­kaw­sze­go festi­wa­lo­we­go czy­ta­nia. Na sam finał kon­cert RESINY i Mate­usza RYCHLICKIEGO.

 

Zakoń­cze­nie festi­wa­lu tra­dy­cyj­nie w nie­dzie­lę i na robo­czo. Po „Roz­ru­chu wyobraź­ni” ostat­nia seria spo­tkań w Pra­cow­niach. Oko­ło godzi­ny 12:30 roz­pocz­ną się odjaz­dy festi­wa­lo­wych auto­bu­sów. W ten sym­bo­licz­ny spo­sób zakoń­czy się 28. edy­cja festi­wa­lu, ale już o 20:00 na pro­fi­lach spo­łecz­no­ścio­wych roz­pocz­nie się pre­zen­ta­cja zdjęć, fil­mów i mate­ria­łów z Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go, a do uczest­ni­czek i uczest­ni­ków tra­fi ankie­ta, za spra­wą któ­rej publicz­ność będzie mogła wpły­nąć na przy­szłość festi­wa­lu. Pod­su­mo­wa­nie 4 paź­dzier­ni­ka o 20:00 w „Stro­nie A, stro­nie B”.

 

 

Inne wiadomości z kategorii