TransPort Literacki 28: Przystanek po przystanku

Tegoroczny TransPort Literacki łączy w sobie działania z wielu obszarów (literatura, grafika użytkowa, film, komiks, multimedia, muzyka, teatr i scenografia) i po raz drugi na cztery dni zaleje Kołobrzeg wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesiątki artystek i artystów z dziesięciu krajów. Tegoroczna – dwudziesta ósma – edycja liczy blisko sto pięćdziesiąt punktów programu, co czyni ją najbardziej rozbudowaną wersją w historii imprezy. Oto prezentacja festiwalowych wydarzeń godzina po godzinie, przystanek po przystanku.

 

 

Tegoroczny TransPort Literacki łączy w sobie działania z wielu obszarów (literatura, grafika użytkowa, film, komiks, multimedia, muzyka, teatr i scenografia) i po raz drugi na cztery dni zaleje Kołobrzeg wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesiątki artystek i artystów z dziesięciu krajów. Tegoroczna – dwudziesta ósma – edycja liczy blisko sto pięćdziesiąt punktów programu, co czyni ją najbardziej rozbudowaną wersją w historii imprezy. Oto prezentacja festiwalowych wydarzeń godzina po godzinie, przystanek po przystanku.

 

Początek już w czwartek 21 września. Tym razem blok wydarzeń dla dzieci pod wspólnym hasłem „Dzieciarnia” odbędzie się pod nowym kołobrzeskim adresem kulturalnym – w Bibliotece Ogrody przy ulicy Żółkiewskiego 6. Jako pierwsze o godzinie 12:00 przed festiwalową publicznością zaprezentują się Joanna ŁAŃCUCKA i Joanna MUELLER, które przedstawią w formie teatrzyku kamishibai bajkę Niewidka i Zobaczysko. O 13:30 zaś – Viola i Niebieski Mattea BUSSOLI z udziałem autora z Włoch w formie online oraz tłumaczki Katarzyny SKÓRSKIEJ i z prowadzeniem Joanny ROSZAK.

 

Na godzinę 18:00 wyznaczony jest początek zajęć w trzydziestu grupach tegorocznych Pracowni, które zostały podzielone na cztery kategorie: projekty wydawnicze, warsztatowe, przekładowe oraz edukacyjne i szkoleniowe. W pierwszych trzech zaplanowano łącznie 104 spotkania, w czwartej grupie 19 indywidualnych wykładów, które poprowadzą m.in. Andrzej SOSNOWSKI, Kim HYESOON, Inga IWASIÓW, Przemysław CZAPLIŃSKI, Jakub SKURTYS, Jerzy JARNIEWICZ i Barbara PIEGDOŃ-ADAMCZYK.

 

Udział we wszystkich Pracowniach weźmie ponad 300 uczestniczek i uczestników, do prowadzenia zostało zaangażowanych aż 40 osób. Nowością są Pracownie szkolna i nauczycielska oraz dziennikarska przeznaczone dla społeczności szkolnych z Kołobrzegu. Wśród osób prowadzących są: Anna CIEPLAK, Eliza KĄCKA, Barbara KLICKA, Dawid KUJAWA, Grzegorz OLSZAŃSKI, Edward PASEWICZ oraz Beata STASIŃSKA. W piątek, sobotę i niedzielę zajęcia rozpoczynać się będą o godzinie 9:00 i potrwają do 11:00.

 

Po raz pierwszy wszystkie osoby – artyści i artystki, uczestnicy i uczestniczki Pracowni oraz publiczność – spotkają się o godzinie 21:00 w sali na piątym piętrze (z widokiem na panoramę obrzeży zachodniej części Kołobrzegu) w hotelu Baltic Plaza na „Rozmowach na koniec”. Wywiady z bohaterkami i bohaterami piątkowych wydarzeń poprowadzą Jakub SKURTYS i Antonina TOSIEK. Po raz pierwszy w historii temu wydarzeniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna, o którą zadba Mateusz RYCHLICKI.

 

Program pierwszych „Rozmów” przedstawia się następująco. „Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski” reprezentować będą: Marcin CZERNIAWSKI, Agata DYCZKO, Miłosz FLESZAR, Jakub GRABIAK, Jakub GUTKOWSKI, Karolina KRASNY, Joanna ŁĘPICKA, Ewa TONDYS-KOHMANN, Łukasz WOJTYSKO oraz Amelia ŻYWCZAK. Tłumacz i tłumaczki – Jacek GODEK, Katarzyna SKÓRSKA i Elżbieta SOBOLEWSKA – przybliżą publiczności „Nowy europejski kanon literacki”. Spotkamy też autorki i autorów, którzy następnego dnia wystąpią na kołobrzeskiej scenie w cyklu „Muzyka słowa” – będą to: Iwona BASSA, Kacper BARTCZAK, Karolina KAPUSTA, Andrzej SOSNOWSKI oraz Katarzyna SZWEDA.

 

To nie będzie koniec pierwszego dnia festiwalu. Dla wytrwałych w festiwalowym klubie zostało zaplanowane After Party, które przygotowuje Hirek WRONA. Czeka nas oglądanie teledysków i słuchanie płyt winylowych pod wspólnym tytułem „Zakazane piosenki”. Po kilku godzinach snu już o 8:00 rano „Rozruch wyobraźni” – zajęcia, które mają pomóc dobrze wejść w dzień. Wśród nich „Joga z poezją”, którą poprowadzi Joanna Roszak. O 9:00 początek zajęć w Pracowniach, a chwilę po 11:00 zbiórka przed wejściem do nowej części hotelu i przejazd na oficjalne otwarcie festiwalu.

 

Główne festiwalowe wydarzenia jak przed rokiem odbywać się będą w Regionalnym Centrum Kultury przy ulicy Solnej 1. Na początek o 12:00 Jerzy JARNIEWICZ i premiera eseju o znaczeniu słowa „port”. Ubiegłorocznemu laureatowi Nagrody Nike będzie towarzyszyć, podobnie jak kolejnym autorkom i autorom, muzyka RESINY. Po „Eseju na początek” oficjalnie otworzymy festiwal w asyście specjalnych gości. Następnie płynnie przejdziemy do pierwszego czytania z muzyką – tradycyjnie będą to „Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski”.

 

Wiersze i prozy z książki „Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022” przeczytają: Marcin CZERNIAWSKI, Agata DYCZKO, Miłosz FLESZAR, Jakub GRABIAK, Jakub GUTKOWSKI, Karolina KRASNY, Joanna ŁĘPICKA, Ewa TONDYS-KOHMANN, Łukasz WOJTYSKO, Amelia ŻYWCZAK. O godzinie 14:00 pierwsze spotkanie z „Nowym europejskim kanonem literackim”: czytanie z książek Trupi bieg, Świerzb, Emily forever oraz rozmowa z udziałem Benedeka TOTTHA, Fríðy ÍSBERG (online) i Marii Navarro SKARANGER. Prowadzenie: Inga IWASIÓW.

 

Na godzinę 16:00 zostało wyznaczone pierwsze spotkanie z „Muzyką słowa” z udziałem: Kacpra BARTCZAKA, Iwony BASSY, Karoliny KAPUSTY, Andrzeja SOSNOWSKIEGO i Katarzyny SZWEDY. Czekają nas czytania z książek: Czas kompost, Głodni, fuzja bordo, Taxi oraz zemla vulgaris. Finał wydarzeń tego dnia w RCK to czytanie z książki „Excalibur” Piotra MAGIKA Łuszcza oraz rozmowa z udziałem Filipa FEJZJESTM Łuszcza, Marcina JURZYSTY, Arkadiusza WILMANA i Hirka WRONY. Prowadzenie: Filip ŁOBODZIŃSKI.

 

Po krótkiej przerwie o 21:00 w sali na piątym piętrze w Baltic Plaza piątkowe „Rozmowy na koniec” w składzie: Roman HONET, Jerzy JARNIEWICZ, Marlena NIEMIEC, Bronka NOWICKA, Paulina PIDZIK, Klaudia PIESZCZOCH, Jakub PSZONIAK, Joanna ROSZAK, Janusz RUDNICKI oraz Aleksander TROJANOWSKI mówiący o Julianie TUWIMIE (cykl „Muzyka słowa”). O książkach poetyckich z „Nowego europejskiego kanonu literackiego” opowiedzą tłumaczki: Zofia BAŁDYGA, Olga NIZIOŁEK i Aleksandra WOJTASZEK. W ramach epilogu wystąpi RESINA. Potem czekają nas After Party i przygotowane przez Hirka Wronę „Hymny pokoleń”.

 

Początek sobotnich wydarzeń to „Rozruch wyobraźni” i zajęcia w Pracowniach. W Regionalnym Centrum Kultury zaczynamy tradycyjnie o godzinie 12:00 – tym razem drugą „Muzyką słowa” z udziałem Romana HONETA, Marleny NIEMIEC, Pauliny PIDZIK, Janusza RUDNICKIEGO i Aleksandra TROJANOWSKIEGO (Julian TUWIM). Czekają nas czytania z muzyką RESINY z premierowych książek: żal, może on, cierpkie, (miejsca ich jesiony), Człowiek na rondzie, Która godzina, gówniarzu?.

 

O 14:00 „Nowy europejski kanon literacki” – czytanie z książek: Rozcierki z ziemi, Moja mama wie, co się wyprawia w miastach i Real. Rozmowę z udziałem Charlotte VAN DEN BROECK, Radmily PETROVIĆ i Jana ŠKROBA poprowadzi Grzegorz JANKOWICZ. Trzecie spotkanie z „Muzyką słowa” o 16:00. Odbędzie się wówczas czytanie z premierowych książek: Bagaż, Kodeks Pomylonych, ruń, lorem ipsum oraz om z udziałem Jerzego JARNIEWICZA, Bronki NOWICKIEJ, Klaudii PIESZCZOCH, Jakuba PSZONIAKA i Joanny ROSZAK.

 

Literacki finał festiwalu to spotkanie z Kim HYESOON i premiera książki Autobiografia śmierci z dodatkowym udziałem autorki rysunków i festiwalowej wystawy Fi Jae LEE oraz tłumacza Lynna SUHA. Prowadzenie: Kacper BARTCZAK. Epilog tradycyjnie w hotelu – to tam o 21:00 poznamy laureatkę lub laureata nagrody „Koło brzegu poezji i prozy 2023”. W tym roku to wyróżnienie trafi do autorki lub autora najciekawszego festiwalowego czytania. Na sam finał koncert RESINY i Mateusza RYCHLICKIEGO.

 

Zakończenie festiwalu tradycyjnie w niedzielę i na roboczo. Po „Rozruchu wyobraźni” ostatnia seria spotkań w Pracowniach. Około godziny 12:30 rozpoczną się odjazdy festiwalowych autobusów. W ten symboliczny sposób zakończy się 28. edycja festiwalu, ale już o 20:00 na profilach społecznościowych rozpocznie się prezentacja zdjęć, filmów i materiałów z TransPortu Literackiego, a do uczestniczek i uczestników trafi ankieta, za sprawą której publiczność będzie mogła wpłynąć na przyszłość festiwalu. Podsumowanie 4 października o 20:00 w „Stronie A, stronie B”.

 

 

inne wiadomości z kategorii