TransPort Literacki 29: Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski

Czy orga­ni­zo­wa­ny od poło­wy lat 90. przez Biu­ro Lite­rac­kie festi­wal to od trzech dekad naj­lep­sze miej­sce do zade­biu­to­wa­nia: książ­ko­we­go, sce­nicz­ne­go i arty­stycz­ne­go? Tutaj po raz pierw­szy publicz­nie poja­wił się Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki, pre­mie­ro­we kon­cer­ty mia­ły Stra­chy na Lachy oraz pro­jekt Juri­ja Andru­cho­wy­cza i Kar­bi­do. Tutaj jako poet­ka, potem pro­za­icz­ka i w koń­cu jako tłu­macz­ka pierw­sze kro­ki sta­wia­ła Julia Fie­dor­czuk.      

 

 

Czy orga­ni­zo­wa­ny od poło­wy lat 90. przez Biu­ro Lite­rac­kie festi­wal to od trzech dekad naj­lep­sze miej­sce do zade­biu­to­wa­nia: książ­ko­we­go, sce­nicz­ne­go i arty­stycz­ne­go? Tutaj po raz pierw­szy publicz­nie poja­wił się Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki, pre­mie­ro­we kon­cer­ty mia­ły Stra­chy na Lachy oraz pro­jekt Juri­ja Andru­cho­wy­cza i Kar­bi­do. Tutaj jako poet­ka, potem pro­za­icz­ka i w koń­cu jako tłu­macz­ka pierw­sze kro­ki sta­wia­ła Julia Fie­dor­czuk. Łącz­nie swo­je pierw­sze książ­ki „wyło­wio­ne”, „doj­rze­wa­ją­ce w ramach Pra­cow­ni”, a następ­nie zapre­zen­to­wa­ne na festi­wa­lu ma na swo­im kon­cie pięć­dzie­siąt­ka auto­rek i auto­rów. W tym m.in. Mar­ty­na Buli­żań­ska, Sła­wo­mir Elsner, Aga­ta Jabłoń­ska, Łukasz Jarosz, Karo­li­na Kapu­sta, Jakub Pszo­niak, Szy­mon Słom­czyń­ski, Julia Szy­cho­wiak, Kata­rzy­na Szwe­da, Anto­ni­na Tosiek i Alek­san­der Tro­ja­now­skI.

 

W tym roku pod­czas odby­wa­ją­ce­go się mię­dzy 6 a 9 czerw­ca Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go kolej­ne dwa festi­wa­lo­we dni w Regio­nal­nym Cen­trum Kul­tu­ry otwo­rzą „Nowe poetyc­kie i pro­za­tor­skie gło­sy z Pol­ski”. W pią­tek 7 czerw­ca o 12:30 usły­szy­my lau­re­at­ki i lau­re­ata ubie­gło­rocz­nych pro­jek­tów „Pierw­sza książ­ka wier­szem i pro­zą”: Aga­tę DYCZKO, Jaku­ba GRABIAKA, Olę LEWANDOWSKĄ i Joan­nę ŁĘPICKĄ. Pozna­my „Żuko­wo”, „Pomyśl cia­ło jako czół­no, któ­re pło­nie”, „jeste­śmy pierw­szą ciem­no­ścią tego lata” i „Zeszyt ćwi­czeń”. Kolej­ne­go dnia o 12:00 po raz dzie­więt­na­sty i jed­no­cze­śnie ostat­ni w histo­rii festi­wa­lu w ramach wspól­ne­go czy­ta­nia zapre­zen­tu­ją się autor­ki i auto­rzy z „Poło­wu. Poetyc­kich i pro­za­tor­skich debiu­tów 2023”: Karol BRZOZOWSKI, Mag­da­le­na GENOW, Alek­san­dra GÓRECKA, Julia JANKOWSKA, Alek­san­dra KASPRZAK, Mał­go­rza­ta KOŚLA, Edy­ta OŁDAK, Kamil PLICH, Maciej WNUK i Łukasz WOŹNIAK.

 

O tym, jak wie­le osób pra­gnie wydać, a następ­nie zapre­zen­to­wać na festi­wa­lu swo­ją debiu­tanc­ką książ­kę, niech świad­czy licz­ba tego­rocz­nych zgło­szeń do Poło­wu. O dwa­dzie­ścia dwa miej­sca w fina­ło­wych gru­pach sta­ra­ło się ponad trzy­sta osób. Rekor­do­wy pod tym wzglę­dem był 2006 rok, kie­dy napły­nę­ło bli­sko sześć­set debiu­tanc­kich ksią­żek. Połów star­to­wał wte­dy w sytu­acji, gdy zade­biu­to­wa­nie w książ­ko­wej for­mie było znacz­nie trud­niej­sze niż dziś. Teraz swo­ją pierw­szą książ­kę moż­na wydać u wie­lu wydaw­ców. O ile jed­nak łatwiej jest o publi­ka­cję, o tyle szan­se na wystą­pie­nie w roli debiu­tu­ją­cej autor­ki lub debiu­tu­ją­ce­go auto­ra na cenio­nym festi­wa­lu, przed publicz­no­ścią nie mniej­szą niż dwieście–trzysta osób, są znacz­nie mniej­sze. W cią­gu trzech lat w Koło­brze­gu taką moż­li­wość mia­ło bli­sko pięć­dzie­siąt osób. W przy­szło­rocz­nej jubi­le­uszo­wej edy­cji festi­wa­lu tak­że nie zabrak­nie poetyc­kich i pro­za­tor­skich debiu­tów. Dodat­ko­wo mło­dzi twór­cy i twór­czy­nie zosta­ną wyróż­nie­ni sty­pen­dia­mi ufun­do­wa­ny­mi przez Fun­da­cję Kra­jo­we­go Depo­zy­tu Książ­ko­we­go.

 

Zobacz festi­wa­lo­wą stro­nę

Posłu­chaj audy­cji o tego­rocz­nym festi­wa­lu

Dołącz do Trans­Por­to­wej gru­py

 

 

Inne wiadomości z kategorii