TransPort Literacki 29: Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski
Czy organizowany od połowy lat 90. przez Biuro Literackie festiwal to od trzech dekad najlepsze miejsce do zadebiutowania: książkowego, scenicznego i artystycznego? Tutaj po raz pierwszy publicznie pojawił się Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, premierowe koncerty miały Strachy na Lachy oraz projekt Jurija Andruchowycza i Karbido. Tutaj jako poetka, potem prozaiczka i w końcu jako tłumaczka pierwsze kroki stawiała Julia Fiedorczuk.
Czy organizowany od połowy lat 90. przez Biuro Literackie festiwal to od trzech dekad najlepsze miejsce do zadebiutowania: książkowego, scenicznego i artystycznego? Tutaj po raz pierwszy publicznie pojawił się Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, premierowe koncerty miały Strachy na Lachy oraz projekt Jurija Andruchowycza i Karbido. Tutaj jako poetka, potem prozaiczka i w końcu jako tłumaczka pierwsze kroki stawiała Julia Fiedorczuk. Łącznie swoje pierwsze książki „wyłowione”, „dojrzewające w ramach Pracowni”, a następnie zaprezentowane na festiwalu ma na swoim koncie pięćdziesiątka autorek i autorów. W tym m.in. Martyna Buliżańska, Sławomir Elsner, Agata Jabłońska, Łukasz Jarosz, Karolina Kapusta, Jakub Pszoniak, Szymon Słomczyński, Julia Szychowiak, Katarzyna Szweda, Antonina Tosiek i Aleksander TrojanowskI.
W tym roku podczas odbywającego się między 6 a 9 czerwca TransPortu Literackiego kolejne dwa festiwalowe dni w Regionalnym Centrum Kultury otworzą „Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski”. W piątek 7 czerwca o 12:30 usłyszymy laureatki i laureata ubiegłorocznych projektów „Pierwsza książka wierszem i prozą”: Agatę DYCZKO, Jakuba GRABIAKA, Olę LEWANDOWSKĄ i Joannę ŁĘPICKĄ. Poznamy „Żukowo”, „Pomyśl ciało jako czółno, które płonie”, „jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata” i „Zeszyt ćwiczeń”. Kolejnego dnia o 12:00 po raz dziewiętnasty i jednocześnie ostatni w historii festiwalu w ramach wspólnego czytania zaprezentują się autorki i autorzy z „Połowu. Poetyckich i prozatorskich debiutów 2023”: Karol BRZOZOWSKI, Magdalena GENOW, Aleksandra GÓRECKA, Julia JANKOWSKA, Aleksandra KASPRZAK, Małgorzata KOŚLA, Edyta OŁDAK, Kamil PLICH, Maciej WNUK i Łukasz WOŹNIAK.
O tym, jak wiele osób pragnie wydać, a następnie zaprezentować na festiwalu swoją debiutancką książkę, niech świadczy liczba tegorocznych zgłoszeń do Połowu. O dwadzieścia dwa miejsca w finałowych grupach starało się ponad trzysta osób. Rekordowy pod tym względem był 2006 rok, kiedy napłynęło blisko sześćset debiutanckich książek. Połów startował wtedy w sytuacji, gdy zadebiutowanie w książkowej formie było znacznie trudniejsze niż dziś. Teraz swoją pierwszą książkę można wydać u wielu wydawców. O ile jednak łatwiej jest o publikację, o tyle szanse na wystąpienie w roli debiutującej autorki lub debiutującego autora na cenionym festiwalu, przed publicznością nie mniejszą niż dwieście–trzysta osób, są znacznie mniejsze. W ciągu trzech lat w Kołobrzegu taką możliwość miało blisko pięćdziesiąt osób. W przyszłorocznej jubileuszowej edycji festiwalu także nie zabraknie poetyckich i prozatorskich debiutów. Dodatkowo młodzi twórcy i twórczynie zostaną wyróżnieni stypendiami ufundowanymi przez Fundację Krajowego Depozytu Książkowego.
Posłuchaj audycji o tegorocznym festiwalu
Dołącz do TransPortowej grupy