TransPort Literacki 30: „Azja” oraz „Tu i teraz”

Trans­Port Lite­rac­ki 30 to wyjąt­ko­we wyda­rze­nie, któ­re łączy róż­no­rod­ne pro­jek­ty lite­rac­kie i arty­stycz­ne. „Tu i teraz” to trzy­let­ni pro­jekt Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­ry przy­bli­ży pol­skim czy­tel­ni­kom naj­waż­niej­sze euro­pej­skie książ­ki wyda­ne po 2021 roku. Reali­zo­wa­ny od 2022 roku pro­jekt „Azja” w tym roku uwzględ­ni gro­no naj­młod­szych czy­tel­ni­ków i czy­tel­ni­czek.

 

 

„Tu i teraz” to mię­dzy­na­ro­do­wy pro­jekt Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­ry przez trzy lata będzie przy­bli­żać pol­skim czy­tel­ni­kom naj­waż­niej­sze euro­pej­skie książ­ki współ­cze­sne wyda­ne po 2021 roku. W serii znaj­dą się dzie­ła pro­za­tor­skie, poetyc­kie, dra­ma­tycz­ne i dla dzie­ci – wszyst­kie podej­mu­ją­ce klu­czo­we tema­ty współ­cze­snej Euro­py. Majo­wy Trans­Port Lite­rac­ki będzie pierw­szą oka­zją, by spo­tkać autor­ki i auto­rów pię­ciu tego­rocz­nych pre­mier oraz ich tłu­macz­ki i tłu­ma­czy.

 

Pro­jekt „Azja” to seria, któ­ra pre­zen­tu­je twór­czość naj­waż­niej­szych auto­rek z Azji. W tym roku gości­nią festi­wa­lu będzie Ni SHAO z Taj­wa­nu. W poprzed­nich latach na festi­wa­lu zosta­ły zapre­zen­to­wa­ne książ­ki: Zabić Kano­ko Hiro­mi ITŌ, Auto­bio­gra­fia śmier­ci Kim HYESOON oraz Histe­ria Kim YIDEUM. Każ­dy z tych tomów, poru­sza­ją­cy waż­ne tema­ty spo­łecz­ne i egzy­sten­cjal­ne, wniósł do pol­skiej lite­ra­tu­ry głę­bo­ki wgląd w azja­tyc­ką rze­czy­wi­stość i men­tal­ność.

 

Ser­hij ŻADAN, Mar­ta CARNICERO HERNANZ, Per­ri­ne LE QUERREC, Ida BÖRJEL i Endre KUKORELLY to pierw­sze autor­ki i auto­rzy „Tu i teraz”, któ­rzy mię­dzy 8 a 11 maja odwie­dzą Koło­brzeg. Ich książ­ki – Skryp­ny­ków­ka, Matriosz­ki, War­gli­fy, Tele­fon do domu i Dom, woj­na, umar­li – to gło­sy wyra­zi­ście roz­brzmie­wa­ją­ce wobec wyzwań, przed któ­ry­mi stoi Euro­pa. Pre­mie­ro­we czy­ta­nia i roz­mo­wy poka­żą, że lite­ra­tu­ra może być pora­ża­ją­cym świa­dec­twem naszych cza­sów.

 

W pią­tek 9 maja o 16:00 Mar­ta CARNICERO HERNANZ i Endre KUKORELLY, wraz z tłu­macz­ka­mi Mar­tą PAWŁOWSKĄ i Elż­bie­tą SOBOLEWSKĄ, prze­czy­ta­ją frag­men­ty Matrio­szek i Domu, woj­ny, umar­łych. Dzień póź­niej czas na poezję – Ida BÖRJEL, Per­ri­ne LE QUERREC i Ser­hij ŻADAN, w towa­rzy­stwie tłu­ma­czy Jaku­ba KORNHAUSERA oraz Boh­da­na ZADURY, zapre­zen­tu­ją Tele­fon do domu, War­gli­fy i Skryp­ny­ków­kę. Spo­tka­nia popro­wa­dzi Anto­ni­na TOSIEK, a opra­wę muzycz­ną zapew­ni Anto­ni­na CAR.

 

Wro­na i kwiat wiśni autor­stwa Ni SHAO, wybit­nej ilu­stra­tor­ki i autor­ki z Taj­wa­nu, sta­no­wi fascy­nu­ją­ce połą­cze­nie opo­wie­ści oraz sztu­ki wizu­al­nej. Książ­ka ta, opo­wia­da­ją­ca o przy­jaź­ni i poszu­ki­wa­niach toż­sa­mo­ści, ma na celu roz­wi­ja­nie wraż­li­wo­ści mło­de­go odbior­cy na bogac­two azja­tyc­kiej kul­tu­ry i tra­dy­cji. Autor­ka spo­tka się z naj­młod­szy­mi czy­tel­nicz­ka­mi i czy­tel­ni­ka­mi z Koło­brze­gu w pią­tek 9 maja o godzi­nie 12:00. Wyda­rze­nie popro­wa­dzi Zuzan­na Gaiń­ska.

 

Reali­za­cja festi­wa­lu i pro­jek­tów towa­rzy­szą­cych oraz publi­ka­cja ksią­żek są moż­li­we dzię­ki wspar­ciu: Kre­atyw­nej Euro­py, Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go Woje­wódz­twa Zachod­nio­po­mor­skie­go, Mia­sta Koło­brzeg, a tak­że Insti­tut Ramon Llull, Insty­tu­tu Cervan­te­sa, Insty­tu­tu Fran­cu­skie­go, Węgier­skie­go Cen­trum Kul­tu­ry, Swe­dish Arts Coun­cil oraz Amba­sa­dy Szwe­cji. Wyda­rze­nie wspie­ra­ją orga­ni­za­cyj­nie tak­że Regio­nal­ne Cen­trum Kul­tu­ry w Koło­brze­gu, Insty­tut Ada­ma Mic­kie­wi­cza i Deale­rzy Kul­tu­ry. Part­ne­ra­mi są ponad­to: Hotel Shel­l­ter Resort&SPA, Cof­fe­edesk, Pufa Design oraz DG Light & Sound.

 

 

Zobacz festi­wa­lo­wą stro­nę

 

Posłu­chaj audy­cji o tego­rocz­nym festi­wa­lu

 

Dołącz do Trans­Por­to­wej gru­py