TransPort Literacki 30: „Azja” oraz „Tu i teraz”
TransPort Literacki 30 to wyjątkowe wydarzenie, które łączy różnorodne projekty literackie i artystyczne. „Tu i teraz” to trzyletni projekt Biura Literackiego, który przybliży polskim czytelnikom najważniejsze europejskie książki wydane po 2021 roku. Realizowany od 2022 roku projekt „Azja” w tym roku uwzględni grono najmłodszych czytelników i czytelniczek.
„Tu i teraz” to międzynarodowy projekt Biura Literackiego, który przez trzy lata będzie przybliżać polskim czytelnikom najważniejsze europejskie książki współczesne wydane po 2021 roku. W serii znajdą się dzieła prozatorskie, poetyckie, dramatyczne i dla dzieci – wszystkie podejmujące kluczowe tematy współczesnej Europy. Majowy TransPort Literacki będzie pierwszą okazją, by spotkać autorki i autorów pięciu tegorocznych premier oraz ich tłumaczki i tłumaczy.
Projekt „Azja” to seria, która prezentuje twórczość najważniejszych autorek z Azji. W tym roku gościnią festiwalu będzie Ni SHAO z Tajwanu. W poprzednich latach na festiwalu zostały zaprezentowane książki: Zabić Kanoko Hiromi ITŌ, Autobiografia śmierci Kim HYESOON oraz Histeria Kim YIDEUM. Każdy z tych tomów, poruszający ważne tematy społeczne i egzystencjalne, wniósł do polskiej literatury głęboki wgląd w azjatycką rzeczywistość i mentalność.
Serhij ŻADAN, Marta CARNICERO HERNANZ, Perrine LE QUERREC, Ida BÖRJEL i Endre KUKORELLY to pierwsze autorki i autorzy „Tu i teraz”, którzy między 8 a 11 maja odwiedzą Kołobrzeg. Ich książki – Skrypnykówka, Matrioszki, Warglify, Telefon do domu i Dom, wojna, umarli – to głosy wyraziście rozbrzmiewające wobec wyzwań, przed którymi stoi Europa. Premierowe czytania i rozmowy pokażą, że literatura może być porażającym świadectwem naszych czasów.
W piątek 9 maja o 16:00 Marta CARNICERO HERNANZ i Endre KUKORELLY, wraz z tłumaczkami Martą PAWŁOWSKĄ i Elżbietą SOBOLEWSKĄ, przeczytają fragmenty Matrioszek i Domu, wojny, umarłych. Dzień później czas na poezję – Ida BÖRJEL, Perrine LE QUERREC i Serhij ŻADAN, w towarzystwie tłumaczy Jakuba KORNHAUSERA oraz Bohdana ZADURY, zaprezentują Telefon do domu, Warglify i Skrypnykówkę. Spotkania poprowadzi Antonina TOSIEK, a oprawę muzyczną zapewni Antonina CAR.
Wrona i kwiat wiśni autorstwa Ni SHAO, wybitnej ilustratorki i autorki z Tajwanu, stanowi fascynujące połączenie opowieści oraz sztuki wizualnej. Książka ta, opowiadająca o przyjaźni i poszukiwaniach tożsamości, ma na celu rozwijanie wrażliwości młodego odbiorcy na bogactwo azjatyckiej kultury i tradycji. Autorka spotka się z najmłodszymi czytelniczkami i czytelnikami z Kołobrzegu w piątek 9 maja o godzinie 12:00. Wydarzenie poprowadzi Zuzanna Gaińska.
Realizacja festiwalu i projektów towarzyszących oraz publikacja książek są możliwe dzięki wsparciu: Kreatywnej Europy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Kołobrzeg, a także Institut Ramon Llull, Instytutu Cervantesa, Instytutu Francuskiego, Węgierskiego Centrum Kultury, Swedish Arts Council oraz Ambasady Szwecji. Wydarzenie wspierają organizacyjnie także Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu, Instytut Adama Mickiewicza i Dealerzy Kultury. Partnerami są ponadto: Hotel Shellter Resort&SPA, Coffeedesk, Pufa Design oraz DG Light & Sound.
Posłuchaj audycji o tegorocznym festiwalu
Dołącz do TransPortowej grupy