TransPort Literacki 30: Ruszają festiwalowe Pracownie
Pracownie TransPortu Literackiego dla debiutantek i debiutantów wystartowały! Spośród blisko 300 zgłoszeń do finałowych grup Połowu zakwalifikowały się 182 osoby – przyszłe autorki i autorzy, którzy przez najbliższe miesiące będą doskonalić swoje teksty pod okiem uznanych twórczyń i twórców. W tych dniach ruszają zajęcia online, a finałowe warsztaty odbędą się w Rogowie i Kołobrzegu podczas 30. edycji festiwalu w dniach 8–11 maja.
Dwie główne pracownie – „Pracownia debiutów poetyckich” pod opieką Joanny MUELLERi „Pracownia debiutów prozatorskich” prowadzona przez Przemysława OWCZARKA – zgromadzą czternastkę finalistek i finalistów 20. edycji „Połowu”. To z tego grona zostaną wyłonione debiutanckie książki, które będą się ukazywały w Biurze Literackim między wrześniem 2025 a kwietniem 2026 roku i zostaną zaprezentowane na przyszłorocznym festiwalu.
Równolegle pracę rozpoczną grupy „Przed debiutem wierszem i prozą”, które zostaną poprowadzone m.in. przez: Annę Adamowicz, Iwonę BASSĘ, Aleksandrę GRZEMSKĄ, Krzysztofa JAWORSKIEGO, Annę KRZYWANIĘ, Natalię MALEK, Jakuba PSZONIAKA, Macieja ROBERTA, Antoninę TOSIEK, i Jakuba SKURTYSA. W grupach, które w tym roku będą liczyć od ośmiu do dziesięciu osób, działania skoncentrowane są rozwoju książek, które zyskają szansę na wyróżnienie w kolejnej edycji projektu.
Na festiwalowej scenie zaprezentują się laureatki i laureaci „Połowu”: Jakub BELINA-BRZOZOWSKI (córka tańczy), Magdalena GENOW („Złodziejka matek”), Aleksandra GÓRECKA („Reguła trzech”), Adam JAWORSKI („Baśń o zwichnięciu stawu biodrowego”), Aleksandra KASPRZAK („Wydrąż mi rodzinę w serze”), Mira SUCHOWIEJKO („Też się o ciebie boję”), Maciej WNUK („Miejsca odległe”) i Łukasz WOŹNIAK („Umalmu”).
Program zajęć przedstawia się następująco:
27 marca (czwartek), godz. 18:00 / grupa Jakuba Beliny-Brzozowskiego
28 marca (piątek) / godz. 18:00 / grupa Joanny Mueller
31 marca (poniedziałek) / godz. 19:00 / grupa Miry Suchowiejko,
31 marca (poniedziałek) / godz. 19:00 / grupa Antoniny Tosiek
3 kwietnia (czwartek) / godz. 18:00 / grupa Jakuba Skurtysa
4 kwietnia (piątek) / godz. 18:00 / grupa Aleksandry Góreckiej
7 kwietnia (poniedziałek) / 19:00 / grupa Aleksandry Kasprzak
9 kwietnia (środa) / godz. 19:30 / grupa Macieja Roberta
11 kwietnia (piątek) / godz. 18:00 / grupa Aleksandry Grzemskiej
14 kwietnia (poniedziałek) / godz. 19:00 / Agaty Dyczko
15 kwietnia (wtorek) / godz. 20:30 / grupa Anny Adamowicz
16 kwietnia (środa) / godz. 19:30 / grupa Anny Krzywani
16 kwietnia (środa) / godz. 19:30 / grupa Magdaleny Genow
23 kwietnia (środa) / godz. 19:30 / grupa Macieja Wnuka
24 kwietnia (czwartek) / godz. 18:00 / grupa Jakuba Pszoniaka
25 kwietnia (piątek) / godz. 18:00 / grupa Krzysztofa Jaworskiego
29 kwietnia (wtorek) / godz. 20:30 / grupa Iwony Bassy
30 kwietnia (środa) / godz. 19:30 / grupa Przemysława Owczarka
30 kwietnia (środa) / godz. 19:30 / grupa Natalii Malek
„Połów” jest projektem Biura Literackiego, który od ponad dwóch dekad pomaga młodym twórczyniom i twórcom w debiucie książkowym. To nie tylko warsztaty, ale przede wszystkim wspólnota literacka, w której autorzy i autorki rozwijają swój język, poznają środowisko i budują literacką tożsamość. Pracownie TransPortu Literackiego są częścią tego procesu – dają przestrzeń do pracy nad książką i realną szansę na debiut w Biurze Literackim.
Realizacja festiwalu i projektów towarzyszących oraz publikacja książek są możliwe dzięki wsparciu: Kreatywnej Europy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Kołobrzeg, a także Ministerstwo Kultury Tajwanu, Institut Ramon Llull, Instytutu Cervantesa, Instytutu Francuskiego, Węgierskiego Centrum Kultury, Swedish Arts Council oraz Ambasady Szwecji. Wydarzenie wspierają organizacyjnie także Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu, Instytut Adama Mickiewicza i Dealerzy Kultury. Partnerami są ponadto: Hotel Shellter Resort&SPA, Coffeedesk, Pufa Design oraz DG Light & Sound.