TransPort Literacki 30: Ruszają festiwalowe Pracownie

Pra­cow­nie Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go dla debiu­tan­tek i debiu­tan­tów wystar­to­wa­ły! Spo­śród bli­sko 300 zgło­szeń do fina­ło­wych grup Poło­wu zakwa­li­fi­ko­wa­ły się 182 oso­by – przy­szłe autor­ki i auto­rzy, któ­rzy przez naj­bliż­sze mie­sią­ce będą dosko­na­lić swo­je tek­sty pod okiem uzna­nych twór­czyń i twór­ców. W tych dniach rusza­ją zaję­cia onli­ne, a fina­ło­we warsz­ta­ty odbę­dą się w Rogo­wie i Koło­brze­gu pod­czas 30. edy­cji festi­wa­lu w dniach 8–11 maja.

 

 

Dwie głów­ne pra­cow­nie – „Pra­cow­nia debiu­tów poetyc­kich” pod opie­ką Joan­ny MUEL­LE­Ri „Pra­cow­nia debiu­tów pro­za­tor­skich” pro­wa­dzo­na przez Prze­my­sła­wa OWCZARKA – zgro­ma­dzą czter­nast­kę fina­li­stek i fina­li­stów 20. edy­cji „Poło­wu”. To z tego gro­na zosta­ną wyło­nio­ne debiu­tanc­kie książ­ki, któ­re będą się uka­zy­wa­ły w Biu­rze Lite­rac­kim mię­dzy wrze­śniem 2025 a kwiet­niem 2026 roku i zosta­ną zapre­zen­to­wa­ne na przy­szło­rocz­nym festi­wa­lu.

 

Rów­no­le­gle pra­cę roz­pocz­ną gru­py „Przed debiu­tem wier­szem i pro­zą”, któ­re zosta­ną popro­wa­dzo­ne m.in. przez: Annę Ada­mo­wicz, Iwo­nę BASSĘ, Alek­san­drę GRZEMSKĄ, Krzysz­to­fa JAWORSKIEGO, Annę KRZYWANIĘ, Nata­lię MALEK, Jaku­ba PSZONIAKA, Macie­ja ROBERTA, Anto­ni­nę TOSIEK, i Jaku­ba SKURTYSA. W gru­pach, któ­re w tym roku będą liczyć od ośmiu do dzie­się­ciu osób, dzia­ła­nia skon­cen­tro­wa­ne są roz­wo­ju ksią­żek, któ­re zyska­ją szan­sę na wyróż­nie­nie w kolej­nej edy­cji pro­jek­tu.

 

Na festi­wa­lo­wej sce­nie zapre­zen­tu­ją się lau­re­at­ki i lau­re­aci „Poło­wu”: Jakub BELINA-BRZOZOWSKI (cór­ka tań­czy), Mag­da­le­na GENOW („Zło­dziej­ka matek”), Alek­san­dra GÓRECKA („Regu­ła trzech”), Adam JAWORSKI („Baśń o zwich­nię­ciu sta­wu bio­dro­we­go”), Alek­san­dra KASPRZAK („Wydrąż mi rodzi­nę w serze”), Mira SUCHOWIEJKO („Też się o cie­bie boję”), Maciej WNUK („Miej­sca odle­głe”) i Łukasz WOŹNIAK („Umal­mu”).

 

Pro­gram zajęć przed­sta­wia się nastę­pu­ją­co:

 

27 mar­ca (czwar­tek), godz. 18:00 / gru­pa Jaku­ba Beli­ny-Brzo­zow­skie­go

28 mar­ca (pią­tek) / godz. 18:00 / gru­pa Joan­ny Muel­ler

31 mar­ca (ponie­dzia­łek) / godz. 19:00 / gru­pa Miry Sucho­wiej­ko,

31 mar­ca (ponie­dzia­łek) / godz. 19:00 / gru­pa Anto­ni­ny Tosiek

3 kwiet­nia (czwar­tek) / godz. 18:00 / gru­pa Jaku­ba Skur­ty­sa

4 kwiet­nia (pią­tek) / godz. 18:00 / gru­pa Alek­san­dry Górec­kiej

7 kwiet­nia (ponie­dzia­łek) / 19:00 / gru­pa Alek­san­dry Kasprzak

9 kwiet­nia (śro­da) / godz. 19:30 / gru­pa Macie­ja Rober­ta

11 kwiet­nia (pią­tek) / godz. 18:00 / gru­pa Alek­san­dry Grzem­skiej

14 kwiet­nia (ponie­dzia­łek) / godz. 19:00 / Aga­ty Dycz­ko

15 kwiet­nia (wto­rek) / godz. 20:30 / gru­pa Anny Ada­mo­wicz

16 kwiet­nia (śro­da) / godz. 19:30 / gru­pa Anny Krzy­wa­ni

16 kwiet­nia (śro­da) / godz. 19:30 / gru­pa Mag­da­le­ny Genow

23 kwiet­nia (śro­da) / godz. 19:30 / gru­pa Macie­ja Wnu­ka

24 kwiet­nia (czwar­tek) / godz. 18:00 / gru­pa Jaku­ba Pszo­nia­ka

25 kwiet­nia (pią­tek) / godz. 18:00 / gru­pa Krzysz­to­fa Jawor­skie­go

29 kwiet­nia (wto­rek) / godz. 20:30 / gru­pa Iwo­ny Bas­sy

30 kwiet­nia (śro­da) / godz. 19:30 / gru­pa Prze­my­sła­wa Owczar­ka

30 kwiet­nia (śro­da) / godz. 19:30 / gru­pa Nata­lii Malek

 

„Połów” jest pro­jek­tem Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­ry od ponad dwóch dekad poma­ga mło­dym twór­czy­niom i twór­com w debiu­cie książ­ko­wym. To nie tyl­ko warsz­ta­ty, ale przede wszyst­kim wspól­no­ta lite­rac­ka, w któ­rej auto­rzy i autor­ki roz­wi­ja­ją swój język, pozna­ją śro­do­wi­sko i budu­ją lite­rac­ką toż­sa­mość. Pra­cow­nie Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go są czę­ścią tego pro­ce­su – dają prze­strzeń do pra­cy nad książ­ką i real­ną szan­sę na debiut w Biu­rze Lite­rac­kim.

 

Reali­za­cja festi­wa­lu i pro­jek­tów towa­rzy­szą­cych oraz publi­ka­cja ksią­żek są moż­li­we dzię­ki wspar­ciu: Kre­atyw­nej Euro­py, Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go Woje­wódz­twa Zachod­nio­po­mor­skie­go, Mia­sta Koło­brzeg, a tak­że Mini­ster­stwo Kul­tu­ry Taj­wa­nu, Insti­tut Ramon Llull, Insty­tu­tu Cervan­te­sa, Insty­tu­tu Fran­cu­skie­go, Węgier­skie­go Cen­trum Kul­tu­ry, Swe­dish Arts Coun­cil oraz Amba­sa­dy Szwe­cji. Wyda­rze­nie wspie­ra­ją orga­ni­za­cyj­nie tak­że Regio­nal­ne Cen­trum Kul­tu­ry w Koło­brze­gu, Insty­tut Ada­ma Mic­kie­wi­cza i Deale­rzy Kul­tu­ry. Part­ne­ra­mi są ponad­to: Hotel Shel­l­ter Resort&SPA, Cof­fe­edesk, Pufa Design oraz DG Light & Sound.

 



 

Posłu­chaj audy­cji o tego­rocz­nym festi­wa­lu

Dołącz do Trans­Por­to­wej gru­py