W 2016 roku w Biurze Literackim: książki

Szy­ku­je się wyjąt­ko­wy rok dla czy­tel­ni­ków Biu­ra Lite­rac­kie­go. Co tydzień nowa publi­ka­cja – 23 tytu­ły w tra­dy­cyj­nej for­mie i 28 jako e‑booki – łącz­nie 51 ksią­żek! Zain­a­gu­ro­wa­na zosta­nie seria „22. Wier­sze podróż­ne”, uka­zy­wać się będzie kla­sy­ka i nowa euro­pej­ska pro­za. Nie zabrak­nie pre­mie­ro­wych wier­szy dla dzie­ci oraz doro­słych. Wzna­wia­ne będą w for­mie elek­tro­nicz­nej naj­waż­niej­sze współ­cze­sne tytu­ły a tak­że pre­mie­ry nie­do­stęp­ne w wer­sjach papie­ro­wych.

 

Biuletyn__05_01_2016__W-2016-roku-w-Biurze-Literackim

 

Wyda­rze­nia pierw­szej poło­wy roku to m.in.: publi­ka­cja popraw­nej wer­sji debiu­tu Ryszar­da Kry­nic­kie­go Pęd pogo­ni, pęd uciecz­ki (nie­uzna­wa­ne­go przez auto­ra z powo­du inge­ren­cji cen­zu­ry i błę­dów redak­tor­skich) oraz nowe książ­ki Sła­wo­mi­ra Elsne­ra (pierw­szy od lat tom naj­cie­kaw­sze­go debiu­tan­ta poprzed­niej deka­dy), Kon­ra­da Góry i Boh­da­na Zadu­ry. Z kolei w małej i poręcz­nej for­mie w serii „22. Wier­sze podróż­ne” pozna­my naj­waż­niej­sze utwo­ry Jac­ka Deh­ne­la i Roma­na Hone­ta.

 

Rów­nie dużo co poezji będzie w Biu­rze Lite­rac­kim arty­stycz­nej i wysma­ko­wa­nej pro­zy – wybit­nych dzieł lite­ra­tu­ry świa­to­wej (Nie­dzie­la życia Ray­mon­da Quene­au, Tro­pi­smes Natha­lie Sar­rau­te, Morze kara­lu­chów Tom­ma­sa Lan­dol­fie­go) oraz współ­cze­snych arcy­dzieł (Dzwo­ny Ein­ste­ina Lajo­sa Gren­de­la, Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia, Atlas lękli­we­go męż­czy­zny Chri­sto­pha Ran­smay­ra i Książ­ka o Unie Faru­ka Šehi­cia).

 

Uka­że się też anto­lo­gia pre­zen­tu­ją­ca naj­cie­kaw­szych awan­gar­do­wych euro­pej­skich pro­za­ików, lau­re­atów mię­dzy­na­ro­do­we­go pro­jek­tu Biu­ra Lite­rac­kie­go „Nowe gło­sy z Euro­py”, reali­zo­wa­ne­go przy współ­pra­cy z kil­ku­na­sto­ma euro­pej­ski­mi insty­tu­cja­mi lite­rac­ki­mi. Wydaw­nic­two kon­ty­nu­ować będzie wpro­wa­dza­nie do sze­ro­kie­go obie­gu czy­tel­ni­cze­go nowych pol­skich poetów, tłu­ma­czy oraz kry­ty­ków.

 

W anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny przy­go­to­wa­nej przez Moni­kę Glo­so­witz, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Mar­tę Koron­kie­wicz, Dawi­da Kuja­wę, Jaku­ba Skur­ty­sa, Maję Staś­ko i Inez Okul­ską znaj­dą się wier­sze i obszer­ne pre­zen­ta­cje: Toma­sza Bąka, Mar­ci­na Czer­ka­so­wa, Szy­mo­na Doma­ga­ły-Jaku­cia, Kon­ra­da Góry, Szcze­pa­na Kopy­ta, Jako­be Mansz­taj­na, Dawi­da Mate­usza, Kiry Pie­trek, Pio­tra Przy­by­ły, Macie­ja Taran­ka i Ilo­ny Wit­kow­skiej.

 

Wyda­nie książ­ki uzu­peł­nią roz­mo­wy z auto­ra­mi, szki­ce, ese­je, deba­ty w nowym ser­wi­sie inter­ne­to­wym biBLio­te­ka, w któ­rym co dwa tygo­dnie uka­zy­wać się będzie oko­ło 40 publi­ka­cji. Co cie­ka­we, wer­sja elek­tro­nicz­na anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny znacz­nie będzie się róż­nić od wer­sji papie­ro­wej i uwzględ­ni wie­le dodat­ków. To dowód na to, że e‑booki mogą być nie tyl­ko alter­na­ty­wą, ale tak­że waż­nym uzu­peł­nie­niem tra­dy­cyj­nych publi­ka­cji książ­ko­wych.

 

W elek­tro­nicz­nej posta­ci wzna­wia­ne będą naj­waż­niej­sze książ­ki ostat­nich dwóch dekad, nie­do­stęp­ne już od daw­na w księ­gar­niach (Chi­na ship­ping Justy­ny Bar­giel­skiej, Soma Łuka­sza Jaro­sza, Para­diso Mar­ty Pod­gór­nik, Życie na Korei Andrze­ja Sosnow­skie­go) a tak­że naj­cie­kaw­sze pre­mie­ry ostat­nich mie­się­cy (Tablet taty Dar­ka Fok­sa, Nakar­mić kamień Bron­ki Nowic­kiej, Dwu­płat Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go).

 

W nowym for­ma­cie uka­zy­wać się będą rów­nież książ­ki nie­do­stęp­ne w tra­dy­cyj­nej posta­ci, jak np. zbiór Zbi­gnie­wa Mache­ja Tele­fon z anty­po­dów. Wier­sze z mło­do­ści (1978–1990) oraz Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go Powin­ni się nie uro­dzić revi­si­ted – Uro­dzić. Łatwy dostęp do publi­ka­cji zapew­nia księ­gar­nia poezjem.pl (gdzie moż­li­wy jest m.in. zakup pakie­tów w obu for­ma­tach) oraz jesz­cze lep­sza współ­pra­ca z hur­tow­ni­ka­mi dzię­ki maga­zy­no­wi wydaw­nic­twa w pod­war­szaw­skim Bło­niu.

 

Inne wiadomości z kategorii