Wydaj debiutancką książkę w 2025 roku

25/09/2024 Projekty

 

Piszesz wier­sze, opo­wia­da­nia albo powieść? Szu­kasz miej­sca, któ­re wyda two­ją debiu­tanc­ką książ­kę, wypro­mu­je ją, zaofe­ru­je sze­ro­ką dys­try­bu­cję, par­ty­cy­po­wa­nie w zyskach, moż­li­wość sprze­da­ży praw do zagra­nicz­nych wydań oraz zapew­ni pierw­szy publicz­ny występ przed kil­ku­set­oso­bo­wą publicz­no­ścią? Weź udział w jubi­le­uszo­wej edy­cji pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2025”, za spra­wą któ­re­go do lite­ra­tu­ry pol­skiej tra­fi­ło wie­le uzna­nych dzi­siaj auto­rów i auto­rek, wyróż­nia­nych naj­waż­niej­szy­mi nagro­da­mi lite­rac­ki­mi.

 

„Połów” jest reali­zo­wa­ny nie­prze­rwa­nie od 2005 roku w ramach obcho­dzą­ce­go swo­je trzy­dzie­sto­le­cie festi­wa­lu, któ­ry obec­nie nosi nazwę Trans­Port Lite­rac­ki i odby­wa się w Koło­brze­gu. Pro­jekt ma na celu zauwa­że­nie i wyróż­nie­nie naj­cie­kaw­szych twór­ców i twór­czyń oraz uła­twie­nie im lite­rac­kie­go star­tu. W 2024 roku publi­ka­cją książ­ki oraz sty­pen­dium twór­czym nagro­dzo­no osiem osób. Pierw­sze debiu­tanc­kie tytu­ły już tra­fi­ły do księ­garń. Kolej­na gru­pa auto­rek i auto­rów, wyło­nio­na z bli­sko pół tysią­ca zgło­szeń, zosta­ła wyróż­nio­na zapro­sze­niem do pra­cow­ni „Przed debiu­tem”.

 

Szcze­gó­ło­wy ter­mi­narz

 

Zgło­sze­nia w 20. edy­cji pro­jek­tu będą przyj­mo­wa­ne do 12 stycz­nia 2025 roku. Już 12 lute­go zakoń­czy się etap oce­ny nade­sła­nych pro­po­zy­cji. Z kolei 6 mar­ca zosta­ną ogło­szo­ne listy fina­li­stów i fina­li­stek „Poło­wu”. Gru­pę pro­za­tor­ską popro­wa­dzi po raz kolej­ny Anna Cie­plak, a poetyc­ką – Joan­na Muel­ler. Następ­nie ogło­szo­ne zosta­ną listy osób wyróż­nio­nych udzia­łem w pra­cow­niach „Przed debiu­tem”. 4 kwiet­nia wystar­tu­ją zaję­cia onli­ne, któ­re swój finał będą mia­ły w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki.

 

Warsz­ta­ty w Koło­brze­gu potrwa­ją tym razem pięć dni – mię­dzy 4 a 8 czerw­ca. Zapla­no­wa­no pięt­na­ście godzin bez­po­śred­niej pra­cy, w któ­rej będzie moż­na brać udział wyłącz­nie na żywo. Zaję­cia w pra­cow­niach „Przed debiu­tem” zosta­ną ukie­run­ko­wa­ne na pra­cę nad powsta­ją­cy­mi książ­ka­mi, tak aby każ­dy mógł zorien­to­wać się, na jakim są one eta­pie, cze­go im bra­ku­je, czy mają szan­sę na odnie­sie­nie suk­ce­su i jak powin­ny wyglą­dać dal­sze dzia­ła­nia twór­cze. Każ­de­go dnia odbę­dą się wyda­rze­nia festi­wa­lo­we z udzia­łem lau­re­atek i lau­re­atów poprzed­nich edy­cji pro­jek­tu.

 

Fina­list­ki i fina­li­ści „Poło­wu” do 15 czerw­ca przy­go­tu­ją osta­tecz­ne wer­sje swo­ich pro­po­zy­cji wydaw­ni­czych. Następ­nie wska­za­ne przez orga­ni­za­to­ra pro­jek­tu jury doko­na wybo­ru debiu­tanc­kich ksią­żek. Pierw­sza z nich tra­fi do księ­garń już 15 wrze­śnia 2025 roku. Następ­ne publi­ko­wa­ne będą w kolej­nych mie­sią­cach. Orga­ni­za­to­rzy w uza­sad­nio­nych przy­pad­kach zastrze­ga­ją sobie moż­li­wość zmian ter­mi­nów i warun­ków pro­jek­tu zawar­tych w niniej­szym ogło­sze­niu, któ­re poda­wa­ne będą do wia­do­mo­ści na stro­nie biuroliterackie.pl w dzia­le Pro­jek­ty.

 

Jak ma wyglą­dać zgło­sze­nie

 

Każ­da oso­ba może prze­słać mak­sy­mal­nie trzy pro­po­zy­cje książ­ko­we. Zgło­sze­nia przyj­mo­wa­ne są poprzez for­mu­larz do 12 stycz­nia 2025 roku do godzi­ny 23:59. Warun­kiem ich roz­pa­trze­nia jest wnie­sie­nie na kon­to 71 1050 1575 1000 0022 7732 9062 opła­ty w wyso­ko­ści 75 zł (każ­dy pro­jekt osob­no) na pokry­cie kosz­tów zwią­za­nych z lek­tu­rą, oce­ną nade­sła­ne­go tek­stu oraz obsłu­gą nabo­ru. Nie­kom­plet­ne lub nie­speł­nia­ją­ce kry­te­riów zgło­sze­nia nie będą bra­ne pod uwa­gę.

 

Peł­ne zgło­sze­nie dla osób piszą­cych pro­zę to albo trzy repre­zen­ta­tyw­ne opo­wia­da­nia, albo frag­men­ty powie­ści o łącz­nej dłu­go­ści nie­prze­kra­cza­ją­cej 15 stron znor­ma­li­zo­wa­ne­go maszy­no­pi­su (zarów­no w przy­pad­ku opo­wia­dań, jak i powie­ści). Oso­by piszą­ce poezję powin­ny doko­nać wybo­ru pięt­na­stu wier­szy. Orga­ni­za­tor w każ­dej chwi­li może popro­sić o dosła­nie więk­szej licz­by tek­stów lub obszer­niej­sze­go frag­men­tu.

 

Zgło­sze­nie musi zawie­rać „Kon­spekt”, nie­prze­kra­cza­ją­cy trzech tysię­cy zna­ków, w któ­rym zosta­ną zapre­zen­to­wa­ne: plan książ­ki, moty­wy i podej­mo­wa­ne zagad­nie­nia tema­tycz­ne. Nale­ży tak­że okre­ślić ramy kon­struk­cyj­ne, pla­no­wa­ną obję­tość i napi­sać, na jakim eta­pie są pra­ce. Ponad­to w „Kon­spek­cie” war­to wska­zać, na czym pole­ga nowa­tor­stwo autor­skiej pro­po­zy­cji na tle innych współ­cze­śnie wyda­wa­nych debiu­tanc­kich ksią­żek, np. tych, któ­re były wyróż­nia­ne w ostat­nich latach w „Poło­wie”.

 

Oso­by, któ­re zgła­sza­ją książ­kę w pro­jek­cie po raz kolej­ny, są pro­szo­ne o szcze­gó­ło­we opi­sa­nie, jak bar­dzo zmie­nił się ich tekst od udzia­łu w poprzed­niej pra­cow­ni, a jeśli zgła­sza­na jest nowa pro­po­zy­cja, to będzie­my wdzięcz­ni za wska­za­nie, co się dzie­je z pro­jek­tem, nad któ­rym dotąd były pro­wa­dzo­ne pra­ce. Wysył­ka jest jed­no­znacz­na z akcep­ta­cją wszyst­kich warun­ków pro­jek­tu zawar­tych w niniej­szym ogło­sze­niu.

 

Ile osób zosta­nie wyróż­nio­nych

 

Do udzia­łu w fina­le „Poło­wu” zapro­sze­nie otrzy­ma nie wię­cej niż szes­na­ście osób (łącz­nie do gru­py poetyc­kiej i pro­za­tor­skiej), któ­rych pro­jek­ty książ­ko­we zosta­ną uzna­ne za naj­bar­dziej inte­re­su­ją­ce, zaawan­so­wa­ne i mają­ce real­ne szan­se na szyb­kie wyda­nie. Ze wszyst­ki­mi uczest­ni­ka­mi i uczest­nicz­ka­mi „Poło­wu” zosta­ną pod­pi­sa­ne na prze­ło­mie lute­go i mar­ca umo­wy o inten­cji wyda­nia książ­ki. Z tego gro­na publi­ka­cją debiu­tanc­kiej książ­ki zosta­nie wyróż­nio­nych nie wię­cej niż osiem osób. W uza­sad­nio­nych przy­pad­kach moż­li­we są inne roz­strzy­gnię­cia.

 

Kolej­na gru­pa osób zosta­nie wyróż­nio­na 12 mar­ca zapro­sze­niem do udzia­łu w pra­cow­ni „Przed debiu­tem”. Tego same­go dnia pozna­my listę pro­wa­dzą­cych zaję­cia. To, kto tra­fi do któ­rej gru­py, będzie zale­żeć od licz­by punk­tów przy­zna­nych w trak­cie oce­ny zgło­szeń, któ­rej w poezji i pro­zie doko­na­ją trzy­oso­bo­we zespo­ły (two­rzo­ne przez: oso­bę pro­wa­dzą­cą pro­jekt, przed­sta­wi­cie­la orga­ni­za­to­ra oraz dodat­ko­we­go eks­per­ta). To samo jury doko­na póź­niej wybo­ru lau­re­atek i lau­re­atów „Poło­wu”.

 

Warun­ki udzia­łu

 

Koszt udzia­łu w zaję­ciach na żywo i onli­ne został skal­ku­lo­wa­ny na pozio­mie 750 zł. Pono­szo­ny jest w ramach jed­nej raty płat­nej do 28 lute­go 2025 roku. W przy­pad­ku bra­ku wpła­ty zapro­sze­nie tra­fi do kolej­nej oso­by z listy rezer­wo­wej. Wszy­scy fina­li­ści i fina­list­ki „Poło­wu” oraz uczest­ni­cy i uczest­nicz­ki i pra­cow­ni „Przed debiu­tem” we wła­snym zakre­sie pokry­ją koszt noc­le­gów, posił­ków oraz dojaz­du na miej­sce zajęć odby­wa­ją­cych się w trak­cie festi­wa­lu. Tra­dy­cyj­nie oso­by, któ­re w dniu 4 czerw­ca 2025 roku nadal będą ucznia­mi szkół pod­sta­wo­wych i śred­nich, mogą wnio­sko­wać o zwol­nie­nie z opła­ty. W uza­sad­nio­nych przy­pad­kach nie będzie pobie­ra­na opła­ta od kan­dy­da­tów w trud­nej sytu­acji finan­so­wej. Zwol­nie­nie doty­czy tak­że osób zamel­do­wa­nych na sta­łe w Koło­brze­gu.

 

Dla­cze­go war­to wziąć udział w „Poło­wie”

 

Na co mogą liczyć autor­ki i auto­rzy, któ­rzy zosta­ną wyróż­nie­ni wyda­niem debiu­tanc­kich ksią­żek? Tytu­ły uka­zu­ją się rów­no­le­gle w dwóch for­ma­tach – w wer­sji papie­ro­wej i jako e‑book. Są wyda­wa­ne bez finan­so­we­go wkła­du auto­ra, z któ­rym wydaw­nic­two dzie­li się zyska­mi ze sprze­da­ży każ­de­go egzem­pla­rza. Mają zapew­nio­ną sze­ro­ką dys­try­bu­cję, docie­ra­ją do księ­garń w całej Pol­sce, wszyst­kich głów­nych sie­ci i skle­pów inter­ne­to­wych. Oko­ło 20 pro­cent nakła­du sta­no­wią egzem­pla­rze dla recen­zen­tów, juro­rów nagród lite­rac­kich, a tak­że tłu­ma­czy i zagra­nicz­nych wydaw­ców.

 

Każ­dy tytuł ma wyzna­czo­ną z bar­dzo dużym wyprze­dze­niem datę pre­mie­ry. W tygo­dniu po uka­za­niu się debiu­tu wydaw­nic­two zapew­nia pre­mie­rze recen­zję, roz­mo­wę z auto­rem lub autor­ką, pre­zen­ta­cję frag­men­tów książ­ki. Do tego docho­dzą zare­je­stro­wa­ne w pro­fe­sjo­nal­ny spo­sób czy­ta­nia z udzia­łem wybit­nych muzy­ków, roz­mo­wa fil­mo­wa wokół publi­ka­cji i pro­fe­sjo­nal­na sesja zdję­cio­wa. Uni­ka­to­wym momen­tem dla książ­ki jest pre­zen­ta­cja w trak­cie festi­wa­lu, w któ­rym uczest­ni­czy kil­ku­set­oso­bo­wa publicz­ność z kra­ju i zagra­ni­cy.

 

Reali­za­to­rem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2025” jest festi­wal Trans­Port Lite­rac­ki orga­ni­zo­wa­ny od 1996 roku przez Biu­ro Lite­rac­kie. Wia­do­mo­ści na temat pro­jek­tu będą poja­wiać się na pro­fi­lu orga­ni­za­to­ra na Face­bo­oku oraz na Trans­Por­to­wej gru­pie. Infor­ma­cje o wyni­kach pro­jek­tu zosta­ną prze­sła­ne oso­bom zgła­sza­ją­cym pro­po­zy­cje dro­gą mailo­wą. Dodat­ko­we infor­ma­cje moż­na zna­leźć w doku­men­cie „Naj­czę­ściej zada­wa­ne pyta­nia”. W razie dal­szych pytań zapra­sza­my do kon­tak­tu: akcje@biuroliterackie.pl.

 

Wyślij swo­je zgło­sze­nie

Prze­czy­taj naj­czę­ściej zada­wa­ne pyta­nia i odpo­wie­dzi

Posłu­chaj pod­ca­stu o szcze­gó­łach tego­rocz­ne­go nabo­ru

Dołącz do festi­wa­lo­wej gru­py

Inne wiadomości z kategorii