Wydaj książkę poetycką, prozatorską, eseistyczną i przekładową w Biurze Literackim
Jesteś poetką, poetą lub prozaiczką, prozaikiem po debiucie? Piszesz eseje lub teksty krytyczne? Zajmujesz się przekładem poezji, prozy i książek dla dzieci? Szukasz miejsca, które wypromuje twoją książkę i zaoferuje szeroką dystrybucję, partycypowanie w zyskach oraz możliwość sprzedaży praw do zagranicznych wydań? Ten komunikat jest dla Ciebie!
Jesteś poetką, poetą lub prozaiczką, prozaikiem po debiucie? Piszesz eseje lub teksty krytyczne? Zajmujesz się przekładem poezji, prozy i książek dla dzieci? Szukasz miejsca, które wypromuje twoją książkę i zaoferuje szeroką dystrybucję, partycypowanie w zyskach oraz możliwość sprzedaży praw do zagranicznych wydań? Biuro Literackie – jedno z najczęściej wyróżnianych wydawnictw w Polsce – do 30 listopada przyjmuje propozycje książkowe od osób, które chcą opublikować książkę w pierwszej połowie 2024 roku i zaprezentować ją przed szeroką polską i zagraniczną publicznością podczas zaplanowanego między 6 a 9 czerwca festiwalu TransPort Literacki 29.
Chcesz w ciągu kilku tygodni opublikować kolejny tomik, zbiór esejów, opowiadań, powieść, książkę krytyczną? Chcesz dołączyć do grona tłumaczek i tłumaczy współpracujących z Biurem Literackim? Zaproponować książkę do nowego projektu translatorskiego, który będzie realizowany w latach 2025–2027? Spróbuj swoich sił w naborze wydawnictwa, którego autorki i autorzy zdobyli już ponad dwieście wyróżnień, w tym trzykrotnie Nagrodę Literacką Nike. Ogłoszenie wyników nastąpi między 11 a 15 grudnia 2023 roku. Jeśli nie uda Ci się zgłosić swojej książki teraz, to będzie można skorzystać z drugiego terminu i ewentualnej publikacji w drugiej połowie przyszłego roku.
Na co mogą liczyć autorki i autorzy współpracujący z Biurem Literackim? Książki publikowane są równolegle w dwóch formatach – w wersji papierowej i jako e‑book. Wydawane są bez finansowego wkładu autora, z którym wydawnictwo dzieli się zyskami ze sprzedaży każdego egzemplarza. Mają zapewnioną szeroką dystrybucję, docierają do księgarń w całej Polsce, wszystkich głównych sieci i sklepów internetowych. Około 20 procent nakładu stanowią egzemplarze dla recenzentów, jurorów nagród literackich, a także tłumaczy i wydawców zagranicznych. Każdy tytuł ma wyznaczoną z bardzo dużym wyprzedzeniem datę premiery w księgarniach.
W tygodniu po ukazaniu się książki wydawnictwo zapewnia premierze recenzje, rozmowę z autorem lub autorką, komentarze, prezentacje fragmentów. Do tego dochodzą zarejestrowane w profesjonalny sposób czytania z udziałem wybitnych muzyków, filmowa rozmowa wokół książki i profesjonalna sesja zdjęciowa. Drugim obok premiery najważniejszym momentem dla książki jest prezentacja w trakcie festiwalu, w którym uczestniczy kilkusetosobowa publiczność z kraju i zagranicy, w tym dyrektorzy festiwali i ważnych instytucji. Wejdź na stronę z dwudziestoma pięcioma projektami Biura Literackiego i dowiedz się więcej!
Poznaj wszystkie tegoroczne projekty