Wyniki ankiety Biura Literackiego

Dzię­ku­je­my wszyst­kim, któ­rzy zde­cy­do­wa­li się wziąć udział w naszej ankie­cie. Jak oce­nia­na jest dzia­łal­ność Biu­ra Lite­rac­kie­go i ostat­nie zmia­ny? Dość pozy­tyw­nie. Na szczę­ście w ankie­cie są też oso­bi­ste komen­ta­rze, w któ­rych poja­wia się tro­chę scep­tycz­nych opi­nii. Na szczę­ście, bo prze­cież w całej akcji cho­dzi­ło wła­śnie o to, by pozy­skać wie­dzę, co jesz­cze nale­ży popra­wić w naszych dzia­ła­niach.

 

Biuletyn__02_04_2016__Wyniki-ankiety-Biura-Literackiego

 

Ankie­tę wypeł­ni­ło wię­cej męż­czyzn (60,8%) ani­że­li kobiet (39,2%). Bli­sko poło­wę (48%) sta­no­wi­ły oso­by mię­dzy dwu­dzie­stym a trzy­dzie­stym rokiem życia. Odse­tek osób mię­dzy trzy­dzie­stym a czter­dzie­stym rokiem życia to 30%, a powy­żej czter­dzie­ste­go roku 22%. 46,8% osób towa­rzy­szy dzia­łal­no­ści Biu­ra Lite­rac­kie­go od ponad trzech lat. 30,4% od roku do trzech. 15,2% od ponad dzie­się­ciu lat a 7,6% nie dłu­żej niż od roku.

 

Zde­cy­do­wa­na więk­szość uczest­ni­ków ankie­ty (79,9%) wie­dzę o wydaw­nic­twie czer­pie ze stro­ny biuroliterackie.pl. Bli­sko poło­wa (45,6%) regu­lar­nie czy­ta nasze new­slet­te­ry. Pro­fil na face­bo­oku jest jed­nym z miejsc pozy­ski­wa­nia wie­dzy dla 36,7% ankie­to­wa­nych. Aż 77,2 % osób nie ma zastrze­żeń do naszej poli­ty­ki infor­ma­cyj­nej, a 22,8% ma odmien­ne zda­nie.

 

70,9% osób kupu­je książ­ki Biu­ra Lite­rac­kie­go w księ­gar­ni poezjem.pl. Na dru­gim miej­scu upla­so­wa­ły się tra­dy­cyj­ne księ­gar­nie, następ­nie inne skle­py inter­ne­to­we. Sto­sun­ko­wo rzad­ko książ­ki Biu­ra kupo­wa­ne są w innych miej­scach (w trak­cie wyda­rzeń i akcji). Więk­szość osób bar­dzo dobrze oce­nia nową odsło­nę księ­gar­ni poezjem.pl. Wśród cen­nych zastrze­żeń jest brak moż­li­wo­ści sor­to­wa­nia ksią­żek. Poja­wia­ją się suge­stie, by pre­zen­ta­cje ksią­żek uzu­peł­nić mate­ria­ła­mi z biBLio­te­ki.

 

Znacz­na część osób pozy­tyw­nie odbie­ra roz­sze­rze­nie ofer­ty o e‑booki, ale też nie­któ­rzy zastrze­ga­ją, że pre­fe­ru­ją papie­ro­we wyda­nia i nie zamie­rza­ją się­gać po elek­tro­nicz­ne wer­sje ksią­żek. Doce­nio­ny został też pomysł uru­cho­mie­nia biBLio­te­ki, choć sam ser­wis wyma­ga zda­niem nie­któ­rych jesz­cze więk­szej otwar­to­ści na nowych auto­rów i pre­mie­ro­wych mate­ria­łów.

 

Naj­wię­cej wypo­wie­dzi zebra­ło pyta­nie o pro­zę w Biu­rze Lite­rac­kim. I w tym przy­pad­ku więk­szość osób przyj­mu­je tę zmia­nę jako pozy­tyw­ną, zastrze­ga­jąc jed­no­cze­śnie, że wydaw­nic­two koja­rzo­ne jest głów­nie z poezją i dobrze, by tak pozo­sta­ło. Poja­wi­ły się gło­sy, by nie była to tyl­ko pro­za zagra­nicz­na, ale tak­że kra­jo­wa, szcze­gól­nie debiu­tan­tów.

 

Wypro­wadz­kę festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go z Wro­cła­wia sko­men­to­wa­ła bli­sko poło­wa ankie­to­wa­nych. Część osób żału­je tej decy­zji („Port był naj­więk­szym wyda­rze­niem w cią­gu roku”), a inni akcep­tu­ją nowy kie­ru­nek: „zmia­ny są koniecz­ne”. Cie­szy­my się, że spo­ro osób cze­ka na nową for­mu­łę, o któ­rej wię­cej napi­sze­my już nie­ba­wem.

 

Wszyst­kim, któ­rzy zna­leź­li czas na przy­go­to­wa­nie odpo­wie­dzi w ankie­cie, bar­dzo dzię­ku­je­my. Bra­ko­wa­ło nam tej inte­rak­cji. W prze­szło­ści czę­sto korzy­sta­li­śmy z podob­nych narzę­dzi, by pozy­ski­wać wie­dzę przy­dat­ną dla wpro­wa­dza­nia zmian w naszej dzia­łal­no­ści. Choć zbior­cze wyni­ki wyda­ją się być dla nas bar­dzo pozy­tyw­ne, to przyj­mu­je­my do dal­szej ana­li­zy tak­że kry­tycz­ne gło­sy. Będą bar­dzo pomoc­ne przy wdra­ża­niu kolej­nych zmian.

Inne wiadomości z kategorii