Zapowiedź z Biura / Bob DYLAN: Przekraczam Rubikon
18 października, a zatem w piątą rocznicę przyznania literackiego Nobla, w Biurze Literackim ukaże się trzecia książka Boba Dylana – Przekraczam Rubikon w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.
18 października, a zatem w piątą rocznicę przyznania literackiego Nobla, w Biurze Literackim ukaże się trzecia książka Boba Dylana – Przekraczam Rubikon w przekładzie Filipa Łobodzińskiego. „Ta książka nie jest bladym odbiciem, gorszym bratem czy cieniem Dusznego kraju” – pisze w posłowiu tłumacz. „Kiedy któryś raz odwiedzamy jakieś obce miasto, niekoniecznie idziemy zwiedzać te same zabytki, muzea, parki. Czasem korci nas, by uciec nieco w bok, na mniej wydeptany szlak. Wiem z wielokrotnego doświadczenia, że korzyści są często jeszcze większe”.
I dodaje: „W Przekraczam Rubikon – jak już sam tytuł wskazuje – jest bowiem bonus szczególny. Od czasu Nagrody Nobla w 2016 roku Dylan milczał jako twórca. I nagle bomba wybuchła wiosną 2020, w samym środku pierwszej fali pandemii. Taka płyta jak Rough and Rowdy Ways musiała zrobić szczególne wrażenie właśnie w czasie, kiedy zaczynaliśmy na całym świecie zadawać sobie na nowo pytanie o przyszłość, o sens, o tożsamość. Album przyniósł 10 utworów na poziomie nieosiągalnym dla wielu młodszych i płodniejszych artystów”.
Łobodziński przygląda się twórczości Dylana w rozmaitych okresach. Zgłębia między innymi lekceważone lata osiemdziesiąte. Pokazuje też artystę w procesie twórczym. Przedstawia alternatywne wersje dziewięciu piosenek, wreszcie umieszcza w książce wybrane teksty z okładek płyt: czasem krótkie notki, czasem prozę poetycką przypominającą stylem i duchem Tarantulę, czasem zaś poematy. Najciekawsze z nich trafiły do tej książki razem z listem Dylana, który został odczytany podczas gali noblowskiej w grudniu 2016 roku.
Bob Dylan – legendarny wokalista, pisarz i poeta – podczas swojej kariery muzycznej wydał ponad 70 albumów długogrających i krążków. Kilka razy był wyróżniany Nagrodą Grammy, za piosenkę do filmu Wonder Boys został uhonorowany Złotym Globem oraz Oscarem, a wreszcie – w październiku 2016 roku – otrzymał literacką Nagrodę Nobla za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji”. Jest twórcą modelu współczesnej piosenki z ważkim tekstem i jako taki torował ścieżki kolejnym artystom: Lou Reedowi, Davidowi Bowiemu, Leonardowi Cohenowi, Patti Smith i Nickowi Cave’owi,