Zapowiedź z Biura / Janusz RUDNICKI Człowiek na rondzie
26 czerwca 2023 roku w Biurze Literackim ukaże się najnowsza książka Janusza Rudnickiego. Człowiek na rondzie to zbiór złożony z tekstów, o których sam autor mówi „małe prozy”, jednak w rzeczywistości całość ma charakter epicki.
26 czerwca 2023 roku w Biurze Literackim ukaże się najnowsza książka Janusza Rudnickiego. Człowiek na rondzie to zbiór złożony z tekstów, o których sam autor mówi „małe prozy”, jednak w rzeczywistości całość ma charakter epicki. Rudnicki zaprasza czytelników do uniwersum fragmentów równie poważnych, co prześmiewczych, boleśnie realistycznych i zupełnie zmyślonych.
Ta „mała epika” otwiera duże okna na jeszcze większy, ironicznie opowiedziany świat. Autoironicznie właściwie, ponieważ zbliżająca się publikacja to w rzeczywistości bardzo żywa, wielobarwna wiązanka powagi i kpiny, szczerości i wymysłu, jak również pewnego rodzaju autobiograficzny pakt z czytelnikami.
W charakterystycznej dla Janusza Rudnickiego prozie – ciętej i przewrotnej – autor kusi realistycznymi umiejscowieniami, jak rodzimy Kędzierzyn-Koźle w licznych opisach czy Warszawskie śródmiejskie ulice z kultowymi knajpami. Przekonuje wymienionymi z imienia i nazwiska postaciami kultury, doniesieniami medialnymi z czasu pandemii oraz wzruszającymi wspomnieniami o zmarłych znajomych.
Chwilę później czytelnicy są świadkami „małej apokalipsy”, bufonady, karykatury i iście gombrowiczowskiej groteski. Rudnicki wycofuje się kpiąco z momentów szczerości, odwraca się od własnych wyznań i wszystkiemu zaprzecza tylko po to, by następnie powalić kolejną opowieścią biograficzną. Ta synteza szczerości i wymysłu nadaje książce wyjątkowy ton. Nie wyczuwa się tutaj fałszu, nie ma zbędnych słów, natomiast każde zdanie stawia czytelników bliżej bohatera, który, chcąc nie chcąc, daje odmieniać się przez wszystkie przypadki.
Janusz Rudnicki urodził się w 1956 roku w Kędzierzynie-Koźlu na Śląsku. Pisarz i eseista, emigrant polityczny, od 1983 roku mieszkał w Hamburgu, gdzie studiował slawistykę i germanistykę. Wielokrotnie rozpoznawany za swoją prozę, między innymi jako finalista Nagrody Literackiej Nike, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia czy laureat nagrody im. S.B. Lindego. Tłumaczony na języki niemiecki, czeski, bułgarski, włoski, węgierski, rosyjski, angielski, japoński. Od wielu lat związany z „Gazetą Wyborczą”, część publikowanych w niej tekstów ukazała się w wydaniach książkowych. Mieszka w Warszawie.