Zapowiedź z Biura / Joanna MUELLER trule
Na kilka dni przed odebraniem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej Joanna Mueller opublikuje w Biurze Literackim swoją premierową książkę poetycką trule. To będzie już dziewiąta publikacja autorki w tym wydawnictwie, w którym od wielu lat jest także redaktorką.
Na kilka dni przed odebraniem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej Joanna Mueller opublikuje w Biurze Literackim swoją premierową książkę poetycką trule. Wiersze zwijające się w sobie lub rozpinające ponad, biegnące po elipsie i koziołkujące z ram, migrujące między prawdą a kłamstwem, rozpisywane na marginesie ciszy, która przechodzi w krzyk. To będzie już dziewiąta publikacja autorki w wydawnictwie, w którym od wielu lat jest także redaktorką.
Trule to skryte pod korcem i gwałtownie wychodzące na jaw teksty o władzy w polaryzujących się relacjach, niedocenianej pracy opiekuńczej oraz „wydreptywaniu” kobiecych wspólnot. Tom Joanny Mueller pyta o taki model komunikacji, który nie będzie ani agresywnym eliminowaniem cudzego języka, ani kontrolującym podtruwaniem, ani wreszcie walką na racje. Autorka nie waha się też zagadnąć o miłość, która nie chce być zepsutym neonem, nieczynnym świętem ani tym bardziej systemem spętań.
Joanna Mueller urodziła się w 1979 roku w Pile. Jest poetką, eseistką i redaktorką. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), Waruj (poemiks wraz z Joanną Łańcucką, 2019; nominacja do Silesiusa i Nagrody im. W. Szymborskiej), oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa).
Mueller wydała dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (2013). Pisze również dla dzieci – jest autorką zbioru wierszy Piraci dobrej roboty (2017) oraz bajek kamishibai (Szkoła Czi-Tam, 2015; Niewidka i Zobaczysko z J. Łańcucką, 2023) i w formie multimedialnej (Hurra, cyrk!). Współredagowała książki: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016). Należy do grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.