Zapowiedź z Biura / Marcin MOKRY: żywe linie nowe usta

15/12/2021 Zapowiedzi

Czwar­tą książ­ką z Biu­ra Lite­rac­kie­go – po debiu­tach Lau­ry Osiń­skiej, Jaku­ba Wiśniew­skie­go i Tom­ka Gro­mad­ki – któ­ra w nowym roku tra­fi do księ­garń w całej Pol­sce, będzie tom „żywe linie nowe usta” Mar­ci­na Mokre­go wyróż­nio­ny w pro­jek­cie „Kolej­na książ­ka wier­szem”.

 

 

Czwar­tą książ­ką z Biu­ra Lite­rac­kie­go – po debiu­tach Lau­ry Osiń­skiej, Jaku­ba Wiśniew­skie­go i Tom­ka Gro­mad­ki – któ­ra w nowym roku tra­fi do księ­garń w całej Pol­sce, będzie tom „żywe linie nowe usta” Mar­ci­na Mokre­go wyróż­nio­ny w pro­jek­cie „Kolej­na książ­ka wier­szem”. „Upo­mi­nam się o coś. Przy­zna­ję się do kogoś. Pod­trzy­mu­ję cią­głość cze­goś” – mówi o swo­im zbio­rze Mokry i doda­je: „Awan­gar­da jest w dłu­gim trwa­niu. Pierw­szy numer ‘Zwrot­ni­cy’ uka­zał się w 1922 roku, a wiel­ki samot­nik z Moko­to­wa ma nie­spo­ży­te siły”.

 

„żywe linie nowe usta” to eks­pe­ry­ment awan­gar­do­wy, poemat-par­ty­tu­ra nawią­zu­ją­cy zarów­no for­mą, jak i tre­ścią do życia i twór­czo­ści Tade­usza Peipe­ra. Zasad­ni­cze wąt­ki, wokół któ­rych budo­wa­ny jest poemat, to wyko­rze­nie­nie, któ­re wymy­ka­ło się świa­do­mo­ści „Pierw­sze­go Zwrot­ni­cze­go”, oraz samot­ność, jakiej doświad­cza jed­nost­ka oblę­żo­na przez więk­sze siły. Nie jest to spra­woz­daw­cza bio­gra­fia napi­sa­na wier­szem – postać Tade­usza Peipe­ra sta­je się pre­tek­stem do stwo­rze­nia uni­wer­sal­nej opo­wie­ści.

 

Na tle współ­cze­śnie domi­nu­ją­cych języ­ków i stra­te­gii poetyc­kich w poema­cie zasto­so­wa­ne są inno­wa­cyj­ne środ­ki wyra­zu. Poety­ka kon­kre­ty­zmu, lirycz­ne­go moc­ku­men­tu, kolaż, remix, cut-up, fold-in, ale rów­nież układ roz­kwi­ta­ją­cy. Każ­dy wspo­mnia­ny wyżej śro­dek Mar­cin Mokry podej­mu­je kry­tycz­nie, eks­pe­ry­men­tu­jąc i uważ­nie stu­diu­jąc, aby zoba­czyć, jakie są współ­cze­śnie moż­li­we jego roz­wi­nię­cia i poetycz­ne kon­se­kwen­cje. W książ­ce znaj­dą się tak­że kody QR umoż­li­wia­ją­ce czy­tel­ni­ko­wi posze­rze­nie doświad­cze­nia lek­tu­ry o inne dozna­nia.

 

Mar­cin Mokry uro­dził się w 1980 roku w Gli­wi­cach. Zade­biu­to­wał w 2017 roku tomem „czy­ta­nie. Pisma”. W 2019 roku wydał nomi­no­wa­ny do Nagro­dy Lite­rac­kiej Gdy­nia poemat „Świer­got”, któ­ry zdo­był tak­że nagro­dę w kon­kur­sie Polish Gra­phic Design Awards w kate­go­rii „Bele­try­sty­ka, publi­cy­sty­ka, repor­taż” (2020). Od 2019 roku reali­zu­je wspól­nie z Karo­li­ną Wiśniewską pro­jekt kul­tu­ral­no-spo­łecz­ny „Dings”. Autor będzie jed­nym z gości zapla­no­wa­ne­go mię­dzy 22 a 25 wrze­śnia festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27 w Koło­brze­gu.

Inne wiadomości z kategorii