Zapowiedź z Biura / Marcin MOKRY: żywe linie nowe usta
Czwartą książką z Biura Literackiego – po debiutach Laury Osińskiej, Jakuba Wiśniewskiego i Tomka Gromadki – która w nowym roku trafi do księgarń w całej Polsce, będzie tom „żywe linie nowe usta” Marcina Mokrego wyróżniony w projekcie „Kolejna książka wierszem”.
Czwartą książką z Biura Literackiego – po debiutach Laury Osińskiej, Jakuba Wiśniewskiego i Tomka Gromadki – która w nowym roku trafi do księgarń w całej Polsce, będzie tom „żywe linie nowe usta” Marcina Mokrego wyróżniony w projekcie „Kolejna książka wierszem”. „Upominam się o coś. Przyznaję się do kogoś. Podtrzymuję ciągłość czegoś” – mówi o swoim zbiorze Mokry i dodaje: „Awangarda jest w długim trwaniu. Pierwszy numer ‘Zwrotnicy’ ukazał się w 1922 roku, a wielki samotnik z Mokotowa ma niespożyte siły”.
„żywe linie nowe usta” to eksperyment awangardowy, poemat-partytura nawiązujący zarówno formą, jak i treścią do życia i twórczości Tadeusza Peipera. Zasadnicze wątki, wokół których budowany jest poemat, to wykorzenienie, które wymykało się świadomości „Pierwszego Zwrotniczego”, oraz samotność, jakiej doświadcza jednostka oblężona przez większe siły. Nie jest to sprawozdawcza biografia napisana wierszem – postać Tadeusza Peipera staje się pretekstem do stworzenia uniwersalnej opowieści.
Na tle współcześnie dominujących języków i strategii poetyckich w poemacie zastosowane są innowacyjne środki wyrazu. Poetyka konkretyzmu, lirycznego mockumentu, kolaż, remix, cut-up, fold-in, ale również układ rozkwitający. Każdy wspomniany wyżej środek Marcin Mokry podejmuje krytycznie, eksperymentując i uważnie studiując, aby zobaczyć, jakie są współcześnie możliwe jego rozwinięcia i poetyczne konsekwencje. W książce znajdą się także kody QR umożliwiające czytelnikowi poszerzenie doświadczenia lektury o inne doznania.
Marcin Mokry urodził się w 1980 roku w Gliwicach. Zadebiutował w 2017 roku tomem „czytanie. Pisma”. W 2019 roku wydał nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia poemat „Świergot”, który zdobył także nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii „Beletrystyka, publicystyka, reportaż” (2020). Od 2019 roku realizuje wspólnie z Karoliną Wiśniewską projekt kulturalno-społeczny „Dings”. Autor będzie jednym z gości zaplanowanego między 22 a 25 września festiwalu TransPort Literacki 27 w Kołobrzegu.