Zapowiedź z Biura / Tadeusz RÓŻEWICZ: Teksty odzyskane
18 kwietnia w Biurze Literackim ukażą się „Teksty odzyskane” Tadeusza Różewicza, na które złożą się odnalezione, niepublikowane w książkach, zapomniane i niedostępne prozy, dramaty, rozmowy i drobne zapiski.
18 kwietnia w Biurze Literackim ukażą się „Teksty odzyskane” Tadeusza Różewicza, na które złożą się odnalezione, niepublikowane w książkach, zapomniane i niedostępne prozy, dramaty, rozmowy i drobne zapiski. Czytelnik znajdzie tu zarówno prozę fikcjonalną i reportażowo-itineraryjną, rozmowy, felietony, jak i teksty o charakterze programowym czy krytycznoliterackim. Do najcenniejszych jej fragmentów należą legendarny i uchodzący za zaginiony tekst „Słowo o żołnierzu polskim”, opublikowany w roku 1944 w konspiracyjnym piśmie Armii Krajowej „Czyn Zbrojny” przez kaprala „Satyra” (taki pseudonim przyjął Różewicz w antyhitlerowskiej partyzantce), oraz zapomniane opowiadania dla młodzieży z pierwszej połowy lat 50. XX wieku.
Zdaniem wieloletniego wydawcy i redaktora książek Tadeusza Różewicza Jana Stolarczyka: „Już ’Wiersze odzyskane’ okazały się wielką niespodzianką czytelniczą, ‘odzyskaniem’ zapomnianych tekstów dla miłośników poezji. Ważnym dla współczesnej kultury literackiej ‘recyklingiem’ jego tekstów. Dopełnieniem wiedzy o rozwoju wielowątkowej twórczości pisarza i jego biografii wewnętrznej, zwłaszcza z wczesnego okresu. Podobnie interesująco pod względem poznawczym i czysto czytelniczym zapowiadają się ‘Teksty odzyskane’ zebrane przez Przemysława Dakowicza, autora m.in. zbioru ‘Poeta (bez)religijny. O twórczości Tadeusza Różewicza’”.
Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Prawdziwy debiut poetycki (tom „Niepokój”), którym dojrzale wszedł do literatury, ukazał się w roku 1947. W kolejnych latach pojawiały się zbiory poezji, potem prozy, wreszcie zostały wystawione liczne dramaty Różewicza. Jego utwory opublikowano w 50 językach. Był laureatem wielu polskich oraz światowych nagród artystycznych, a także doktorem honoris causa dziewięciu polskich uczelni. Biuro Literackie, od 2007 roku aż do śmierci poety w 2014 roku, było „domem wydawniczym Tadeusza Różewicza”. Do tej pory ukazało się tu 14 tomów z poezją, prozą, wywiadami. W grudniu miała premierę „Odwrócona strefa” z utworami znanych polskich pisarzy i pisarek inspirowanymi twórczością Tadeusza Różewicza i Tymoteusza Karpowicza.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego