Antologia hałasu
W Antologii hałasu Rafał Skonieczny „odwiedza dawne ścieżki” i odbiera przemijaniu wszelką abstrakcyjność, niczym przewodnik przedstawiając konkretne osoby i miejsca, które pod wpływem czasu zmieniły się lub przestały istnieć. Koktajl turpizmu i dekadentyzmu, przyprawiony „mięsistą ironią”.
Kolonizacja
Teoria wiecznych powrotów
Przejście graniczne
Rzut karny
Pierwszy film karate
Sjöström na rowerze
Ostatni spacer Franka O’Hary
Wyłączeni
Kobieta która urodziła oko
Zabawa w podchody
Idumea
Antologia hałasu
Kronika pogańska
Czas przeszły dokonany - tą gramatyczną formułą można by ochrzcić wiersze Rafała Skoniecznego. Teksty pozbawione nostalgicznej pozłoty. Emanujące gorzką wiedzą o przemijaniu i rozkładzie, jaką dysponuje sądowy patolog dokonujący sekcji zwłok. W wierszach zebranych w Antologię hałasu błyszczy turpizm, igrają ze sobą namacalny konkret i mięsista ironia. Jednak przede wszystkim obcujemy z dojrzałą świadomością, dla której młodość nie staje się źródłem arkadyjskich westchnień, a przeszłość nigdy nie bywa podstarzałą damą domagającą się adoracji.
Tomasz Fijałkowski
Czyżby wiele hałasu o nic? W zasadzie - najdosłowniej tak. Bo w Antologii hałasu Rafał Skonieczny robi aferę o to najgłośniejsze Nic: śmierć w wodzie, samobójcze skoki i pragnienie lotu prosto w słońce, złodziejskie wybryki w mieszkaniu, po których pozostają niedopałki i trzeba je dopalić. Jak widać, hałas dobrze robi naszym śmierciom.
Anna Kałuża
Gdy słyszy się w radiu Depeche Mode od razu wiadomo, że to właśnie ten zespół. Pomimo różnych tonacji i odcieni zespół zawsze zgrabnie porusza się w swej osobliwej, specyficznej mieszance dekadencji, poczucia entropii i nieuchronności końca, ale jednocześnie głębokiej wiary w to, że gdzieś tam, za horyzontem następnej przegranej sprawy, istnieje miłość, która ma szansę nas wszystkich zbawić. Ta muzyka ma rytm, w którym możesz się zapomnieć i chłód, który zapomnieć ci nie da. Cóż więcej? Poezja Rafała Skoniecznego jest taka sama.
Rafał Derda
Sonety Skoniecznego chcą tworzyć mit. Mit powstawania, tworzenia, dojrzewania. W utworach tych mit dzieciństwa staje się legendą o szczęściu. Autor jest niby-kronikarzem, który namiętnie i precyzyjnie spisuje swój intymny, lecz uniwersalny apokryf o przemijającym czasie.
Łukasz Jarosz
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- RECYTACJE Kobieta, która urodziła oko Wiersz z arkusza Antologia hałasu, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2008” na festiwalu Port Wrocław.
- KOMENTARZE Teoria wiecznych powrotów, Pierwszy film karate Autorski komentarz Rafała Skoniecznego do wierszy z książki Antologia hałasu.
- NOTKI I OPINIE O Antologii hałasu Komentarze Tomasza Fijałkowskiego, Anny Kałuży, Rafała Derdy, Łukasza Jarosza.
- POEZJE Antologia hałasu Fragmenty książki Rafała Skoniecznego Antologia hałasu, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii „Poezje” 13 czerwca 2007 roku.
- NOTKI I OPINIE O wierszach Rafała Skoniecznego Nota Mariusza Grzebalskiego o książce Antologia hałasu Rafała Skoniecznego.
- o pisaniu O jedno jabłko za dużo Rozmowa Kuby Mikurdy z Rafałem Skoniecznym.