Cztery poematy
W Czterech poematach odnaleźć można i wpływy francuskich surrealistów, i nowojorską szkołę poetów. Humor wygrywa na jawie, marzenia królują we śnie. Przede wszystkim jednak istotna jest kwestia języka poetyckiego. Ashbery, najważniejszy amerykański poeta drugiej połowy XX wieku, subtelnie nadaje „literackość” wszystkiemu, co składa się na codzienne życie. Jego twórczość miała ogromny wpływ na polską poezję lat 90.
Trzy poematy (1972)
Nowy duch
System
Recital
Fala (1984)
Fala
Czytelnik nie wie, w którą stronę będą się rozwijać poematy - utwór niespodziewanie się "zaczyna", następnie "rozwija", by pochłonąć uwagę i równie nieoczekiwanie dochodzi do puenty całości. Aby odnaleźć się w tak gęstych zdaniach konieczna jest lektura szczegółowa i dokładna.
Mateusz Kotwica
Cztery poematy Johna Ashbery’ego. Geniusz czy autor bezsensownych wierszy, które nie mówią nic? Jedno jest pewne – bez amerykańskiego poety współczesna polska poezja wyglądałaby zupełnie inaczej.
Michał Szymański
Three Poems z 1972 roku i A Wave z 1984 roku należą do najwybitniejszych poematów drugiej połowy XX wieku. Jednocześnie te cztery utwory stanowią niejako kwintesencję tego niemożliwego do zastąpienia poetyckiego głosu, idiomu życia nacierającego ze wszech stron, jakim w poezji tak doskonale szafuje autor Innych Tradycji. Przekład Sosnowskiego ocala to, co można już doświadczyć w pierwszych zdaniach "Nowego ducha" będącego pierwszą częścią cyklu Trzy Poematy.
Paweł Paszek
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- ESEJE Powiedzenie Ashbery’ego. O roz-czytywaniu siebie w „Trzech poematach” Johna Ashbery’ego. Recenzja Pawła Paszka z książki Cztery poematy Johna Ashbery’ego, która ukazała się w portalu Wywrota.pl.
- ESEJE Zdania pod prąd – Cztery poematy Johna Ashbery’ego. Recenzja Mateusza Kotwicy z książki Cztery poematy Johna Ashbery’ego.
- POEZJE Cztery poematy Fragmenty książki Johna Ashbery’ego Cztery poematy w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 19 stycznia 2012 roku.