Dowód osobisty
Tematem książki jest bilans dotychczasowego doświadczenia osobistego i zbiorowego ze zwrotem ku nowym, kosmicznym rubieżom świadomości. Autor nie jest wyznawcą jakiegoś systemu, a poszukiwaczem. Niczym aktor wypowiada się w różnych rolach. Stąd i jego wahania w światopoglądzie, postawie i stanie ducha.
Słowa
Pisarz
Warsztat
Dom
Dom II
Miejsce urodzenia
Dojrzałość
Starość
Spadek
Miłość
Za dużo
Skarby Chai Lebowitz z Volosianki
Tamta ostatnia bóżnica
Kto
Punkt widzenia
Prawda
Mit
Nasza wina
Różnica
Miejsce święte
Miejsce święte II
Agnoza
Ulica Próżna
Tsunami
Rozpacz
Kościół Jana Sebastiana
Z Księgi Rodzaju
Z historii sztuki
Z historii religii
Z historii strachu
Z historii kultury
Niewybaczalne
Przeżyliśmy ale
Jestem ale
Seans
Jeszcze o perle
Piekło
Pociecha
A jednak
Cud
Za Pathfinderem
Kometa
Prawo zachowania materii
Tamten świat
Wehikuł czasu
Wszystko
Postscriptum
Szansa
Dowód osobisty
Autor Dowodu osobistego nie przeżywa kryzysów języka, który jakoby utracił dostęp do rzeczy, nie zajmuje go problem niewyrażalności (...), więcej nawet - zasadne jest przypuszczenie, iż teorie tego rodzaju uważa za jeden ze sposobów znieczulania bólu, który nie był żadną metaforą, lecz dotyczył ludzi. To decyduje o ostatecznej bezpośredniości i prostocie wierszy. (...) Tylko że według poety wiersze nie mają się podobać, lecz - zaopatrzone w tyle siły, żeby nie pozwoliły się rozmyć w niejasnym estetycznym wzruszeniu - mają dotykać. I dotykają. Może dlatego, że nie dorastają do tego, o czym mówią. O czymś, co jest poza nimi, co jest, bo boli. Są dowodem na istnienie.
Piotr Śliwiński
Autor (...) dotknął w swym ostatnim tomiku również spraw bardziej uniwersalnych, niezwiązanych z koronną tematyką, determinowaną przez żydowską tożsamość. Wiele wierszy odnosi się do ogólnoludzkich zagadnień egzystencjalnych, przekraczających horyzont nawet najbardziej wpływowych identyfikacji. (...) Hermetycznie i czarodziejsko robi się w końcowej części książki, gdzie dominuje uniwersalistyczna tematyka kosmologiczna. Poemat o stworzeniu "Wszystko" dopuszcza do siebie język fizyki spekulatywnej. W pewnych momentach język poetycki został oddany na usługi twierdzeniom Einsteina, Wienberga, Hawkinga.
Krzysztof Fijołek
W Dowodzie osobistym odnajdziemy wszystkie wątki, które zwykliśmy kojarzyć z tym pisarzem. Jest temat pamięci, która rani, i temat literatury, która nie potrafi dać wyrazu rzeczywistości, raz po raz potykając się o "prawdę nieartystyczną". Jest problem winy i problem przebaczenia - oba nierozerwalnie związane węzłem, który od lat krępuje pisarza i nie pozwala na żadną swobodę. Są tu też typowe grynbergowskie tony i rejestry, od tonu usiłującego wyrazić niemoc wobec faktów, po ironię tak gorzką i przejmującą, jakby chciała się spalić na popiół, ale nie potrafiła. Dzięki trybowi poetyckiemu autor Żydowskiej wojny może pozwolić sobie wreszcie na nieco śmielsze operowanie poetyką aforyzmu - a jest na tym polu prawdziwym mistrzem.
Jacek Gutorow
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- ESEJE Jestem ale: nowa książka poetycka Henryka Grynberga Recenzja Jacka Gutorowa z książki Dowód osobisty Henryka Grynberga.
- NOTKI I OPINIE O Dowodzie osobistym Komentarze Bogusława Kierca, Krzysztofa Siwczyka i Bartłomieja Majzla.
- POEZJE Dowód osobisty Fragmenty książki Dowód osobisty Henryka Grynberga.