Druzowie z Belgradu

07/02/2013 Proza

W powie­ści Dru­zo­wie z Bel­gra­du śle­dzi­my losy zesłań­ców wal­czą­cych o prze­trwa­nie na Bał­ka­nach. Do eks­tre­mal­nych warun­ków dołą­cza­ją trud­ne rela­cje mię­dzy przed­sta­wi­cie­la­mi wywo­dzą­cej się z isma­ili­zmu dru­zyj­skiej reli­gii a chrze­ści­ja­ni­nem. Opo­wie­ści więź­niów dosko­na­le przy­bli­ża­ją czy­tel­ni­ko­wi cza­sy krwa­wych roz­ru­chów mię­dzy­wy­zna­nio­wych z dru­giej poło­wy XIX wie­ku. Książ­kę Rabie­go Dża­bi­ra wyróż­nio­no pre­sti­żo­wą nagro­dą Inter­na­tio­nal Pri­ze for Ara­bic Fic­tion.

Autor
Tłumaczenie
Marcin Michalski
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
07/02/2013
Kategoria
Epika
Seria
Proza
Ilość stron
228
Format
160 x 225 mm
Oprawa
broszura
Papier
Munken Print Cream 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-63129-26-2
opinie o książce

Rabi Dżabir swoją opowieścią przede wszystkim przywraca nam czar dawnej arabskiej baśni, nawiązując tym samym do wielowiekowej tradycji hakawatich lub rawich, czyli ludowych opowiadaczy, gawędziarzy. Ci bajarze w zaludnionych kafejkach, przy zapachu świeżo parzonej kawy mieszającym się ze słodkawym dymem z fajek wodnych, skupiali wokół siebie grono licznych zaciekawionych słuchaczy.

Sebastian Gadomski

Książka Druzowie z Belgradu to istna kronika wędrówki ludów. Autor, Rabi Dżabir, nie skupia się jednak jedynie na tytułowych druzach. W tle umieszcza bowiem obrazy wysiedleń wielu nacji bałkańskich, zaś sam główny bohater jest chrześcijaninem.(...) Dżabir w swej książce pokazuje fragment bardzo zawirowanej historii XIX wieku, jej ludzki aspekt. Nie stroni od przedstawiania trudnych relacji między różnymi grupami religijnymi.

Marta Minakowska

(...) libański pisarz zdaje się unikać puent i ocen, nie "kombinuje" przy konstrukcji powieści, nie pozwala sobie ani na stylistyczne, ani fabularne popisy, w żaden sposób nie uatrakcyjnia tekstu. Pozostawia swą relację nienacechowaną – rozwija się ona w powolnym, równym rytmie, i być może przez to staje się jeszcze bardziej przygnębiająca. (...) Jest w tym jakaś ponura konsekwencja, jakaś mroczna logika (...).

Justyna Chmielewska

Druzowie z Belgradu Rabiego Dżabira, to książka z jednej strony dla nas ciekawa, bo przybliżająca koleje historyczne Imperium Osmańskiego, a z drugiej cudownie zmysłowa, opisami dosłownie stwarzająca świat przed oczyma czytelnika. Mróz i głód, które przeżerają, piękno świata, które poraża – nie tylko bohaterów, także czytelnika. A w tym wszystkim opis mechanizmów władzy i świata jako okrutnej gry, w której, jednak, czasem zdarzają się piękne cuda.

Dominika Parszewska

Teksty i materiały o książce w biBLiotece