Hotel de Dream
Edmund White, jeden z najsłynniejszych powieściopisarzy gejowskich, w Hotelu de Dream przenosi Czytelnika do nowojorskiego półświatka z końca XIX wieku, między prostytutki, złodziei i włóczęgów. To klasyczna powieść w powieści: umierający na gruźlicę pisarz Stephen Crane dyktuje Malowanego chłopca, historię romansu pomiędzy młodą męską prostytutką, Elliottem, a statecznym bankowcem. Autorami przekładu są Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.
Hotel de Dream stanowi finezyjną grę z alternatywnymi rozwiązaniami, czynami, decyzjami. Gdy w tę grę wchodzi chociaż cień prawdopodobieństwa, staje się ona pociągającą rozgrywką pomiędzy rzeczywistymi zdarzeniami, a domysłami zgoła legendarnymi; to na podstawie zaskakujących doniesień powstają dzieła przykuwające uwagę w magiczny niemal sposób.
Marcin Sierszyński
Świat wyłaniający się z książek White'a jest często mroczny, zgoda, ale prawie zawsze do naprawienia. Jeśli można tu mówić o jakimkolwiek etosie pisarskim (nie jestem tego pewien), to niebagatelną rolę odgrywałyby w nim uważność spojrzenia, kojarząca się z najlepszymi tekstami Nabokova i kalifornijskimi pejzażami Davida Hockneya, oraz fascynacja językiem rekonstruującym rzeczywistość na tysiące sposobów i w niezliczonych odcieniach.
Jacek Gutorow
Zakończenie powieści sprawiło, że otworzyłem usta w gniewie i głośno przekląłem...
Grzegorz Śmiałek
White, pisarz i eseista, który w swej twórczości często porusza problematykę gejowską, w przejmujący, lecz nienachalny sposób ukazuje w Hotelu de Dream implikacje braku społecznej akceptacji dla homoseksualizmu. Pisze o konieczności ukrywania się, narażeniu na przemoc i szantaż, obawie przed tym, że ujawnienie prawdy doprowadzi do życiowego bankructwa.
Alicja Piechucka
Powieść nie koncentruje się na przychodzącym od razu na myśl problemie nietolerancji. Sięga głębiej, pokazując, jak trudna może być realizacja samej chęci poznania drugiego człowieka.
Aleksandra Krogulska
White nie byłby sobą, gdyby swej książki nie oplótł szczelną siecią literackich aluzji. W powieści dyskutuje się o Oscarze Wildzie, którego skazanie za homoseksualizm ma być dla Crane'a przestrogą, by nie dotykał "przeklętego tematu", a jako bohaterowie pojawiają się przyjaciele Crane'a - Joseph Conrad i Henry James.
Juliusz Kurkiewicz
Hotel de Dream Edmunda White’a przeniósł mnie do Nowego Jorku z końca XIX wieku. Miasto brudne, hałaśliwe i zepsute, bardziej przypominające piekło niż elegancki świat znany z powieści Edith Wharton czy Henry Jamesa. Ten ostatni pojawia się zresztą w powieści, bo Hotel de Dream to przede wszystkim inteligentna gra z literaturą. Świetny pomysł, sugestywne opisy - wszystko w znakomitym przekładzie Jacka Dehnela.
Anna Piwowarczyk
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- RECYTACJE Hotel de dream (fragment) [czyta Michał Czaderna] Fragment książki Hotel de dream, zarejestrowany podczas spotkania „Edmund White” na festiwalu Port Wrocław 2012.
- ESEJE Ten paskudny Nowy Jork Recenzja z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się w sierpniu 2013 roku na blogu Czytanki Anki.
- ESEJE Edmund White, Hotel de Dream Recenzja Pawła Klimczaka z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się 07 listopada 2012 roku w Akademickim Radiu LUZ.
- ESEJE Edmund White – Hotel de Dream Recenzja Aleksandry Krogulskiej z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się 12 września 2102 roku w portalu historycznym Histmag.org.
- ESEJE Po drugiej stronie rzeki Recenzja Alicji Piechuckiej z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się w sierpniu 2012 roku na łamach Nowych Książek.
- ESEJE Przegięty jak rokokowy imbryczek Recenzja Juliusza Kurkiewicza z książki Hotel de Dream Edmunda White’a.
- ESEJE „Święto” apokryfów Recenzja Marcina Sierszyńskiego z książki Hotel de Dream Edmunda White’a.
- o książce O Hotelu de Dream Rozmowa Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego z Edmundem White’em o książce Hotel de Dream, wydanej nakładem Biura Literackiego.
- PROZA Hotel de Dream