Intro
W Intro Julia Szychowiak odziera rzeczywistość z wierzchnich warstw, ukazuje ją nagą – brudną i nieobliczalną. Wypróbowuje możliwości słowa, zadaje pytanie o miejsce i sens poezji, prowokuje. Wiersze z tego tomu są skondensowane, skrótowe, równocześnie pełne nostalgii i wyraźnie zwrócone do wewnątrz. Przeszłość, miłość, osamotnienie, pamięć, podświadomość, odrzucanie powszechnie przyjętych norm społecznych – to tematy, które tutaj zajmują poetkę najbardziej.
Trening mięśni ducha]
[Uwielbiam na ciebie patrzeć]
[Rano liczę palce]
[Noc z kobietą to jednak kosmos]
Rytm jako nieśmiertelność
Rzeczywistość bez retuszu
Apokalypsis
[Myślę, że poradzilibyśmy sobie]
[On zawsze brał zabawkę]
[Schizofrenia jest jak przebiśnieg]
[Musisz się już ubierać]
[Słucham Miłości]
[Mówili: zostawcie nam ją]
[Prawdopodobnie]
Tak mnie kochali
[Dawno nikt jej nie dotykał]
[Niezręczność jak źle zapięta koszula]
[Jestem bardzo kobietą]
[To się jeszcze dzieje]
[Powiedziałeś, że nigdy się nie spotkaliśmy]
[Zwracam honor]
[Przewidzę ci się]
[Nie zostawię jej]
[Ministerstwo]
[Na ciasnym podwórku]
[Jesteśmy]
Szychowiak nie pogrywa z kulturą masową, nie czerpie z niej wzorców – bo nie musi. Bawi się słowem, dopasowuje je do własnych potrzeb. Nie potrzebuje konstruować długich, skomplikowanych opowieści. Mówi językiem wspólnym, ale przetwarza go i wykorzystuje w taki sposób, że tworzy jednocześnie indywidualny, niepowtarzalny strumień komunikacji.
Judyta Gulczyńska
[...] Szychowiak próbuje skompromitowany poetycki język osadzać na nowo w życiu, sprawdzać sobą. Szuka nowej formuły poezji gnomicznej, zajmuje inne miejsce, z którego przemawia w inny sposób.
Alina Świeściak
[...] Szychowiak manipuluje obiektywem kobiecego wstydu i winy [...] a przede wszystkim swobodniej (bo z mniejszym żalem?) zdaje się na paradoksalną łaskę mówienia-istnienia.
Maciej Woźniak
Ostatni tomik Julii Szychowiak to rezultat podróży w głąb siebie, z których autorka przynosi oszczędne, choć niezwykle intymne poetyckie relacje [...] sytuuje się jednak często na granicy subtelnego wyznania i zamkniętej dla czytelników prywatności. Mająca być lekiem na hermetyzm "ryzykowna szczerość" [...] okazuje się bronią obosieczną.
Karolina Górniak
Zredukowane, minimalistyczne teksty z intro niosą ze sobą sprzeczności dzisiejszego świata. Ich sens powstaje w zderzeniu z różnymi instytucjami szantażującymi nas moralnymi wartościami: ojczyzną, armią, rodziną, bohaterstwem.
Anna Kałuża
Liryka uprawiana przez urodzoną w 1986 roku poetkę jest programowo introwertycznym zapisem, prowadzonym przez bohaterkę zamkniętą w sobie i na siebie. To poezje "po jednej nutce", wymagająca skupienia wyobraźni i kooperacji. Dominuje w niej radykalna oszczędność frazy, której patronuje zdawkowość podmiotu i podkręcone do maksimum nasycenie słowa (wielo) znaczeniem, nie zawsze jednakowoż będące odpowiedzią na to, co w wierszu pierwszoplanowe.
Marek Olszewski
Funkcjonuje w tekstach Szychowiak coś w rodzaju lirycznej nonszalancji, która ma swoje źródło w niebezpiecznej zabawie poetki z dosłownością. (…) Zabieg ten ma coś z prowokacji, która ma za zadanie testować wrażliwość, ale przede wszystkim domysły i wyobraźnię czytelników. Podjęte przez poetkę działania zdają się realizować zasadę, w myśl której szczerość bywa niekiedy bardziej sugestywna niż niejedna zawoalowana metafora.
Marzena Boniecka
Intro to tom, który mówi o wiecznym „dzianiu się” w świecie, w centrum którego tkwi artystka o niesamowicie wyczulonej percepcji i wyostrzonym zmyśle wyłaniania spośród pewników najczystszych kłamstw.
Przemysław Koniuszy
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- między wierszami Poeci: Julia Szychowiak Program telewizyjny „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska rozmawia z Julią Szychowiak.
- o książce „Podniecająca jest myśl, że można mówić rzeczy wprost” Z Julią Szychowiak o książce Intro rozmawia Marta Koronkiewicz.
- IMPRESJE Poezja, która się wydarza Esej Maliwny Mus towarzyszący premierze książki Intro Julii Szychowiak, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 17 listopada 2014 roku.
- KOMENTARZE Apokalypsis Komentarz Julii Szychowiak do wiersza „Apokalypsis” z tomu Intro, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 17 listopada 2014 roku.
- POEZJE Intro Fragment e‑booka Intro Julii Szychowiak, wydanego w Biurze Literackim 28 listopada 2016 roku.
- RECYTACJE Rzeczywistość bez retuszu Wiersz z tomu Intro, zarejestrowany podczas spotkania „Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
- RECYTACJE [Jestem bardzo kobietą] Wiersz z tomu Intro, zarejestrowany podczas spotkania „Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
- ESEJE Intro Julii Szychowiak Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Intro Julii Szychowiak, która ukazała się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
- ESEJE Cicha symfonia Ja Recenzja Marka Olszewskiego z książki Intro Julii Szychowiak
- RECYTACJE [To się jeszcze dzieje] Wiersz z tomu Intro, zarejestrowany podczas spotkania „Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
- IMPRESJE Ryzykowna szczerość Esej Judyty Gulczyńskiej towarzyszący premierze tomu Intro Julii Szychowiak, który ukazał się właśnie nakładem Biura Literackiego.
- POEZJE Intro Fragmenty nowej książki poetyckiej Julii Szychowiak Intro, wydanej w Biurze Literackim 17 listopada 2014 roku.