Kosmonauci
W poetyckich miniaturach Grzegorz Wróblewski przedstawia rzeczywistość złożoną z żalu, samotności i tęsknot człowieka, jak również z pierwotnej prostoty i harmonijności świata natury. Wrzucony w te realia podmiot walczy o przetrwanie – ceni życie, nawet jeśli jest trudne i bolesne, ponieważ rozumie jego kruchość i wyjątkowość. Kosmonauci to również rzecz o przerażającej odległości – pomiędzy Ziemią a Marsem, wodą a niebem, człowiekiem a zwierzęciem i wreszcie, a może przede wszystkim – pomiędzy dwojgiem ludzi.
Morświny
Lato
Na Marsie
Kosmonauci
Zachód słońca
Acid
Talerz czerwonych wiśni
Kormorany
Ptaki i delfiny
Ikoniczna postać
Kamienie
Ty i Ja
Krab
Sonda Juice
Wiersz
Morze wyrzuca na brzeg zdechłe kraby
Homo floresiensis
Myślę o Tobie nieustannie
Beztlenowce
Muchy
Czy do mnie powrócisz?
Co teraz robisz
Ty i tylko Ty
Konie 2013
Kiedy rozmyślam o Cortezie…
Włosy
Aksamit
Królowa Kotów
Bliźniak
Leki nowej generacji
Zero widoczności
Zero Zero UFO
Szukam w piasku rzymskich monet
Jestem niezniszczalny
Twoje wiersze są o wszystkim co Ciebie otacza
Wiersz o białych kwiatach
Wieloryby
Skończoność światła
O Kosmonautach Wróblewskiego nie umiem pisać bez lęku. „Poezja się wycofała” – stwierdzenie przekorne, bo przecież w wierszu, ale chyba muszę sparafrazować, że również interpretacja się wycofała. Bo trzydzieści osiem zawartych w książce utworów składa się na dziwaczny planetarny układ – a gwiazdy centralnej jakoś nie widać. Możemy co najwyżej wylądować na chwilę i pobrać próbki, a potem w zaciszu laboratorium sporządzić tabelę tworzących je pierwiastków. Będą wśród nich kamienie, morświny, pies, Chiny, Mars, 8 trupów w Iraku. Czerwone wiśnie. [...] Wśród tych wszystkich rozpędzonych, powiązanych ze sobą słów szczególną uwagę przyciągają dwa – jedno wciąż powraca i jest niemal wszechobecne, drugie natomiast nie pada ani razu, ale funkcjonuje na zasadzie wielkiej elipsy. Chodzi rzecz jasna o życie i miłość.
Ilona Podlecka
W swych pozaznaczeniowych wymiarach wiersze komunikują głównie różne formy obecności tego, który wodził po kartkach ręką z narzędziem do pisania, poświadczają, że gdzieś jakoś trwa, ale nie pozwalają dopowiedzieć niemal nic więcej.
Tomasz Mizerkiewicz
Ze strony na stronę czytelnicy stają się tytułowymi Kosmonautami, którzy poznają nieznany świat. Warto zostać jednym z nich…
Dominik Borowski
Kosmonauci to tom o przekraczaniu własnych ograniczeń w artykułowaniu poglądów na temat istnienia znanej nam rzeczywistości jako „piekła na ziemi”, w którym na porządku dziennym jest bezradny śmiech przez łzy, czarny humor, odkrycie nadziei w śmierci, niekontrolowane krzyżowanie się ze sobą wszelkich możliwych dyskursów i uświadamianie sobie oczywistości, które na każdym kroku rozmijają się z intelektualnymi podstawami życia.
Przemysław Koniuszy
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- RECYTACJE Co teraz robisz Wiersz z tomu Kosmonauci, zarejestrowany podczas spotkania „Barbarzyńcy i nie” na festiwalu Port Wrocław 2015.
- ESEJE Kosmonauci Grzegorza Wróblewskiego Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Grzegorza Wróblewskiego Kosmonauci, która ukazała się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
- ESEJE Tonąc w szumie Recenzja Tomasza Fijałkowskiego z książki Kosmonauci Grzegorza Wróblewskiego.
- KOMENTARZE Szukam w piasku rzymskich monet Komentarz Grzegorza Wróblewskiego do wiersza z tomu Kosmonauci, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 19 stycznia 2015 roku.
- IMPRESJE W nieważkość Esej Ilony Podleckiej towarzyszący premierze książki Kosmonauci Grzegorza Wróblewskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 21 stycznia 2015 roku.
- o książce „Wytrwali obserwatorzy przestrzeni kosmicznej” Z Grzegorzem Wróblewskim o książce Kosmonauci rozmawia Krzysztof Jaworski.
- POEZJE Kosmonauci Fragmenty nowej książki poetyckiej Grzegorza Wróblewskiego Kosmonauci, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 19 stycznia 2015 roku.