Lubczyk na poddaszu

27/03/2014 Proza

Powieść, któ­ra uru­cha­mia zmy­sły i wytrą­ca czy­tel­ni­ka z codzien­nej ruty­ny. Kie­ru­je uwa­gę na deta­le ota­cza­ją­cej rze­czy­wi­sto­ści i rela­cje mię­dzy­ludz­kie, na dro­bia­zgi, któ­re na co dzień wyda­ją się nie­zau­wa­żal­ne i nie­istot­ne. Inspi­ru­je, by zatrzy­mać się choć na moment w powsze­dnim zabie­ga­niu, przy­po­mnieć sobie dobre chwi­le, na nowo spoj­rzeć na sie­bie, wła­sne pra­gnie­nia i zwią­zek z bli­ską oso­bą. Po lek­tu­rze Lub­czy­ku na pod­da­szu zaczy­na się sma­ko­wać każ­dy dzień.

Tłumaczenie
Ksenia Kaniewska
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
27/03/2014
Kategoria
Epika
Seria
Proza
Ilość stron
140
Format
160 x 225 mm
Oprawa
miękka
Papier
Ecco Book Cream 80g 1,8
Projekt okładki
Wojtek Świerdzewski
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-63129-65-1
opinie o książce

W książce mamy cichą, niekonwencjonalnie, z maleńkich zdarzeń, słów, znaków, kadrów, skonstruowaną rzeczywistość, w której mąż i żona zaczynają opowiadać sobie siebie od nowa. Opowiadają sobie życie, którego nigdy, będąc tuż obok siebie, praktycznie od dzieciństwa (znali się od maleńkości), nie poznali. Po latach wspólnego życia w zapomnianym hoteliku zaczynają pisać do siebie listy. 

Ksenia Kaniewska

Warsztat twórczy Natalki Śniadanko bardzo przypomina styl Austriaczki Ingeborg Bachmann, z jej klasyczną strategią przedstawiania przestrzeni za pomocą "śladów pamięciowych", a także stwarzania prywatnej topografii "krajobrazów myślowych" dzięki mechanizmowi wspomnień.

Ihor Bondar-Tereszczenko

Teksty i materiały o książce w biBLiotece