Magnetyczna góra
Okrzyknięta „pierwszą węgierską powieścią #MeToo” i uhonorowana Nagrodą Literacką Unii Europejskiej, jest „Magnetyczna góra” przede wszystkim wnikliwą diagnozą społeczną Węgier dekadę po transformacji. Obraz społeczeństwa, podzielonego od stulecia na dwa skonfliktowane ugrupowania – konserwatystów związanych z klasą ludową i miejskich liberałów – zostaje nakreślony na przykładzie losów głównych bohaterek: pochodzącej z proletariackiego osiedla Békásmegyer studentki Réki oraz wywodzącej się z budapeszteńskiej inteligencji Enikő, która prowadzi na uniwersytecie zajęcia z krytyki feministycznej. Powieść psychologiczno-obyczajowa o byciu kobietą w świecie rządzonym przez mężczyzn, krytyka zmurszałego systemu akademickiego, a do tego narracja ciążąca od realizmu ku surrealizmowi – to magnetyzm, któremu nie sposób się oprzeć!
Rozdział 1
Rozdział 2
Rozdział 3
Rozdział 4
Rozdział 5
Rozdział 6
Rozdział 7
Rozdział 8
Rozdział 9
Rozdział 10
Rozdział 11
Rozdział 12
Rozdział 13
Rozdział 14
Rozdział 15
Posłowie (Elżbieta Sobolewska)
Magnetyczna góra, przełożona na język polski przez Elżbietę Sobolewską, w ciekawy sposób podejmuje wątki, które czytelnikom prozy węgierskiej znane są dobrze z innych, często klasycznych już dziś tytułów, i robi to w sposób świeży (…). Od pierwszych akapitów powieści powinno być dla nas jasne, że mamy do czynienia z prozą społecznie zaangażowaną, a ta rządzi się swoimi prawami – nieprzypadkowo Magnetyczna góra otrzymała Europejską Nagrodę Literacką za rok 2019, przyznawaną przez Parlament Europejski.
Juliusz Pielichowski
Magnetyczna góra jest właściwie powieścią o kobietach, ich sposobach na życie w świecie nadal zdominowanym przez mężczyzn „trzymających władzę” i wyznaczających standardy, z którymi kobietom jest trudno walczyć czy choćby przeciwstawiać się im. Wszystko, co robią i czego nie robią, w jakiś sposób odnosi się do oczekiwań partnerów, szefów, całego męskiego otoczenia.
Elżbieta Sobolewska
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- o książce Czarne dziury pochłaniają wszystko Rozmowa Juliusza Pielichowskiego z Réką Mán-Várhegyi, towarzysząca wydaniu książki Réki Mán-Várhegyi Magnetyczna góra, w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, która ukazała się w Biurze Literackim 6 lipca 2020 roku.
- ESEJE Piętno rzeczywistości Recenzja Juliusza Pielichowskiego, towarzysząca wydaniu książki Réki Mán-Várhegyi Magnetyczna góra, w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, która ukazała się w Biurze Literackim 6 lipca 2020 roku.
- ESEJE Jak czytać Magnetyczną górę? Szkic Elżbiety Sobolewskiej, towarzyszący wydaniu książki Réki Mán-Várhegyi Magnetyczna góra, w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, która ukazała się w Biurze Literackim 6 lipca 2020 roku.
- PROZA Magnetyczna góra Fragment książki Réki Mán-Várhegyi Magnetyczna góra, w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, która ukazała się w Biurze Literackim 6 lipca 2020 roku, a w wersji elektronicznej 10 maja 2021 roku.
- PREZENTACJE KSIĄŻEK Magnetyczna góra Prezentacja książki Réka Mán-Várhegyi Magnetyczna góra.
- zapowiedzi książek Magnetyczna góra (fragment) Fragment zapowiadający książkę Réki Mán-Várhegyi Magnetyczna góra, w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 6 lipca 2020 roku.