Makijaż
Zbiór erotyków zaprzeczonych, uzmysławiających przepaść we współczesnym odczuwaniu, które skazane jest na język nieadekwatny, spóźniony. Emfatyczne wyznania z giełdą i terrorystami w tle, przeskoki od strumieni i gazel z „Pieśni nad pieśniami” do indeksów giełdowych i kijów do bejsbola wybudzają z dogmatycznej drzemki.
Makijaż
Bieżnia
Białe czarne
Mokry parkiet
Katalog
Z Ksiąg Królewskich
Kotlisko
Na wprost
Zapis
Zstąpienie
Jaszczurka
Makijaż
Najlepsze westerny są czarno-białe
Krótka historia WKP(b)
Fetysz
Prosty wiersz o miłości
Gryps
Za plecami
Skręty
Centralwings
Shopping and Fucking
Cztery krótkie wiersze dla Doroty Nieznalskiej
W samo południe
Biały kwadrat na białym
Trądzik
Bajpasy Pinocheta
Będzie wiosna
Pantograf
Tu jesteś
Makijaż
Free Tibet
Skąd dzwonisz?
Do dali i do bliży
Zimna geografia
Przedwiośnie
Na wiatr
Osiemdziesiąty szósty
Makijaż
Nota
Właściwie wszystkie dotychczasowe tomy Jarniewicza mają postać makijażu - czegoś sztucznego, nienaturalnego, odtwarzającego świat i wprowadzającego doń momenty niejednoznaczności, nieobliczalności, wreszcie niepewności. O ile jednak w książkach poprzednich doświadczenie różnorodności i wielorakości ludzkich sytuacji, języków i światów znajdowało wyraz w takich figurach jak "daktyloskopia" czy "palimpsest", o tyle teraz wiąże się ono z problematyzacją doświadczenia miłości. Warto zajrzeć do umieszczonej na końcu "Noty", która da nam pojęcie, jak bardzo nowy tom przesycony jest cytatami i odniesieniami wziętymi z już to kanonicznych, już to heretyckich tekstów traktujących o miłości - od Pieśni nad Pieśniami po erotyki Apollinaire'a, Lolitę i Beatlesów.
Jacek Gutorow
W tekstach, w których dominuje technika "makijażu", odgrywania różnych miłosnych scenariuszy, wymyślania coraz to innych wersji życia, podmiot zdecydowanie bardziej się odsłania. Nie dlatego oczywiście, że możemy pod warstwą pudru i szminki dojrzeć prawdziwą twarz, ale dlatego, że to właśnie śmieszność wszystkich sytuacji, którą podmiot piszący uwypukla, mówi o nim najwięcej.
Anna Kałuża
Coś zgrzyta we współczesnym języku współcześnie przeżywanej miłości - taka jest, jak mi się zdaje, główna konstatacja nowego zbioru wierszy Jerzego Jarniewicza, taki jest dla Makijażu punkt wyjścia. I cały ten tom jest świadectwem zmagań poety z językiem, w który nie daje się łatwo wtłoczyć tego, co doświadczone, przeżyte (w miłości).
Jakub Winiarski
Tytułowy makijaż jest tu metaforą tajemnicy: kim jest osoba ukryta pod makijażem? Co jest prawdziwe w tym teatrze iluzji? Brwi? Rzęsy? Paznokcie? Słowa są grą, czy mają ciężar prawdy? Bohater porusza się na oślep, bez wiedzy, co jest realne, a co jest tylko kreacją, sztuczką. A jednak książka jest pieśnią pochwalną kobiecości: jest jak przywołana w wierszu czekolada z kryształkami soli.
Agnieszka Wolny-Hamkało
[...] poezja autora Oranżady podszyta jest lękiem przed sztucznością. Jarniewicz należy do grona tych znakomitych pisarzy (Bursa, Iredyński, nowofalowcy, Zadura etc.), którzy są uporczywymi tropicielami konwencjonalności ludzkiej egzystencji.
Michał Larek
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- o książce Makijaż zaczyna się od demakijażu Rozmowa Joanny Orskiej z Jerzym Jarniewiczem, opublikowana w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
- KOMENTARZE Cztery krótkie wiersze dla Doroty Nieznalskiej Komentarz Jerzego Jarniewicza opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
- RECYTACJE Bieżnia Wiersz z tomu Makijaż, zarejestrowany podczas spotkania „Hotel, makijaż, piosenki” na festiwalu Port Wrocław 2010.
- AUDYCJE Makijaż Audycja poświęcona premierze książki Makijaż Jerzego Jarniewicza z udziałem autora.
- RECYTACJE Mokry parkiet Wiersz z tomu Makijaż, zarejestrowany podczas spotkania „Hotel, makijaż, piosenki” na festiwalu Port Wrocław 2010.
- ESEJE Lęk przed sztucznością Recenzja Michała Larka z książki Makijaż Jerzego Jarniewicza.
- ESEJE Dominuje technika „makijażu” Recenzja Anny Kałuży z książki Makijaż Jerzego Jarniewicza.
- ESEJE Raz jeszcze, po słowie, w otwartych drzwiach (fragment) Recenzja Jacka Gutorowa z książki Makijaż Jerzego Jarniewicza.
- ESEJE Co zgrzyta w języku miłości? Recenzja Jakuba Winiarskiego z książki Makijaż Jerzego Jarniewicza.
- POEZJE Makijaż Fragmenty książki Jerzego Jarniewicza Makijaż, wydanej w Biurze Literackim 28 października 2009 roku.