Naraz
Naraz – wiersze krótkie jak oddechy, oszczędne, minimalistyczne. Niewiele słów potrzeba autorce, by naszkicować nastrój, sytuację i wciągnąć czytelnika w intymność tej poezji, a zarazem pytać o sprawy ważne: samotność, miłość, życie. Utwory są niezwykle sugestywne, mocne i jednocześnie melancholijne. Dobrze się do nich wraca, intrygują, przyciągają w kolejnych lekturach. Oto 22 wiersze w autorskim wyborze Julii Szychowiak w podróżnej serii Biura Literackiego.
Ślad
Prawie słyszę
Dziecko ślizga się po szerokich plecach rzeki
Ściśle tajne
[Trening mięśni ducha]
[Widziałam, jak leżymy ogromni nad dachami]
[Swoją kobietę utopiłam w snach]
W ciemno
[Noc z kobietą to jednak kosmos]
Amnezja
[Ilekroć kładę się nago, przypominam sobie]
[Myślę, że poradzilibyśmy sobie]
Dochodzenie
Wpław
[Byliśmy dach w dach]
Mniej
29
Poprawiny
Odtąd nie
[Tak mnie kochali]
Wolniej
[Powiedziałeś, że nigdy się nie spotkaliśmy]
[Łóżko, w którym leżę, puste]
O autorce
Choć zabrakło mi może kilku tekstów z tomów Wspólny język czy Intro, wybór autorki szanuję, a opowiedziana historia wydaje mi się interesująca. Dobrych historii na podstawie książek Szychowiak można by zresztą zrobić więcej – z innych kawałków i przeciw innym całościom.
Marcin Orliński
Julia Szychowiak jest niezwykle oszczędna w środkach wyrazu, konstruuje skondensowane metafory, buduje znaczenia między słowami. Więcej mówi milcząc. Minimalizm to jej drugie imię. Tematyka jej poezji oscyluje wokół tożsamości („Nie pamiętam tej kobiety, w której chodzę/ i z którą sypiam. Cudzym oddycham, w cudze/ włosy wpinam dłonie. Kim piszę?/ Kim będę to czytać?”). Podmiot liryczny śni, myśli, wspomina, nie pamięta… Próbuje określić swoje miejsce w świecie, choć można odnieść wrażenie, że jednak dobrze się czuje za barierką własnej samotności, którą usiłuje przekroczyć.
Agnieszka Grabowska
Dużym atutem tej książki jest oprawa graficzna, która współgra z treścią tomu i w pewien sposób ją dopełnia. Zdjęcie na okładce autorstwa Wojtka Świerdzewskiego (który stworzył także grafiki do książki) przedstawiające kobietę wśród manekinów świetnie oddaje klimat wyobcowania, pokazując odrzucenie na „stertę plastiku”. Rysunki pojawiające się między kolejnymi wierszami również wpasowują się charakterem do treści. Wszystko to sprawia, że Naraz odbieram jako bardzo spójny i przemyślany tom poetycki.
Monika Piotrowska-Wegner
Tom Naraz Szychowiak wydaje się więc wysublimowaną formą literackiej wędrówki artystki do magicznej krainy "najprostszych" słów utkanych z nici samotności oraz melancholii, dających jednak nadzieję na poetycką konsolację. To zbiór, wobec którego trudno przejść obojętnie.
Michał Siedlecki
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- WIERSZE PODRÓŻNE Naraz Fragmenty książki Naraz Julii Szychowiak, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku, a w wersji elektronicznej 23 kwietnia 2020 roku.
- o książce O rusztowaniach niewyrażalnego Rozmowa Magdaleny Rybak z Julią Szychowiak o wierszu „Amnezja”, towarzysząca premierze książki Naraz, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
- ESEJE Świat w kawałkach Recenzja Marcina Orlińskiego, towarzyszące premierze książki Naraz Julii Szychowiak, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
- KOMENTARZE Cztery razy (o) Naraz Komentarze Marty Podgórnik, Katarzyny Fetlińskiej, Anny Kałuży, Romana Honeta do wierszy z książki Julii Szychowiak Naraz, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
- PREZENTACJE KSIĄŻEK Naraz Prezentacja książki Naraz Julii Szychowiak.
- zapowiedzi książek Łóżko, w którym leżę, puste Fragment zapowiadający książkę Naraz Julii Szychowiak, która ukaże się w Biurze Literackim.
- zapowiedzi książek Amnezja Fragment zapowiadający książkę Naraz Julii Szychowiak, która ukaże się w Biurze Literackim.